Psenica 2019/2020

A gde zurite sa prskanjem?Kud je i ovako sva sludjena od snega i mraza,jos je vi tovarite hemijom,sacekaj 3-4 dana da krene i da otopli.
Ta patuljavost ili propadanje je odavno ovde i zvali su je stari "crna noga",palenjem je delimicno istrebljena ali i bile su normalne Jeseni,javlja se kada je suvo,ja sam prosle godine imao na semenskoj Anapurni sa YQ,kod mene u mojoj doradi nije bilo problema,ja sam pravio "mrcu".
 
Ja cu prskati tek za 10 dana ili posle setve, jos je hladno nocu, a i nema jos potrebe koliko sam video za fungicid.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
, fungicid manje vise,ja sam prskao najvise zbog korova,na nekim parcelama su korovi bili u visini psenice. Prskao sam za vikend,bile su temperature 18-19C,nocne 5C. E posle toga je doslo ovo zahladjenje. Nadam se da joj nece stetiti nista. Planiram da isprskam sa Aminokiselinama,mada niko ko je to koristio se ne javlja
 
Evo ga primer gde je virus ostetio psenicu , na levoj strani slike u sredini je fitotoksicnost fungicida na psenici jer je radhen pre padanja snega a skroz desno psenica koja nije tretirana fungicidom. Sve je u jednij njivi gde je radjeno prskanje pre zahladjenja a ostavmjen jedan deo namerno kao kontrola. Jako sam pogresio sto sam tretirao svu psenicu pre zahladjenja.
A sto se tice vurusa radjeni je ispitivanje u Bg. I ustanovljeno je da su cikade jesenas prenele virus patuljavisti jecma u psenici.
Moje skromno misljenje je da ce morati od jeseni da se obavezno prska psenica koja se poseje u ranijim rokovima.
655278ea3d9c7efc7c17148a1ba92c8b.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

kada će se vidjeti simptomi vildjivi okom? da znam jel mogu odahnuti... pa ovo je postala katastrofa brate mili, 100 poslova oko žita i u 3. 4. mj misliš da imaš dobro žito i onda ovakve budalaštine... ukratko protiv virusa ako je jak napad i zakasnite 2 dana sa prskanjem već imate 30 posto štete tako da i to sa prskanjem je onako....
 
, fungicid manje vise,ja sam prskao najvise zbog korova,na nekim parcelama su korovi bili u visini psenice. Prskao sam za vikend,bile su temperature 18-19C,nocne 5C. E posle toga je doslo ovo zahladjenje. Nadam se da joj nece stetiti nista. Planiram da isprskam sa Aminokiselinama,mada niko ko je to koristio se ne javlja
Radio sam ja sa amino kiselinama ali ja nisam primetio nikakav napredak na psenici osim da su skupe kao da su krvna plazma,a ne amino kiseline!
 
Sva zita u ataru su pocela da zute i prskana i ne prskana. Sto mislis da moxa pravi problem? Jesi li je ti izbacio zbog toga?
 
U uputstvu pise da se ne primenjuje ako se ocekuju temperature ispod nule, a bilo je par dana sa jutarnjim minusima. Kod nas i do minus 6 stepeni.
 
Malo "prodrma" zito,tesko se primeti kada je normalno,a kada su stresni uslovi hoce da bude problema u vidu fitotoksicnosti.
 
Kod nas je bilo u utorak ujutru -1 i u sredu 0C
Ja sam radio u subotu i nedelju i tad nije padalo ispod 4C,a mislim da je dovoljno da prodje 30ak sati od prskanja da biljka u potpunosti povuce hemiju
 
Malo "prodrma" zito,tesko se primeti kada je normalno,a kada su stresni uslovi hoce da bude problema u vidu fitotoksicnosti.
Kod nas je u poslednje 3 nedelje palo svega 4L kise i snega zajedno i to je najveci problem. Sutra cu odraditi neke parcele sa Amino starom sadrzi u sebi 18% slobodnih amino kiselina,nadam se da ce umanjiti stres od mrazeva,ali od suse ne leci nista osim kise.
 
Nazad
Vrh