Prskalice

Ide u havariju ako sve zatvoriš
Nemam puno iskustva sa prskalicama.....ali to mi je nelogicno. Jer onda ako zatvoris samo jednu granu, pritisak poraste na duplo od zadatog, i onda svako zatvaranje jedne grane moras iznova podesavati pritisak?
Logicno mi je ako podesis zadati pritisak na onom regulatoru sto se navrće, da on odrzava taj pritisak i da ne može iznad toga da se podigne, šta god da zatvoris?!
 
Prvo proveri vazdušnu membranu, a ako je ona u redu onda su sledeći ventili u pumpi na redu za proveru.

Što se tiče vazdušne membrane ja je podešavam ovako: ja prskam na 3 bara okruglo, namestim pritisak prskanja preko regulatora na 3 bara (koliko mi to dozvoljava kazaljka koja igra, mada u principu ni ne diram regulator jer je ostao od prošle godine namešten na potreban pritisak prskanja), naduvam vazdušnu membranu na otprilike 4-5 bara, i uključim prskanje. I onda sa malim šrafcigerom kratkotrajno pipnem ventil na vazdušnoj membrani da se čuje što kraće "psst", i onda pogledam kazaljku. Ako i dalje skače onda ponovo kratkotrajno pritisnem po ventilu da ispusti još malo vazduha iz vazdušne membrane i time spustim pritisak vazduha u njoj, i pogledam kazaljku da li se smanjila amplituda igranja. I tako ponavljam dok se što više ne umiri kazaljka, tj. da ima najmanje moguće amplitude igranja kazaljke (npr. da kazaljka igra u opsegu 2,9-3,0 bara (moj manometar je sa logaritamskom skalom pa dopušta očitavanje 0,1 bara)).
Pošto je zapremina vazdušne membrane jako mala ne vredi meriti manometrom pritisak u njoj jer dok skineš manometar sa ventila opet će izaći neka količina vazduha i pritisak pada znatno (npr jedno "pssssst" te košta bar 0,5 bara). Ako preteraš sa ispuštanjem vazduha iz membrane (npr. došao si do toga da imaš male amplitude igranja kazaljke a misliš da možeš još više da je umiriš pa napraviš još jedan "psst" i posle njega se poveća igranje kazaljke u odnosu na prethodni put, ništa strašno, naduvaš opet membranu na veći pritisak i opet ispočetka isti postupak.

Ja kod mene nikad nisam uspeo da umirim kazaljku u potpunosti, najmanje što mi skače je da kazaljka igra unutar 0,1 bar, znači +/- 0,05 bara, na nekom manje osetljivom manometru bi možda i stojala mirno, ili bi možda trebalo promeniti ventile u pumpi, možda su malo "utičeni"pa flisuju po malo, ali meni ne smeta ni ovako pogotovo jer prskam na manjem broju obrtaja kardana. Desi mi se tako na svakih nekoliko godina da malo igra kazaljka nakon što prskalicu prvi put stavim u pogon nakon zimske pauze (preko zime skinem pumpu i ispraznim je da ne zaostane vode zbog smrzavanja (ne koristim antifriz)). Tako je bilo i ove godine, kad sam izvukao prskalicu, namontirao pumpu, ususo vodu i probao, kazaljka je skakala +/- 0,4 bara. Opisanim metodom sam uspeo da je dovedem da skače +/- 0,1 bar i nisam mogao bolje, međutim posle prve prskalice sa OD herbicidom smanjilo se igranje na pomenutih +/- 0,05 bara, šta se desilo ne znam, ja u šali kažem podmazao je iznutra OD preparat. :) A prethodnih bar 4-5 godina kazaljka nije uopšte igrala kad sam posle zime prvi put aktivirao prskalicu...
a u cemu je problem kada strelica skace od 2 do 5 bara, kako to da smirim? ti smanjis na 0,1 a kako ja da smirim kad skace od 2 do 5 bara -_-
 
Nemam puno iskustva sa prskalicama.....ali to mi je nelogicno. Jer onda ako zatvoris samo jednu granu, pritisak poraste na duplo od zadatog, i onda svako zatvaranje jedne grane moras iznova podesavati pritisak?
Logicno mi je ako podesis zadati pritisak na onom regulatoru sto se navrće, da on odrzava taj pritisak i da ne može iznad toga da se podigne, šta god da zatvoris?!
Verujem da imas običan regulator, a ne regulator sa konstantnim pritiskom. Kod običnih kad ugasiš jednu granu poveća se pritisak pa moraš doštelovati. Proveri preliv da li funkcioniše, ako ne funkcioniše reklamiraj regulator.

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
То се једноставно реши кад угасиш једну грану отвориш мешач и држиш притисак на онолико колико си наштеловао прскалицу.
 
Verujem da imas običan regulator, a ne regulator sa konstantnim pritiskom. Kod običnih kad ugasiš jednu granu poveća se pritisak pa moraš doštelovati. Proveri preliv da li funkcioniše, ako ne funkcioniše reklamiraj regulator.

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
Imam neki Moravin, koji je kao originalan za tu pumpu. Preliv radi kad se prebaci smer sa grana na bure. Tj. polozaj off prskanje. Ali kada se prebaci na grane onda zeza...ili ne moze da postigne dobar pritisak u granama ili nabija do havarije. Desava se da namestim na 3 bara radi lepo...i onda u nekom momentu pogledam, on podigao na 5 bara i drzi dok ne otpustim malo regulator.
Kakvi su ovi Rau razvodnici, uzeo bih taj pa da probam sa njim?
Kasno je za reklamaciju, prosle godine sam ga kupio....al zezao je od prvog momenta....ali nisam imao iskustva sa tim....racunam to tako mora biti. Tek sad kad sam ga rastavio shvatio sam donekle princip.
 
a u cemu je problem kada strelica skace od 2 do 5 bara, kako to da smirim? ti smanjis na 0,1 a kako ja da smirim kad skace od 2 do 5 bara -_-
Ako ne uspevaš sa duvanjem vazduha u vazdušnu membranu da smanjiš oscilacije onda prvo proveriš da li je sama membrana u redu, tj. da nije pukla (u tom slučaju curi voda na vazdušni ventil). Ako je membrana dobra onda proveravaš ventile (za vodu) u pumpi da li su dobri.
 
Ako ne uspevaš sa duvanjem vazduha u vazdušnu membranu da smanjiš oscilacije onda prvo proveriš da li je sama membrana u redu, tj. da nije pukla (u tom slučaju curi voda na vazdušni ventil). Ako je membrana dobra onda proveravaš ventile (za vodu) u pumpi da li su dobri.
Jel ne mogu nesto da zeznem? posto nemam nikakvo iskustvo, nikada nisam otvarao.. Inace membrana drzi pritisak mesec dana bez problema, kasnije izgubi pritisak kada dugo stoji
 
Ako membrana drži pritisak onda je cela. To što vremenom izgubi pritisak je možda zbog ventila (on je kao na gumama), pa možeš probati da zameniš iglicu u ventilu. E sad, samo rasklapanje zvona da bi došao do membrane nije nikakva mudrost i ne bi trebao ništa da napraviš loše ako rasklapaš. Isti slučaj je i rasklapanje da dođeš do ventila (vodenih). Koju pumpu imaš?
 
Ako membrana drži pritisak onda je cela. To što vremenom izgubi pritisak je možda zbog ventila (on je kao na gumama), pa možeš probati da zameniš iglicu u ventilu. E sad, samo rasklapanje zvona da bi došao do membrane nije nikakva mudrost i ne bi trebao ništa da napraviš loše ako rasklapaš. Isti slučaj je i rasklapanje da dođeš do ventila (vodenih). Koju pumpu imaš?
morava mp60, ako moze neka pomoc bio bih zahvalan
 
Kad sam prije mjesec dana, srsdivao svoju rau pumpu, novi ventili nisu valjali, sve novo sam stavio,i ventil zaglavi i izgubi pritisak,vratim stare ventile,i sve radi,nakraju samo stavio nove membrane.....
 
Drustvo.
Resio sam deo problema.
Skakao mi je pritisak kad smanjim gas, jer je jedna bocna membrana ipak bila malo ostecena. Jedva san nasao ostecenje.
Zamenio sam ceo set membrana i gumica, naduvao membranu na 3-3,5 bara, ali i dalje ne mogu da postignem veci pritisak od 1,5 bara.
I kad povecam i kad smanjim obrtaje nista se ne menja.
Sad sam jos porucio nove ventile da i njih zamenim, da otklonim i tu sumnju. Mada su ovi od prosle godine.
Ne znam vise sta moze biti, ako neko ima neki predlog na sta jos da obratim paznju?
 
Jel ti uključen mešač, ako jeste probaj bez njega, kod komšije je mešač pukao pa nije mogao da napravi pritisak.
 
Nazad
Vrh