Psenica 2019/2020

Ja sam danas primetio ovo na jednoj njivi ali samo u tragovima točkova gde je gazio prilikom valjanja a tu je najboje i najgušće nikla pa mi deluje da je zbog nedostatka vlage a možda je nešto drugo u pitanju
 
Jel ovakve simptome imate na pšenici?
2JrS9Dx.jpg

dY7sGvy.jpg

xzBmqXo.jpg

p31uwSF.jpg

IrEZFaF.jpg
 
Kod mene nema toga,cini mi se da Milovan Vrsac bas na prethodnoj strani drzi psenicu sa ttakvim simtopima. Sta je to ?
 
Ne znam šta bi moglo biti. Videćemo nadam se do kraja godine. Ako ništa drugo nešto ćemo eliminisati.
 
I kod mene na jednoj njivi skraja uz put zutilo. Nisan mnogo obracao paznju jer smo nasipali rupu na putu. Ali tu je kukuruz predusev, možda je i to.
 
Kod mene su bas takvi simptomi,i mislim da je problem nedostatak vlage,i jos je bilo par jutara po -4C kad je nicala i to je dovoljno da je oprlji.
 
Hm da 2017 smo imali problem sa švedskom mušicom... Pšenica je do početka intenzivnog porasta izgledala nikad bolje, međutim kad je trebala da raste onda je počela da se suši i neštaje... To se sve odvijalo u martu, aprilu... Mnogo je kojekakvih stručnjaka dolazilo tad kod mene i odprilike smo jedva utvrdili šta je.
Mislim da je sad jako teško utvrditi dal je i šta je problem, tj- dal je švedska mušica u pitanju.
Što se tiče cikada i patuljavosti pšenice, tek je tu komplikovano utvrditi bilo šta pogotovo u ovom periodu.

Tako da, nedaj bože toga nikom, jel kad neko sa sigurnošću bude mogao da vam kaže šta je problem, tada će već biti kasno, jel će troškovi već biti napravljeni.
 
Ja sam imao tako zuto lisce 2017/2018 na ranoj setvi. Niklo u prvoj dekadi oktobra izbujala dosta relativno toplo vreme oko NG i Bozica i verovatno je to uzrok. Jer u kasnijem razvoju toga nije bilo niki nekih posledica po prinos. Cak je prinos bio jedan od boljih. Ove sejane oko 20tog oktobra nisu imale taj problem
 
Narante mišove i niš nedirajte, moš sad nagađati do besvesti, to žutilo manje više svake godine ima, moje mišljenje da su to simptomi mahom od stresa uslovljen sušom, napadom kojekakvih buba, biljke se sad ukorenjavaju počinju da koriste hranu iz zemljišta koja im je dostupna ili nedostupna a treba im, neke su povukle više neke manje pa pate a neke su povukle malo i hemije od predhodnih preduseva, vako ja to vidim ali no.
 
Isto to je rekao profesor Malešević.Sve je to normalna reakcija na različite uslove u zemljištu.Sa dolaskom Sunca i proleća sve to dodje na svoje mesto.
 
Isto to je rekao profesor Malešević.Sve je to normalna reakcija na različite uslove u zemljištu.Sa dolaskom Sunca i proleća sve to dodje na svoje mesto.
Uzeo bih sa rezervom njegovu izjavu.
Ovi simptomi sigurno nemaju veze sa zemljištem i klimatskim prilikama. Raspored takvih biljaka je nasumičan, uglavnom se javlja na uvratinama. Ima razlika između sorata. Ovo je neki patogen, samo je pitanje koji. Saznaće se i to uskoro.
 
I kod nas ima tog zutila isto samo na uvratinama,a najvise sam toga video u zadruznim njivama.Takodje mislim da je u pitanju neki patogen.
 
Pre bih rekao da je uzrok mraz, bilo je onih par jutara sa -4 do -5 pa ga tu malo preseklo. Susa nije, jer kod nas u ritovima zalivali su psenicu pa i kod njih ima.
 
Da, to su izjavili na vašoj televiziji u emisiji plodovi zemlje, gledao u nedelju... višak vlage.
E da ga hebem, jedni tvrde višak, drugi kažu manjak... kanda da će biti da neznaju ni sami stručnjaci.
 
Pre bih rekao da je uzrok mraz, bilo je onih par jutara sa -4 do -5 pa ga tu malo preseklo. Susa nije, jer kod nas u ritovima zalivali su psenicu pa i kod njih ima.
Teško da je mraz, jer su simptomi najizraženiji na najstarijim listovima. Da je šteta od mraza oštećeni bi bili vrhovi mladih listova.
 
Nazad
Vrh