Za sve malinare i dr.
Vec su pocele pripreme radova za sledecu rodnu god....treba nastaviti zar ne..
Malo fosfora ,amino kiselina folijarno,organskih djubriva folij. i kpk.sto bolji zaliv,ciscenje od korova (ujedno je to i derezitacija)....i uklanjanje starih lastara,naravno i ZASTITA novih.
Moje pitanje za iskusne i strucne dobro namerne ......i prijatelje.
Zna li se kako prezivljava DIDIMELA na ovim povisenim temperaturama a na starim lastarima zarazenim ,ko jih ima : u delovima malinjaka 5-10 % a u delovima dosta veci %
Ako bih okupao sve lastara pre secenja ili posle ...nakon nekog vremena iznosenje u medjuredno polje i okupao nekim od organskih preparata sa EM -mikroorganizmima sa mozda malo azota da pospesi razlaganje .zatim tarupom dobro usitnio...ako treba jos jedan tretman m.o. i blago u tanjirao ili frezir.
Sve to ...da ne bih iznoso i spaljivao (na vecoj povrsini je bolno.?) A da bih se smanjio % zaraze (didimele)....???
Ako sam dobro zapazio da velike plantaze maline nisu u naj boljem stanju sto od ne iznosenja i spaljivanja lastara - sto i od drugih ne adekvatnih agro -tehnic. mera.
Drugo pitanje ..malinin prstenar ... Njegov zivot i razvoj (biologija)...?
Na ova pitanja naj bolje bi nam odgovorili strucnjaci ....postovani deda -lala.... onako kao sto nam je prezentovao sa KRTICOM ...svojevremeno.
deda lalo ...! Oprosti mi sto sam mozda malo bezobrazan.... ili previse zahtevan...al zelja za sto boljim uspehom svih nas ----ne bira nacin ni sredstva.
- - - - - - - - - -
Da dodam Copy -paste Ako je zabranjeno x sale brisi post
Efektivni mikro organizmi
Pre nego što pređem na suštinu, potreban je jedan malo poduži uvod. Budite strpljivi.
Pre oko 30 godina profesor hortikulture na japanskom univerzitetu Rjukjus, Teruo Higa, posle višegodišnjeg istraživanja i eksperimentisanja otkrio je da određena kombinacija anaerobnih i aerobnih bakterija i plesni (njih oko 80) izuzetno utiče na dovođenje tla u optimalno stanje, u kome nema potrebe za dodavanjem hemijskih preparata: pesticida, herbicida i veštačkog đubriva.
Pre nego što je profesor Higa objavio svoje začuđujuće otkriće, verovalo se da anaerobni (zahtevaju odsustvo kiseonika) i aerobni (zahtevaju prisustvo kiseonika) organizmi ne mogu da žive zajedno na istom mestu. (Upravo iz tog razloga se seljaci i odvraćaju od dubokog oranja – prevrtanjem zemlje mikroorganizmi koji žive duboko, bez prisustva kiseonika, se dovode na površinu gde ih kiseonik bukvalno sprži, a oni koji ne mogu da žive bez kiseonika dospevaju duboko u zemlju gde se bez njega uguše. U nedostatku mikroorganizama koji prirodno obezbeđuju usvajanje hranjljivih materija kod biljaka, moraju se dodavati hemijska sredstva koja ubiju i ono malo živoga što je ostalo u tlu.)
Glavne zvezde Higove mešavine su fototropski mikroorganizmi koji jedu ugljen dioksid i štetne materije, a proizvode aminokiseline, antioksidante i kiseonik od koga žive probiotički mikroorganizmi (aerobni) iz mešavine.
Profesor Higa je bio i dobra poslovna ličnost pa je patentirao ovu mešavinu, koju je licencirao u preko 125 zemalja sveta (vidi http://www.emro.co.jp/). Kod nas se, na primer, preko oglasa prodaje ruska verzija, Bajkal EM-1 (40ml za 20 evra).
U Srbiji je na sličnu ideju došla profesor Snežana Đorđević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, koja je sopstvenu mešavinu mikroorganizama nazvala Slavol. Kao i Teruo Higa, Snežana Đorđević je osim što je naučnik i dobra poslovna ličnost, pa je takođe zaštitila svoj proizvod koji se komercijalno pravi i distribuira preko firme Agrounik (vidi: http://www.slavol.rs/).
Zašto ja sve ovo vama pričam (uvod je gotov). Iz dva razloga.
Prvo, Dragoslav Ivanišević sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu izvršio je naučni opit sa Slavolom VVF upravo na sorti Panonia koju i ja gajim sa sledećim rezultatima:
No code has to be inserted here.
Dakle, veći prinos uz bolji kvalitet. Da nije nauka u pitanju, rekao bih magija.
Drugo, iako nemožete napraviti Slavol ili Bajkal kod kuće, možete napraviti, praktično besplatno, svoje mikrobiološko đubrivo sa veoma dobrim rezultatima. Kako znam – probao sam.
Odmah da kažem, cena Slavola je dovoljno niska da se čovek ne maltretira. Ali, Slavol VVF još uvek nije dostupan u prodaji, a Bajkal EM-1 sam kasno naručio, pa sam probao sopstveno mikrobiološko đubrivo.
Korak 1
Stavite 1/4 šolje (od 250ml) belog pirinča i 1 šolju mlake vode i dobro promešajte. Procedite beličastu vodicu u teglu od 0,7l – 1l (pirinač iskoristite za kuvanje) i ovlaš poklopite. Ostavite na mračnom i prohladnom mestu (podrum, ne frižider) sedam dana.
Korak 2
Procedite pirinčanu vodicu kroz gustu cediljku ili retku gazu (biće nešto ljigavo na površini što treba odstraniti) u veliku teglu i na 1 deo pirinčane vodice dodajte 10 delova mleka (na 100ml vodice, 1l mleka, tako da je sve 1,1l). Opet poklopite ovlaš i vratite u podrum na još 7 dana.
Korak 3
Pomirišite. Ako smrdi ne valja, bacite sve pa iz početka. Treba da prijatno miriše na sir.
Odvojte sir koji se stvorio na površini od žućkaste tečnosti (sir dajte domaćim životinjama – odlično je za probavu, ili stavite u saksije sa biljkama), a u žućkastu tečnost dodajte 1 kafenu kaščicu melase (ima u svakom bio-špajzu). Dobro zatvorite i stavite u frižider, gde može da stoji 6-8 meseci. Ovo se zove serum.
Upotreba
Izvadite potrebnu količinu seruma i dovedite ga na sobnu temperaturu (recimo veče pre). Sat vremena pre upotrebe razblažite 1:20 (u 100ml seruma dodajte 2l nehlorisane vode na sobnoj temperaturi) i 1 kafenu kaščicu melase. Ovo se zove rastvor.
Stavite u prskalicu i primenite na lišće, ili polite po malo pored svakog stabla u zemlju.
Ja sam u početnoj fenofazi cvetanja (pre 7 dana) isprskao 10l rastvora na 10 ari Panonie. To što sam isprskao ima duplo duže lastare od onih redova koje nisam.
Sad čekam da se pojavi Slavol VVF, pa da uradim još dva prskanja (u kasnoj fenofazi cvetanja i pred šarak). Ako ga ne bude bilo, isprskaću Bajkalom.