Radovi u malinjaku

Kod nas danas bilo oblacno ali nije nista padalo, padao je grad nocas oko 2h, nema stete u malinjaku, tek poneka opala, vise zbog jakog vetra koji je duvao celu noc.
 
@darko71

Što se tiče uklanjanja starih lastara svako od nas ima neki svoj sistem. Neko ih ukloni odmah nakon berbe, neko dogodine. Ono što ja radim je da ih nekih petnaestak dana nakon berbe isečem do zemlje a iznosim krajem februara- početkom marta.
 
Pozdrav.
Može li mi netko reći koliko ide Switcha na 10 litara vode i da li se može prskati s njim polana s obzirom da ima formiranih plodova ali još uvjek cvate?
 
Hvala puno na odgovoru.
Da li mlade lastare(one koje rode nagodinu) u zimu ostavljate da stoje uspravno na žici ili ih se ruši na zemlju?Ja imam Meeker.
@darko71

Što se tiče uklanjanja starih lastara svako od nas ima neki svoj sistem. Neko ih ukloni odmah nakon berbe, neko dogodine. Ono što ja radim je da ih nekih petnaestak dana nakon berbe isečem do zemlje a iznosim krajem februara- početkom marta.
 
Primetio sam ovih dana na vrhovima rodnih strukova gde su skracivani supljine a na okolnim listovima izbacena srz struka maline, kao zizak da vrti. Kakva je to stetocina i sta uraditi da zastitim od toga nove lastare. Ima li ko kakav predlog .
 
Dogodine zaliti mlekom, pa da rodi sa šlagom- mozda se bolje proda(kvalitet,kvantitet,kontinuitet ne pomaže)

- - - - - - - - - -

Primetio sam ovih dana na vrhovima rodnih strukova gde su skracivani supljine a na okolnim listovima izbacena srz struka maline, kao zizak da vrti. Kakva je to stetocina i sta uraditi da zastitim od toga nove lastare. Ima li ko kakav predlog .

verovatno malinina musica

- - - - - - - - - -







 
da li neko moze da mi postavi sliku stubova sa zicom ( drvenih)?
,kako zatezete zicu?
kako je vezujete za kolje koje je u redu?
koliko minimalna debljina kolca treba da bude,posto imam razlicite informacije?
ja sam bas nov malinar,i svaka Vasa pomoc mi je preko potrebna i dobrodosla.
Hvala unapred.
P.S>ne moraju slike moze i objasnjenje.
 
@aksa

Žica može da se zateže na različite načine, a kod nas se najčešće korise zatezači na šaf, koje ili sami pravimo ili ih kupujemo u gvožđarama. Debljina kolca-stuba je oko 10 cm, ne bi valjalo
manje zbog stabilnosti, i postavljaju se na rastojanju od 5-6 metara u špaliru u zavisnosti da li ima dosta vetra, tada je manje rastojanje bolje. Žica se vezuje samo za krajnje stubove, a na stubove u špaliru se zakiva po jedan "U" ekser na istoj visini, naravno ne do kraja, i kroz njih se provlači žica. Možda neko od kolega ima neki drugi sistem, kod nas se radi na ovaj način.
 



- - - - - - - - - -

1.jpg


- - - - - - - - - -

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg


- - - - - - - - - -

analiza nije moja ali moze biti nekom korisna
 
@aksa

Žica može da se zateže na različite načine, a kod nas se najčešće korise zatezači na šaf, koje ili sami pravimo ili ih kupujemo u gvožđarama. Debljina kolca-stuba je oko 10 cm, ne bi valjalo
manje zbog stabilnosti, i postavljaju se na rastojanju od 5-6 metara u špaliru u zavisnosti da li ima dosta vetra, tada je manje rastojanje bolje. Žica se vezuje samo za krajnje stubove, a na stubove u špaliru se zakiva po jedan "U" ekser na istoj visini, naravno ne do kraja, i kroz njih se provlači žica. Možda neko od kolega ima neki drugi sistem, kod nas se radi na ovaj način.

hvala Aljehin,kolika je visina stubova?i koliko treba da bude visina zice?
 
@aksa

Stub bi trebalo da bude bar 2,3-2,5m dužine, jer bi nadzemni deo stuba morao biti 1,8m do 2m visine,iz razloga sto se stubovi vremenom razljuljaju pa ih je potrebno dodatno učvrstiti. A ako se ima u planu postavljanje protivgradne ili mreže za osenčavanje, onda stubovi moraju biti duži.
Donja žica se postavlja na visinu oko 80cm, a gornja 160-170cm. Malo da se našalim da u visinu gornje žice moramo uračunati i visinu berača, da bi mogli dohvatiti plodove.
 
Zdraka pitanje za milion dolara,ili dinara:osmeh:.....prvo ti treba dobra lokacija,nadmorska visina nagib is ve to,posle popravis zemljiste da bude u fulu sto je po meni najvaznije,onda sve radis po ps prskas protiv bolesti virusa plus prihrana preko lista plus navodnjavanje kap po kap i da te,da izvines,usere vreme :osmeh:
 






analiza nije moja ali moze biti nekom korisna


Ne bih se slozio da ce nekom biti u potpunosti korisna ova analiza (postoji par ozbiljnih gresaka) tj. deo sa preporukom konkretno stavka 3, iz vise razloga. Prvo, pH 5 nije ekstremno kiselo vec kiselo - granice fizioloski neutralne pH je od 5,5 do 6.5 za biljke. Drugo, zanima me kako neko moze reci da na takvoj pH moze biti deificita Fe, Mn, Zn - ocigledno neko mora da uci jos mnogo http://onpasture.com/wp-content/uploads/2013/06/soilpHnutavlg.jpg . Dalje, ako se poveca pH ka pomenutoj fizioloskoj neutralnosti povecace se i dostupnost P koga vec ima u zemljistu samo sto na toj pH nije dostupan biljci. Inace optimim P je od 15-25 mg/100g zemlje. Da ne zalazim u dalju pricu, bilo bi zanimljivo znati koja je institucija radila ovu analizu? Nadam se da za ovu analizu nije uzet novac-bar ne veca suma:osmeh:
Moji komentari su krajnje dobronamerni, bez cilja da se neko uvredi ili omalovazava:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
-poljoprivredni fakultet Beograd
-oslanjam se na neko iskustvo,monitoring, a analizu sam samo radio za npk i ph(kod mene je ispod 5),ipak imam 230 kg po aru.Mislim da je ova analiza i preporuka koštala debelo.

- - - - - - - - - -

Ne bih se slozio da ce nekom biti u potpunosti korisna ova analiza (postoji par ozbiljnih gresaka) tj. deo sa preporukom konkretno stavka 3, iz vise razloga. Prvo, pH 5 nije ekstremno kiselo vec kiselo - granice fizioloski neutralne pH je od 5,5 do 6.5 za biljke. Drugo, zanima me kako neko moze reci da na takvoj pH moze biti deificita Fe, Mn, Zn - ocigledno neko mora da uci jos mnogo http://onpasture.com/wp-content/uploads/2013/06/soilpHnutavlg.jpg . Dalje, ako se poveca pH ka pomenutoj fizioloskoj neutralnosti povecace se i dostupnost P koga vec ima u zemljistu samo sto na toj pH nije dostupan biljci. Inace optimim P je od 15-25 mg/100g zemlje. Da ne zalazim u dalju pricu, bilo bi zanimljivo znati koja je institucija radila ovu analizu? Nadam se da za ovu analizu nije uzet novac-bar ne veca suma:osmeh:
Moji komentari su krajnje dobronamerni, bez cilja da se neko uvredi ili omalovazava:ppozdrav:

čini mi se da je ovde uzet P++(nisu grami u pitanju )
 
pa normalno da nisu grami nego ppm(par per milion) postoji sema da se prevede u g na 100g zemlje....nego mrkva cestitam na 230 po aru nije mala stvar,dobar prinos,pitanje za tebe jel prihranjujes malinu sa nekim mikroelementima preko listra i ako da koliko cesto?????
 
pa normalno da nisu grami nego ppm(par per milion) postoji sema da se prevede u g na 100g zemlje....nego mrkva cestitam na 230 po aru nije mala stvar,dobar prinos,pitanje za tebe jel prihranjujes malinu sa nekim mikroelementima preko listra i ako da koliko cesto?????

Isti je odnos (15mg/100g je isto sto i 150mg/1000g), samo se pomnozi sa 10. 15 mg/100g x 10 = 150mg/1000g (1kg) to je ustvari 150 ppm (parT per milion) :ideja:. Nazalost veoma malo fosfora::pomoc:;.

Poenta posta je bila da je nemoguce imati deficit MIKROelemenata na pH ispod 6. Prava analiza i uocavanje problema moguce je samo kada se uradi i folijarna analiza. Postoji za svaku biljku u svakoj fazi rasta vrednost (koncentracija) za elemente MIKRO i MAKRO. Jedino se na taj nacin (analiza zemljista i biljke) moze znati koja prihrana i u kojoj meri da se primeni:osmeh:. Imajte to u vidu, jer nijanse uticu na prinos!
 
pa normalno da nisu grami nego ppm(par per milion) postoji sema da se prevede u g na 100g zemlje....nego mrkva cestitam na 230 po aru nije mala stvar,dobar prinos,pitanje za tebe jel prihranjujes malinu sa nekim mikroelementima preko listra i ako da koliko cesto?????

2 puta fertilider vital(15 dana razmaka),jednom murtonik, i Quix Ca puccioni
 
Nazad
Vrh