Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mi smo danas baciili Kan na neke parcele psenice i jecma, ali rucno. Nema se sta vise cekati, zemlja je vlazna da se lijepi za cizme..Sutra opet isti posao.. Doza je 250kg/ha..
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Ja sam samo realan,dalja ulaganja su samo bacanje para,ne bi bilo lepo da coveku dajem laznu nadu....Sta ti mislis kao rekorder sta ovde raditi?Pa psenica trenutno treba da bude kao pivska flasa,ej pa sad ce kraj Marta.

Može da se malo podrlja,verovatno nema kembridž valjak, pa da se sačeka do 10 aprila.Ako nema vidnijeg pomaka onda priprema za kukuruz.Čuo sam u nekoliko slučajeva da su ljudi imali problema sa tom PKB pšenicom.
 
Znam da je trebalo, ali uslovi nisu dozvoljavali... Ni danas se ne moze traktorom hodati po njivama..
 
Ma nije kasno,i kod mene mnogi nisu bacili prvu turu,nije se moglo u njive a i valjda finansijski momenat pa se ceka djubrivo na odlozeno placanje.
Same,psenica ti je odlicna,nemas brige,KAN brzo reaguje a ima i vlage da otopi a i dani su topliji.

Ja cu drugu turu najverovatnije ruski AN negde krajem marta pocetkom aprila.
 
Bem li ga,mora dati bar 5t/ha ako se radi kako treba
Ispekao bih ti jagnje kad bi tako bilo.. Da bih dobio mozda tih 5t/ha moraju svi uslovi da budu savrseni, a to je kod nas tesko postici.. Vrlo malo operacija se uspije uraditi u propisanom optimalnom roku.. Ova psenica sa slike posijana je ako me sjecanje sluzi 06.11.2015.. Samo 2013 rod je bio 5t/ha i nikad vise, te godine psenica je rodila kod svih, i oni koji su odradili sve po propisima i kod onih sto su to radili kako su stigli i kako su mogli...
 
Sto se tice setve psenice na zemlji losijeg kvaliteta. Neka moja zapazanja su da psenicu treba sejati sto ranije, nikako ne orati, vec samo tanjirati. I mala tanjiraca od 20 tanjira i ferguson to mogu da urade ako se nema veci traktor. Bar sam to video ne znam ni sam koliko puta. Ako je predusev kukuruz, skupiti suncem na redove i zapaliti. Dubinsko djubrivo obavezno! I setva u optumalnom roku. Sve posle 25. Oktobra je za takvu zemlju kasno jer ne stize da se razvije kako treba do pocetka zime. U prolece prihrana na vreme. Obavezna prskanja. I ako je godina iole solidna, imate prinos koji je sasvim zadovoljavajuci spram visine ulaganja.

Imam takvu zemlju i na njoj svake godine 10-ak hektara pod psenicom, a ostalo na boljoj zemlji. U extra godini kad se sklope kockice skidao sam i preko sedam tona na takvoj zemlji.

ne mogu tacno da se setim godine, negde oko 2005, 2006, tako nesto, na njivi sestoj klase, tanjiranoj fergusonom, sa 300 kg NPK i 400 kg KAN-a imali smo rekord od 7560 kg na hektaru. Tako da moze, samo mora sve na vreme.
 
Poslednja izmena:
Gdje da je posijem kad mi je kukuruz bio na njivama.. Na njivi sa slike je razbaceno stajsko djubre i zaorano, i u brazdu je baceno 250kg/ha Urea..
 
A kad je sejan kukuruz? Koja Fao grupa? Kad u susnoj godini nije stigao u oktobru??

Znam dosta ljudi koji kasno beru kukuruz, ne znam sta cekaju. U godini kao sto je prosla, kukuruz do kraja septembra treba da je skinut.
 
Kukuruz je sijan mislim 6-7 Maj.. FAO 370, Pionir PR37NO1, vlaga ako me sjecanje sluzi oko 19..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh