Radovi u malinjaku

Pseudomonas samo je molidben cini mi se kritican na nizoj ph a sto se tice ostalih ne bi trebalo biti problem...ali analiza lista jedino Ca ne moze tacno da odredi posto se teze krece kroz biljku pogotovu kod drvenastih kultura...meni nije jasno kako bih ja mogao da popravim bor i cink na primer posto su mi vazni za malinu ako mi nedostaju nekim slucajem,ali dijagnoza mikro je dosta skupa tako da cu samo osnovno ph,humus npk CaCO3

- - - - - - - - - -

2 puta fertilider vital(15 dana razmaka),jednom murtonik, i Quix Ca puccioni


jel imas navodnjavanje????
 
Pseudomonas samo je molidben cini mi se kritican na nizoj ph a sto se tice ostalih ne bi trebalo biti problem...ali analiza lista jedino Ca ne moze tacno da odredi posto se teze krece kroz biljku pogotovu kod drvenastih kultura...meni nije jasno kako bih ja mogao da popravim bor i cink na primer posto su mi vazni za malinu ako mi nedostaju nekim slucajem,ali dijagnoza mikro je dosta skupa tako da cu samo osnovno ph,humus npk CaCO3

jel imas navodnjavanje????

Quix Ca puccioni ima malu kolicinu B.Imam bunar već 20 godina ,sve mi je pod kap-na-kap(kapalice na 30 cm,čini mi se da je bolje,jer češće kapaljice brzo sastave krugove kapanja pa voda na mestu gde se krugovi preklope brze natapa,i pravi rupe u zemlji ),razmisljam se o venturijevoj cevi ,mislim da bi kroz sistem jos efikasnije bilo đubrenje.A dodajem preko lista i majastemin.
- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Quix Ca puccioni ima malu kolicinu B.Imam bunar već 20 godina ,sve mi je pod kap-na-kap(kapalice na 30 cm,čini mi se da je bolje,jer češće kapaljice brzo sastave krugove kapanja pa voda na mestu gde se krugovi preklope brze natapa,i pravi rupe u zemlji ),razmisljam se o venturijevoj cevi ,mislim da bi kroz sistem jos efikasnije bilo đubrenje.A dodajem preko lista i majastemin.
- - - - - - - - - -

Pa cini mi se da pise da ima i fertilider i murtonik nesto bora,juce sam bas pogledao preparate na netu...ima i neka NPK sa primesama bora ali malo se teze nabavlja to kod mene...ja nemam bunar ali definitivno planiram navodnjavanje KPK e sad imam malu recicu koja je bas mala,razmisljao sam da pravi neku akumulaciju u reci ali ne znam koliko je izvodljivo i sto se tice rada a i zbog komsija bice pobune sigurno, pa da iz te akumulacije crpim pumpom u cisterne pa da iz nje prirodnim padom pod pritiskom navodnjavam...druga opcija kopanje bunara,sigurno bolja ali videcu...dosta sam citao o fertirigaciji i dosta pomaze i utice na prinos tako da i to planiram
 
U programu Agromarketa za prskanje maline nakon berbe pise preparat protiv didimele "Fiesta"(0,07%).Taj preparat pod tim imenom ne mogu da nadjem,ima li neko iskustva sa njim???
 
U programu Agromarketa za prskanje maline nakon berbe pise preparat protiv didimele "Fiesta"(0,07%).Taj preparat pod tim imenom ne mogu da nadjem,ima li neko iskustva sa njim???

Ako ces da prskas sada (15 dana posle berbe) ja bih ti preporicio kvadris, po meni najbolji preparat. Ako ces za jesenje prskanje onda kuprozin ili kuprosat.
 
Sta uraditi sa malinjakom koji je zahvacen plamenjacom korena maline, nastalom usled ovih velikih padavina. Rod mi je podbacio, unutrasnji pupoljci i listovi su sasuseni, na spoljnim delovima je bilo solidno roda. Mladi izdanci se korektno razvijaju......
 
eqevumeh.jpg
3y7ahy3a.jpg
3aqu7apa.jpg

Sta je ovo krenulo na mladare maline, za par dana je ovo pocelo...
 
@vujke.... Mislim da je EUROFRIDNA GRINJA ...? mada nisam siguran...??? insekcidom 2-3 puta al na svakih osam dana ...?

Voleo bih i ja ako bi se neki kompetentniji ..od mene oglasili po ovom problemu...???

I ja imam zesci napad grinje i plamenjace...sto za posledicu izazivaju i ostale bolesti kao (antrkozu,cadj. pegavist ii) . na mladim lastarima...? dok Didimele za sad ima samo u tragovima..??
 
bate plevis li to ikako? sa korova dobijes insekte plus viruse plus ti koci rast

- - - - - - - - - -

Sta uraditi sa malinjakom koji je zahvacen plamenjacom korena maline, nastalom usled ovih velikih padavina. Rod mi je podbacio, unutrasnji pupoljci i listovi su sasuseni, na spoljnim delovima je bilo solidno roda. Mladi izdanci se korektno razvijaju......

sa cim si je tretirao do sad? mozes sa ridomilom ako si zavrsio branje
 
Plevim i te kako, juce je 5ti put cupana trava za ovu godinu. Ovo sam slikao pre cupanja a ako stignem dana cu kad je sredjena. Nego na ovoj drugoj slici se vidi kako pocinje da zuti list, pretpostavljam da je uzrok plamenjaca zar ne.?
 
Kod mene je ima.Ovo je grinja.Uzmi lupu pa pogledaj sa nalicja ,lepo se vide.Tesko se iskoreni,mora da se ponavlja prskanje vise puta ,zato sto se jaja grinja nerazvijaju u isto vreme.Mozes je ubiti tek kad se razviju.Najaktivnije su na temperaturi od 25 do 28 stepeni. Moze da se prska sa abastate+nu film,envidor,elisa,talstar,fobos.U prolece ulje ,da se nebi iz jaja razvile.
 
Plevim i te kako, juce je 5ti put cupana trava za ovu godinu. Ovo sam slikao pre cupanja a ako stignem dana cu kad je sredjena. Nego na ovoj drugoj slici se vidi kako pocinje da zuti list, pretpostavljam da je uzrok plamenjaca zar ne.?

prva i treca slika grinje 100% ,moras redovno prskati jer grinje imaju faze razvoja i izlegnuca ako ih u startu ne satamanis javljaju se iznova i iznova.Drugo moras zakorovljenost bolje da resis,ne sme onako da zapustis freziranje izmedju redova,kopovanje u redovima i posle redovno plevljenje i cupanje u redovima travke.E sad,trece i najvaznije slika 2,meni licno lici na virus,jesi potapao sadnice pre sadnje u ridomil,i jesi uzeo sadnice iz proverenog rasadnika?Plamenjaca uglavnom pocinenje sa susenjem liski sa spoljne strane.Vidi kako.,otkini par liski odnesi u savetodavnu sluzbu da ti daju dijagnozu,ne bih se sa tim igrao moze ti se prosiriti na ceo malinjak
 
Drugovi moji redovno sam radio kako sam citao ovde, ostaje samo da mi problem pravi ova basta koju je baba posadila iako sam joj hiljadu put pricao da to ne radi. Svaki tretman je bio fignicid, insekticid i prehrana, trava je cupana redovno i kopano zbog baste. Do sad je qvadris koricen dva put a fastac za bube. Ali koliko vidim slaba vajda od njega. E sad ovo za listove, kod mene tesko da ima strucnjak ili bar ja ne znam za njega, Sta mi je ciniti osim da gledam kako propada. Ridomil na zalost nisam koristio a sadnice su uzete iz proverenog rasadnika. Nije mi jasno kako ie moguce da za bukvalno 5-6 dana ovako oboli. A lastari imaju oko 1-1.5 m visine...
 
ja sam prosle godine imao napad grinja i resio sa preparatom armada 2x u razmaku od 10 dana eto ove godine sve po starom kao da ih uopste nije nikada bilo, a ta napast moze da upropasti malinjak 100 % stete
 
ja sam prosle godine imao napad grinja i resio sa preparatom armada 2x u razmaku od 10 dana eto ove godine sve po starom kao da ih uopste nije nikada bilo, a ta napast moze da upropasti malinjak 100 % stete

Neko mi je objasnjavao za grinje da vec cetvrti dan postaje plodna a vec osmi dan se piliii ....sto bi znacilo da razmak prskanja trebalo bi biti osmi dan....????
 
I armada i abastate su insekto-akaricidi,sem sto je armada vise akaricid i ja cu njom sad da tretiram uz nesto protiv didimele,ostalo mi jos malo mladara da podignem pa da prskam
 
Nazad
Vrh