Prskalice

Taman hteo pisati sto sparati na i onako jeftinim stvarima.
Uzimam beke malo skuplje i proverenine tecnosti bar Nisova da ne pojede gumice i druge delove.
 
Sreca pa sam kupio onda na drugom mestu :D.Ja sve jedno dodajem uz tu tecnost i koju litru antifriza 100%,ne vidim da smeta prskalici nesto,prvo sam samo antifriz koristio,a od prosle godine mesam ...Sve mi jedno,kako sta imam to dodajem,samo da ne skidam pumpe i rastavljam pola prskalice da bi sva voda izasla iz creva,a nikad ne izadje sve,nema sanse.Komsiji je prskalica zamrzla pre 2 godine,kaze ispustio vodu,a eto ....
 
Ukoliko ostane voda bez vazdušnog cepa, u pumpi ili crevima, tečnost ss prilikom smrzavanja širi, i tada dolazi do pucanja, ukoliko ste deo vode ispustili iz cevi, creva i pumpe, doci ce do smrzavanja, ali ne i pucanja. Sipajte vodu do polovine staklene flaše i stavite u zamrzivac, i neće pući, jer ima prostora za širenje.
Ali što se kaže, najbezbolnije rešenje sipati antifriz G12 zbog aluminijumskog kućišta pumpe, ili tečnost za stakla i nema zime.
 
Ja sam moju do kraja ispraznio. Ali ajde da o ja naspem( koliko je dovoljno antifriza i tecnosti) i jel dovoljno da samo sipem i okrecem rucno kardan ili mora da se malo prikljuci na traktor?
 
Ja skinem ono malo crevo što ide sa razvodnika, odvrnem onaj točkić ispod filtera i iz njega iscuri solidno vode. Onda skinem glavno crevo što ide iz pumpe i malo rukom zavrtim kardan, tu izađe još malo vode. Creva ne vraćam do proleća i nisam do sada imao problem sa smrzavanjem. Valda će tako biti i dalje, a radim to zadnjih 10-15 godina.
Takođe i sve dizne povadim i tek pred radove, operem u lavoru sa četkicom i malo deterdženta i vratim na svoja mesta.
U pitanj je AGM 440 L 8m grane i crvene dizne obične plastične, četvorke.
 
Ima li neko predstavu orijentaciono, kolko kosta komplet elektro ventili i komande u kabini za prskalicu sa gasenjem sekcija ili bar grana ? Regulacija pritiska i ne mora . Ili gdje pogledati?
Pre oko godinu dana sam ovakav razvodnik kupio u Poljomehanika Subotica i platio ga oko 18000din. Poljski Biardzki, kopija Arag-a ako dobro znam. Postoji i elektro verzija i verujem da nije više od 300-400evra. Ako hoćeš mogu da pitam pošto je.
 
Poskidam creva sa razvodnika i sve izduvam kompresorom,sa pumpe takođe skinem oba creva i izduvam uz okretanje kardana rukom.Do sad nije bilo problema,možda ću u pumpu sada malo usuti antifriza i okrenuti koji krug...
 
Ja prskalicu ne otkačavam sa traktora. Upravo sam parkirao u izolovanu garažu. Ne brinem do -20⁰C.
 
Ја сам протерао течност за стакла (зимску) и додао још литар антифриза. Тако сам и прошле године и било добро.
 
To sam zaboravio da kažem,skidam manometar pošto mi je na crevu (sproveden u kabinu),u crevu uvek ostane vode ako se ne raspusti holender na manometru.
 
Nazad
Vrh