Psenica 2019/2020

Nemoj da se zajebavate da koristite cist Furore,da ne bude rekordno rani vrsaj.
 
Ja bas sejem svake druge god suncokret na tesku zemlju, njega i prenicu.

Suncokret od 19m-22m /kj

Znam neke koji su sejali suncokret na suncokret pa imali 23m/kj.

Nema tu pravila

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Nisam se dobro izrazio, kasnije sam se ispravio, naravno da može sve sem drvenog šporeta i bunara na tavanu... Dobar plodored je jako bitan, to je poenta, dvopolja i monokultura su iznuđeni potezi...
 
Zato sto ce da unisti psenicu, to je u originalu preparat za uskolisne korove u suncokretu,repi itd.
Zbog toga se preporucuje mesanje sa Sekatorom ili nekim drugim herbicidom koji ima protektant koji stiti psenicu.
Sustinski posto ide doza 0,6-0,8l/ha (u suncokretu i soji ide od 1,2 do 2l )mozda ne bi unistio skroz psenicu posto je velika ali bi dobro fasovala i izgubila sigurno veliki deo prinosa. Opet to je samo moje zapazanje jer sam pratio jednu njivu 1,2ha za koju nisam imao dovoljno Furorea a Sekator jesam a mrzelo me da idem da dokupi . Na tu povrsinu sam sipao 450ml preparata, ovas je pozuteo i zaustavio rast ali se verovatno zbog slabe doze i nakon obilnih kisa u maju kasnije regenerisao ali ga nije bilo mnogo. Dok su ostale njive bile ciste. Znaci sa nekom malom dozom cistog Furorea bi verovatno i psenicu zaustavio kao ovaj ovas kod mene i mozda bi se regenerisala ali ja nisam bas toliko bogat da se igram sa time.
Znaci taj preparat uopste nije zajebancije a cuo sam da neki apotekari na jugu i ovde uopste ne napominju da Furore mora uz neki preparat koji sadrzi protektant.
 
Da li moze furore super naravno u kombinaciji sa sekatorom da se koristi do pojave zastavicara?
 
Ovde je neko rekao. A ja sam pitao i iz Bayer-a i iz BASF-a ljude i oni su mi rekli da Furore može i uz sekator i uz Biatloh jer imaju protektant. Ali je dovoljna doza od 0,750 l po ha.
 
Još se ništa ne zna, 2017 g. je napad bio na sve sorte, čak i one zaštićene Gaučom. Prošle i ove godine je napadnuta pšenica zaštićena Yuntom. Za sad se zna da švedska muva radi kad je topla i suva jesen, kada i cikade. Cikade prenose žutu patuljavost. To je zasad neki zaključak koji je donet, dolazilo nam je desetak stručnjaka i oko toga smo se usaglasili.

A jeste prskali sistemikom ujesen? Mi zadnje 2 godine to radimo nurellom. Cudnovato bas sam htio reci da nesto na bazi gaucha rjesava to mozda.... Znaci nema apsolutno spasa kada to bude. Jel se simptomi sada vec vide?
To je cista propast ides na 50 meteri da bi ista zaradio i onda ti se potrefi ovo na nekoj njivi i nisi nista uspio... Evo mi se razmisljam uljanu izbacit, izbacili smo repu isto tako. Soja nam uspijeva na 15 posto površina... Znaci svest cemo se na kraju na 3 kulture i onda procitaj za zito da i ovaj djavo napada.... Uzas....
 
A jeste prskali sistemikom ujesen? Mi zadnje 2 godine to radimo nurellom. Cudnovato bas sam htio reci da nesto na bazi gaucha rjesava to mozda.... Znaci nema apsolutno spasa kada to bude. Jel se simptomi sada vec vide?
To je cista propast ides na 50 meteri da bi ista zaradio i onda ti se potrefi ovo na nekoj njivi i nisi nista uspio... Evo mi se razmisljam uljanu izbacit, izbacili smo repu isto tako. Soja nam uspijeva na 15 posto površina... Znaci svest cemo se na kraju na 3 kulture i onda procitaj za zito da i ovaj djavo napada.... Uzas....
Te 2017 godine nismo ništa prskali i nije bilo nikakve specijalne zaštite. Ovo što smo pre neki dan pronašli crva je Farineli zaštićen Yunta quattrom, najbolje da mora i to da se prska a kao zaštićeno seme i 70 din/kg. Nisam siguran, moram se raspitati kako su Kečići iz Beške prošli, mislim da su se tužili sa nekom semenskom kućom, isto su imali švedsku muvu a analiza pokazala da je bilo samo 40 % yunte od onog koliko treba.
 
Te 2017 godine nismo ništa prskali i nije bilo nikakve specijalne zaštite. Ovo što smo pre neki dan pronašli crva je Farineli zaštićen Yunta quattrom, najbolje da mora i to da se prska a kao zaštićeno seme i 70 din/kg. Nisam siguran, moram se raspitati kako su Kečići iz Beške prošli, mislim da su se tužili sa nekom semenskom kućom, isto su imali švedsku muvu a analiza pokazala da je bilo samo 40 % yunte od onog koliko treba.

Zato me i cudi da yunta ne odradi. Kod nas u hrvatskoj je zabranjeno odavno insekticid na sjeme psenice. Zato, smo po pojavi naleta lisnih usi radili sa nurellom ukoliko nose virus(naravno to nikad ne znas) ali Svabe kazu da je to lutrija. Dovoljno da si 2 dana zakasnio sa tretmanom vec imas30 posto stete ukoliko je napad jak. Tako da izgleda zito sto je nekad bilo vise Nij
e to to
 
Evo ga primer gde je virus ostetio psenicu , na levoj strani slike u sredini je fitotoksicnost fungicida na psenici jer je radhen pre padanja snega a skroz desno psenica koja nije tretirana fungicidom. Sve je u jednij njivi gde je radjeno prskanje pre zahladjenja a ostavmjen jedan deo namerno kao kontrola. Jako sam pogresio sto sam tretirao svu psenicu pre zahladjenja.
A sto se tice vurusa radjeni je ispitivanje u Bg. I ustanovljeno je da su cikade jesenas prenele virus patuljavisti jecma u psenici.
Moje skromno misljenje je da ce morati od jeseni da se obavezno prska psenica koja se poseje u ranijim rokovima.
655278ea3d9c7efc7c17148a1ba92c8b.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Evo ga primer gde je virus ostetio psenicu , na levoj strani slike u sredini je fitotoksicnost fungicida na psenici jer je radhen pre padanja snega a skroz desno psenica koja nije tretirana fungicidom. Sve je u jednij njivi gde je radjeno prskanje pre zahladjenja a ostavmjen jedan deo namerno kao kontrola. Jako sam pogresio sto sam tretirao svu psenicu pre zahladjenja.
A sto se tice vurusa radjeni je ispitivanje u Bg. I ustanovljeno je da su cikade jesenas prenele virus patuljavisti jecma u psenici.
Moje skromno misljenje je da ce morati od jeseni da se obavezno prska psenica koja se poseje u ranijim rokovima.
655278ea3d9c7efc7c17148a1ba92c8b.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Da li imas broj od labaratorije gde bi se mogli poslati uzorci?

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
Evo ga primer gde je virus ostetio psenicu , na levoj strani slike u sredini je fitotoksicnost fungicida na psenici jer je radhen pre padanja snega a skroz desno psenica koja nije tretirana fungicidom. Sve je u jednij njivi gde je radjeno prskanje pre zahladjenja a ostavmjen jedan deo namerno kao kontrola. Jako sam pogresio sto sam tretirao svu psenicu pre zahladjenja.
A sto se tice vurusa radjeni je ispitivanje u Bg. I ustanovljeno je da su cikade jesenas prenele virus patuljavisti jecma u psenici.
Moje skromno misljenje je da ce morati od jeseni da se obavezno prska psenica koja se poseje u ranijim rokovima.
655278ea3d9c7efc7c17148a1ba92c8b.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Srdjo koliko su kod tebe bila najnize temperature posle tretmana psenice?
 
Svi ti kontaktni su slabi za cikade i švedsku muvu, treba neki sistemik koji drži najmanje 14 dana.
 
Poslednja izmena:
Furore super ide obavezno sa sekatorom u kombinaciji jer tako dobijate iste aktivne materije kao Hussar evolution koji je registrovan herbicid za pšenicu.
To je najeftinija varijanta ako imate divlji ovas.
 
Nazad
Vrh