Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sejano 19.10 ciklonom, i zatanjirano lakom tanjiracom imt 533+20diska, sutra 20.10 padala kisa ceo dan, od tada ni kapi vise. Danas otisli u obilazak, odozgo kamen, vrlo se tesko probija odozdo, a ima vlage kada odvalim kamen od zemlje i sva proklijala i krenula ka gore ali je i dalje ispod zemlje. sad da li ce uspeti da se probije i izadje voleo bih neko od iskusnijih da mi da komentar.
Inace ima negde da se pojavila. Nisam imao volje da slikam jer se nisam osecao bas najbolje.::jako_besan::
 
17 dana od setve .

dscf4264.jpg


dscf4267.jpg


dscf4266.jpg


dscf4268.jpg


Parcele koje su sejane 28 X i kasnije još ne niču.
 
Kod nas ko je sejao 28,29og danas vidim probija po koja klica. Malo razgrnem zemlju vidim ima vlage u zoni korencica,tako da se nebrinem. Sve pre ovih datuma lepo se vide redovi. Doduse sve je to kod nas dobra zemlja,nema 5klase i losije u nasem ataru.

Sent from Mtz 892 :)
 
Sejano 19.10 ciklonom, i zatanjirano lakom tanjiracom imt 533+20diska, sutra 20.10 padala kisa ceo dan, od tada ni kapi vise. Danas otisli u obilazak, odozgo kamen, vrlo se tesko probija odozdo, a ima vlage kada odvalim kamen od zemlje i sva proklijala i krenula ka gore ali je i dalje ispod zemlje. sad da li ce uspeti da se probije i izadje voleo bih neko od iskusnijih da mi da komentar.
Inace ima negde da se pojavila. Nisam imao volje da slikam jer se nisam osecao bas najbolje.::jako_besan::
Pročitaj o čemu sam pisao ja na 23 i 24 stranici ove teme,kada su me pravili ludog da pšenici ne smeta pokorica.Imao sam isti problem kao ti prošle godine,kiša je nabila tek posejanu pšenicu.Do marta se uopšte nisu videli redovi,samo gola zemlja.Sva sreća da mi se ta pšenica dobro izbokorila i na kraju ipak dala solidan prinos.Potpuno mi je jasno jer znam kakvu zemlju imaš,i ja imam deo takve zemlje koja hvata pokoricu i na najmanjoj kiši.Sada ništa nemožeš da uradiš,sačekaj proleće pa ćeš videti,ako se izbokori ostavljaj ako ne ori i sej drugu kulturu.
 
Prolazio danas da zavrsim oranje jedne parcele pa uslikao LG Avenue sejano 14.10 220kg/ha semena. Imam nesto psenice sejane i ciklonom sve isto odradjeno i ista zemlja, pa cemo videti kakva je razlika u zetvi, taman da se skupe pare za sejalicu do sledece setve.


Jesi bacao neko predsetveno,ja takodje sejao avenue ali malo gusce 230-240kg/ha,baceno 200kg 12-52map/ha
 
Nisam nista od vestaka sad, ali izvuceno je tu prosle godine dosta stajnjaka i svinjske osoke.
 
Ja sam imao jednu dilemu ali sam ipak odustao od nje.U pitanju je strnjika koju nisam ugario i tu je tokom leta i jeseni tako lepo niklo žito da je bilo lepše u oktobru nego u aprilu.Sigurno da je posle žetve ostalo oko 400 kg po ha.Pre tri nedelje kad sam orao bilo je visine oko 10-15 cm i malo je falilo da je ostavim.Da nisam letos prošarao sa pola prskalice totala tamo gde je malo krenuo sirak,možda bih i ostavio ta dva hektara pa šta bude.Mada znam da bi u toku zime verovatno stradala jer bi ušla dosta velika i u određenoj fazi zrelosti.Imao bi besplatno urađeno tanjiranje,sejanje,seme i vlačenje.To samo govori o našim starim kombajnima koji dosta rasipaju semena u toku žetve.Da li je neko od vas do sada uradio ovako nešto?Da je neka manja površina verovatno bih šale radi ostavio da vidim na šta bi sve ovo ispalo.
 
Aco neko je pisao ranijih godina ,koliko se sećam nije se baš proslavio.Što se tiče prosipanja nema to veze godina proizvodnje moje mišljenje je da je majstor jedini i odgovorni krivac.
 
To si svakako trebao da ostavis samo bacis malo vestaka.Kod nas je to uobicajena tehnika.Platis kombaj on ti ujedno i poseje,jeftinije je.Znam slucajeve gde je bila bolja psenica nego kad je sejana
 
Kod nas su ljudo jedne godine ostavili pa se u...i jer od toga nema nista,a rastur nema veze sa kombajnom i godinom proizvodnje vec sa kombajnerom i onim ko steluje kombajn mogao sam ove godine da vam slikam njive gde su radili kombajni tako jakih i zvucnih imena pa necu da ih imenujem da me nebi lincovali ne da su posejali zita vec su sigurno ljudima za 20-30% umanjili prinose sa rasturom!
 
Ja sam preprošle godine dobio u proleće dve njivice na korišćenje besplatno samo da održavam. Ja odem sa plugovima reko da izorem za kukuruz pa kako bude kad ono u aprilu pšenica malo ispod kolena zeleni se bolja nego bilo koja u selu i rešim da ostavim da probam. POstavljao sam i slike negde te godine. Od ulaganja samo sam je jednom oprskao od trave jer mi je preteklo u prskalici hemikalija i kombajn što sam platio. znači nisam ni kilo djubra bacio nikakve prihrane nikakva čuda nikakvo ulaganje. Sa 60 ari skinuo sam oko 2t pšenice mozda 100 kg gore dole. Ako uzmemo u obzir da je naša zemlja 5-6 klasa i da i u redovnoj obradi teško prebacuje 5t po ha onda je meni to super došlo bez ikakvog ulaganja. Nikako da sretnem prethodnog kombajnera obećao sam čoveku gajbu piva:ppozdrav:
 
Kod nas je Aco sad problem prevelik broj kombajna u selu a atar mali pa svi zure da urade sto vise povrsina na ustrb kvaliteta


Soja uradjena katastrofa sa ove njive skinuto 17m po H i proceni koliko je rastureno slikano mesec dana posle zetve zamisli koliko bi jos niklo da sam presao posle zetve jednom tanjiracom.


Psenica na parceli koja je dala 75m po H orano posle setve na susednoj parceli bolje da sam ovu ostavio inace i jedna i druga parcela radjene kombajnom koji je jedan on novijih i boljih u selu.

Ozbiljno mi se vrzma po glavi misao da nadjem partnera u selu za jedan mali kombajn tipa zmaja 132 srediti ga kako bog zapoveda i da sluzi samo za sopstvene radove cak sam i gledao onog zelenka kod naseg komsije Rajka koji stoji vec tri godine a totalno sredjen al mi cena bila jaka za mene samog.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh