Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Cerone odradio posao.Najbolje psenice u ataru koje nisu radjene regulatorima legle gadno.Sta ce od tog biti vreme ce pokazati.
Dobro biti neće! Jednom je Voji Maleševom,pre 2-3god,polegle tako rano sve pšenice,a sve rađeno po analizama i monalizama i preporukama i naukama,...na kraju nije dobio ni 5t/ha
 
Nije opasno za sada pošto nisu vlatale pšenice.Biće sexa 100% ako u Maju naleti talas jakog vetra i kiše.Inače moj Ingenio stoji kao Kurdelj.Obišao ga večeras.
 
Momci ali ima da su legle do crne zemlje.Da se valjak terao ne bi tako legle.Meni je bilo tako jedne godine.Posle izasao klas i nakrivio se i terao na gore.Sreca meni u Cerone.
 
12999737_10201666252535206_1947393475_o.jpg
[/URL][/IMG]
13016620_10201666252775212_12452733_o.jpg
[/URL][/IMG]
13009930_10201666252615208_1548099646_o.jpg
[/URL][/IMG] Slike mog farinelija prskanog falkonom pre 8 dana,nesto mu se desilo cim nista ne ide na bolje.Sve u talasima ima gde vece gde manje a na drugoj slici ga nesto dobro gricka,sta to moze biti ? Dal bi mu pomoglo neka hemija i prihrana preko lista?

Kukuruzna pipa ga jede, rano je izašla ove godine i nema šta da gricka a pšenica je žitarica.

Danas malo okupao pšenicu, zastavičar izašao i za koji dan klasanje, od bolesti ima malo pepelnice gde je pregusto i pomalo septorije ali uglavnom na donjim listovima, godila bi kiša ali bez vetrine inače će biti svašta ali no.
 
Tu gde herbicidi naprave problem u psenici,svojim rezidulama,prinos biva umanjen,cak i kada psenica dobro izgleda,provereno...
Potpisujem.
Prošle godine sam imao parcelu 5 kj koja je prethodne godine malo jače dozirana Pivotom,kilavila je u početku posle 3 prihrane i tri tretmana fungicida-folijarna prihrana popravila se i zgledala prilično dobro a na kantaru neki kilo preko vagona sa 5 kj::lose::
 
Komso jel legla ona moja psenica ? Nemam vremena da obidjem jos uvek sam na montazi zalivnog sistema. JOs nisam ni kukuruz sav posejao. Danas pop[odne probao al samo ulepio Maju na diskove , vlazno ne ide....
 
Najvise su polegle one koje su preguste. Od tih ce biti samo dobra slama i nista vise. Imao sam iskustvo sa simonidom.
 
ja juce obilazio psenicu i uglavnom sam zadovoljan,sve dok nisam otisao do dve parcele,dobro me nije srcka strefila,to mi je bila jedna od najboljih u ataru,a sada kao da je neko isprskao totalom,nosio u pss,kazu da nije bolest misle da je fizioloski problem,ali ja i dalje ne znam sta da radim
 
Ovaj americki sajt sa vremenom pratim jako dugo i budu dosta precizni , najavljuju 23 pa na dalje kisu za sada 3 dana , ovi sto su krkali gnojiva a nisu ni sdejeli sjeme najbolje u crkvu da se pomole:osmeh:.
 
A ovi što nisu ulagali se samoobmanjuju da će bolje proći što nisu ulagali :haha:

Kad je trebalo druga prihrana neki su poceli racionalisati (ovdje), kod nas je psenica momentalno jeftina a vecinom u sezoni kada je otkup bude jos jeftinija. Gnojivo je 25% skuplje nego kod vas a takodje i zastita, plus nema jeftinih generickih preparata. Takodje placaju po analizama proteina(EU standardi) itd.

Kod vas je jos renesansa u poljoprivredi koja je kod nas vec prosla(jeftini krediti za poljoprivredu itd.) , neki bi rekli prosla baba sa kolacima :haha:, ovdje su mnogi "pukli" pa ima i onih koji su radili 500kj a povukli sa sobom i ugovarace proizvodnje. Kad prodje zetva ili malo kasnije znace se mnogo vise ali zadnjih godina se desavalo da je bio slab urod a veca zarada nego kad je dobro rodilo.

A i statistika to ovdje pokazuje , prosjecni prinos sve manji po hektaru, sve se manje ulaze a sve vise "muti" oko poticaja i dobijanja raznih "fondova". Takodje to i trgovci mehanizacije osjecaju , sve manje se kupuje.

Prije mjesec dana pricao sa covjekom u Madjarskoj koji zivi od poljoprivrede, pitam ga kad je bilo bolje prije EU ili u EU , kaze mi prije EU:haha:.

Nisam jos video poleglo zito u nasem ataru a izgleda i necu ga vidjeti cak ni na uvratinama :haha:, pretrgli se sa bacanjem gnojiva, psenica ima svakakvih i dobrih i losih.
 
Sve si u pravu.I ovde mnogi koji mnogo ulatzu imaju manju krajnju dobit od nekih koji samo prosecno rade.Ja radim zbog sebe i da zaradim deci a ne nekima tamo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh