Prskalice

Ja idem sa 100-110 litara po kj. A vidim da neko radi i sa manje vode.
 
Dvojke, pritisak je direktno proporcionalan brzini kojom prskam. Kompijuter reguliše pritisak u zavisnosti od brzine prskanja, ja zadajem koliko hoću litara. To ti je oko 1,5 bara pri oko 10km/h = oko 40 l/kj. Naravno da prskam brže. Minđušar ide do oko 20km/h pri prskanju.
Imaš na internetu tablice potrošnje vode u prskanju i kod Radoslava na jutjubu
 
Ja sam se malo ispričao sa Boderlic-om i onda sam moju Moravu 330 stavio da mi je pritisak malko preko 2 bara i sa običnim žutim diznama 02 sa tih 300 l lepo isprskam 2,5 ha. Idem drugom brzom ma oko 1000-1100 obrtaja. On mi je čak rekao da to može i sa još manje vode ali onda moram da promenim sve dizne sa novim IDK ili još bolje neke sa dva mlaza a isto dvojke. Videću za proleće da li ću ih menjati. Ali meni deluje ovo sasvim ok, jer sam sa samo jednim punjenjem završio celu parcelu (a prskao totalom i sve je uništeno). Više mi je da ugradim 2 elektromagnetna ventila na razvodniku za grane i da njih palim i gasim iz kabine da nemam preklapanje na vratinama i da ne moram da isključujem kardan. Duga je zima pa ću videti da pripremim za proleće.
 
Meni se to ne sviđa iz jednog razloga, a to je da bih onda sa jednom prskalicom od 440 l oprskao skoro sve moje njive.
Ovako punim nekoliko prskalica, posle svake - dok punim sledeću, popijem jedno pivo, a komšije gledaju kao se ceo dan šetam sa prskalicom i zavide na toliko puno zemlje i kupljene hemije.;)
 
Ja sam se malo ispričao sa Boderlic-om i onda sam moju Moravu 330 stavio da mi je pritisak malko preko 2 bara i sa običnim žutim diznama 02 sa tih 300 l lepo isprskam 2,5 ha. Idem drugom brzom ma oko 1000-1100 obrtaja. On mi je čak rekao da to može i sa još manje vode ali onda moram da promenim sve dizne sa novim IDK ili još bolje neke sa dva mlaza a isto dvojke. Videću za proleće da li ću ih menjati. Ali meni deluje ovo sasvim ok, jer sam sa samo jednim punjenjem završio celu parcelu (a prskao totalom i sve je uništeno). Više mi je da ugradim 2 elektromagnetna ventila na razvodniku za grane i da njih palim i gasim iz kabine da nemam preklapanje na vratinama i da ne moram da isključujem kardan. Duga je zima pa ću videti da pripremim za proleće.
Baci obične dizne i kupi injektorske. Zeznuće te vetar na 2 bara pa će komšinica plakati.
 
Meni se to ne sviđa iz jednog razloga, a to je da bih onda sa jednom prskalicom od 440 l oprskao skoro sve moje njive.
Ovako punim nekoliko prskalica, posle svake - dok punim sledeću, popijem jedno pivo, a komšije gledaju kao se ceo dan šetam sa prskalicom i zavide na toliko puno zemlje i kupljene hemije.;)
Oprskaj ti komsinicu, pusti njive.
 
Boderlica a koji je pritisak onda potreban za ove dizne? Jel dovoljno 1,5 do 2 bara? Tada ce trebati sigurno jos manje vode po ha.
A Aco jeste tebi lepo da se vozikas po selu s prskalicom i da pravis ljubomorne te tvoje komsije. Ali je sigurno ovako bolje da sa manje vode se isprska usev po ha. Po meni je onda jaca koncentracija preparata.
 
Dovoljno je, moraš se prilagođavati uslovima. Ako nema vetra može veći pritisak (2 bara), ako ima malo verta dovoljan je 1,5 bara. Bitno je i vreme prskanja.
Može da se prska bez vode ako bi mogli da rasporedimo pesticid po lotrebnoj površini.
 
Pred sezonu sam uzeo dizne IDK 4, prezadovoljan sam efektom na svim kulturama, pogotovo radnom brzinom koja je od 11,8-12,8 km/h ali za sledeću sezonu hoću da uzmem IDK 3 da još smanjim potrošnju vode.
 
Nazad
Vrh