Prskalice

Od veš mašine ne može jer radi na 220v ali ima nešto ovako a radi na 12v
http://www.kupujemprodajem.com/Elek...12V-1-2-23549208-oglas.htm?filter_id=71856421

Pa podrazumevalo se da se solenoid na ventilu od veš mašine premota. Ali svaka čast na iskopanom linku. Jedini problem je što svi savremeni elektroventili na prskalicama se rade sa elektromotorima a ne sa elektromagnetima zbog potrošnje (što je naravno vezano sa uslovom o potpuno ispravnoj elektroinstalaciji - dobar alternator, akumulator...).

edit: sad sam uveličao sliku ovog ventila sa linka i vidim da je svega 4W što i nije mnogo, pa bi se mogao upotrebiti za sekcije na razvodnicima gde nema alternativnog protoka kod zatvorenog ventila. Ali za zatvaranje i otvaranje kompletnog prskanja (što mi je mnogo potrebnije) treba trokraki preklopni ventil gde se zatvaranjem jednog puta istovremeno otvara drugi put fluida. Jel ima neki takav ventil (od bar 1") sa prihvatljivom cenom, možda neki sa Aliexpressa?
 
Poslednja izmena:
Zahvaljijem Marko na detaljnom obrazloženju i ovim zelenim strelicama.Svaka ti dala,čak i one od koje nebi nikad tražio!
 
Pa podrazumevalo se da se solenoid na ventilu od veš mašine premota. Ali svaka čast na iskopanom linku. Jedini problem je što svi savremeni elektroventili na prskalicama se rade sa elektromotorima a ne sa elektromagnetima zbog potrošnje (što je naravno vezano sa uslovom o potpuno ispravnoj elektroinstalaciji - dobar alternator, akumulator...).

edit: sad sam uveličao sliku ovog ventila sa linka i vidim da je svega 4W što i nije mnogo, pa bi se mogao upotrebiti za sekcije na razvodnicima gde nema alternativnog protoka kod zatvorenog ventila. Ali za zatvaranje i otvaranje kompletnog prskanja (što mi je mnogo potrebnije) treba trokraki preklopni ventil gde se zatvaranjem jednog puta istovremeno otvara drugi put fluida. Jel ima neki takav ventil (od bar 1") sa prihvatljivom cenom, možda neki sa Aliexpressa?

Ima od 3/4 koji sam našao. A trokraki ventil ako ne može da se nađe napraviš od dva obična gde se spoji dovod u jedan pa po potrebi otvaraš jednu ili drugu. Ništa komplikovano sve se može namestiti od tih ventila ako se namesti npr. 5 sekcie po 4w i dva od 3/4 cola po 5w tako da ukupno ima 30w + malo ako se doda na gubitke nije ništa strašno.
 
A mi od 8 do 20h 3puta po 4kubika,a i prskalica dva puta išla puna,al računam da smo zbirno toliko vraćali

- - - - - - - - - -

I pili kafu oko podne,prali prskalicu! 105kj u 22parcele,od toga 39kj repa u 7 parcela,ostalo soja! Ukupno 3puta zatvarali otvarali grane (15m)
 
crvena po jutru,al prskam samo ono što ja spremam,sejem,... neću ničije umetke da razbrajam i da lomim prskalicu i sebe na "dobro je spremljeno" :cvetic:
 
A mi od 8 do 20h 3puta po 4kubika,a i prskalica dva puta išla puna,al računam da smo zbirno toliko vraćali

- - - - - - - - - -

I pili kafu oko podne,prali prskalicu! 105kj u 22parcele,od toga 39kj repa u 7 parcela,ostalo soja! Ukupno 3puta zatvarali otvarali grane (15m)

jel ti teraš ili ima ekipa, ostavljaj ti to špricanje koža če ti strune od tolke špecije
 
Ima od 3/4 koji sam našao. A trokraki ventil ako ne može da se nađe napraviš od dva obična gde se spoji dovod u jedan pa po potrebi otvaraš jednu ili drugu. Ništa komplikovano sve se može namestiti od tih ventila ako se namesti npr. 5 sekcie po 4w i dva od 3/4 cola po 5w tako da ukupno ima 30w + malo ako se doda na gubitke nije ništa strašno.

Ne sme da se radi od dva obična zbog mogućnosti otkaza ventila. Npr. jedan je zatvoren i treba da se otvori a on se zaglavio/crko kalem/ otpala žica, i sad onaj drugi zatvarate računajući da će ovaj prvi da se otvori a on i dalje ostane zatvoren. I onda se desi buuum, negde se nešto raspadne od pritiska. Zato mora trokraki...
 
Danas sam podešavao prskalicu jer sam rešio da prskam sa manje vode (umesto 215 l/ha prskaću sa 180 l/ha). Međutim, neke dizne imaju manji protok od njihovog nazivnog pa sam ih poskidao da vidim u čemu je problem. Dizne su plastične IDKT trojke, i na nekim diznama se vidi da je ona mala rupica koja određuje protok obložena nekim smeđim naslagama. Potopio sam ih u vruću vodu i prao četkicom za zube, međutim to se ne skida. Žicu naravno nisam smeo da koristim. Dizne imaju nekoliko godina, ali nisu mnogo prskale pa mi je žao da ih bacim, a nisu ni jeftine da kupujem nove.

Da li smem da te dizne potopim u neko sredstvo za čišćenje kamenca (nrp. ona sredstva za kupatila, možda u sirće...), ili ako imate neki drugi predlog kako da očistim dizne i vratim im njihov nazivni protok?
 
Nazad
Vrh