@bojcetic Prosek je bio mozda nesto preko 4.5 tone po hektaru, znaci ne preko vage nego slobodna procena po bunkerima, kubiciranju prikolica. Psenica nije moja, isao sam zetu u ispomoc, pa sam zato i imao vremena da se svrckam i slikam. Dobro ti je zapazanje, preguste su psenice. Tacne norme ne znam, ali vidim sta se ovde desilo - psenicu uglavnom sejemo ciklonom, bojimo se da ce procenat nicanja biti manji, i onda stavljamo vise semena, za svaki slucaj.
Na prve dve slike je Balaton, neka reprodukcija, jedna prihrana Ureom, zastita od korova Sekatorom i u mlecnoj fazi Fastac. Na trecoj slici je semenski NS 40s isto djubriva, ista zastita. Zanimljivo je da je tokom najezde vasiju ona bila najvise zahvacena psenica u okolini, iako vazi da su psenice sa osjem otpornije od onih bez.
Moji zakljucci izvedeni na osnovu radova oko psenice prosle i ove godine(govorim o svom kraju, dakle, uslovima i praksi koja ovde vlada):
1) Treba tretirati i uskolisne korove;
2) Obavezno svuda raditi dve zastite od bolesti;
3) Nabaviti diskosnu sejalicu
;
4) Bolje je(uz osnovno djubrenje) uraditi dve prihrane sa po manje azotnog djubriva(ovde je praksa da se daje jednom, ili veca kolicina uree ranije, ili veca kolicina AN/SAN/KAN kasnije);
5) Dogodine probati vise folijarnih prihrana otopinom Uree.