Prskalice

kod mene je godina stihla,kupio sam dva usisivaca za kuću,jedan trimer na struj i sad ovo :osmeh:
 
Nekada davno dok su vucene prskalice kostale 50-60k maraka na prskalicama su bila dva mesaca unutar rezervoara. Veliki mesac koji se ukljucivao ili sa glavnim ventilom posle pumpe ili sa monitorom kao sto je Rau Quantotron koji je imao poseban prekidac za ukljucenje mesaca a ventil se nalazio na onom crnom velikom regulatoru sa dva crvena tocka sa strane koji su se okretali. Prvo su neki domaci proizvodjaci poceli da zakidaju ovaj izlaz tako da ste kupovali prskalicu bez mesaca. Sem velikog mesaca nekada se montirao u rezervoar i mali mesac. Filter ispod manometra za koji ste pitali sluzio je da filtrira ono sto ide prema malom mesacu. Naravno neki domaci proizvodjaci su i ovo poceli da zakidaju pa su montirali mali rucni ventil kojim se ukljucuje mali mesac a veliki nisu ni stavljali dok su na malom stavljali vece rupe. Nedostatak ovog resenja je sto kad nivo vode u rezervoaru padne pritisak zbog rasterecenja na mesacu pocne da se menja kako voda talasa pa se na kraju prskalice ne isprska dovoljna kolicina rezervoara.

Pravilan nacin izrade je izrada sa dva mesaca, veliki koji ce se ukljucivati nakon sipanja hemijskih sredstava i koji ce se iskljuciti po pocetku prskanja, i mali koji se pomocu ventila na dnu malog filtera podesava koliko vode da propusti kroz njega. mali treba da bude sa malim rupama da ne utice na promenu pritiska sa padom nivoa u rezervoaru.

Po meni idealna prskalica ima dva mesaca, mogucnost za samosnabdevanje direktno u rezervoar (a ne preko regulatora i mesaca), mogucost punjenja sa hidranta velikog rezervoara i punjenje malog rezervoara za pranje prskalice bez koristenja lestava, mogucnost ispiranja pumpe i dizni cistom vodom, hidraulicno sirenje krila, automatsku regulaciju, triplex nosace dizni.
 
Nekada davno dok su vucene prskalice kostale 50-60k maraka na prskalicama su bila dva mesaca unutar rezervoara. Veliki mesac koji se ukljucivao ili sa glavnim ventilom posle pumpe ili sa monitorom kao sto je Rau Quantotron koji je imao poseban prekidac za ukljucenje mesaca a ventil se nalazio na onom crnom velikom regulatoru sa dva crvena tocka sa strane koji su se okretali. Prvo su neki domaci proizvodjaci poceli da zakidaju ovaj izlaz tako da ste kupovali prskalicu bez mesaca. Sem velikog mesaca nekada se montirao u rezervoar i mali mesac. Filter ispod manometra za koji ste pitali sluzio je da filtrira ono sto ide prema malom mesacu. Naravno neki domaci proizvodjaci su i ovo poceli da zakidaju pa su montirali mali rucni ventil kojim se ukljucuje mali mesac a veliki nisu ni stavljali dok su na malom stavljali vece rupe. Nedostatak ovog resenja je sto kad nivo vode u rezervoaru padne pritisak zbog rasterecenja na mesacu pocne da se menja kako voda talasa pa se na kraju prskalice ne isprska dovoljna kolicina rezervoara.

Pravilan nacin izrade je izrada sa dva mesaca, veliki koji ce se ukljucivati nakon sipanja hemijskih sredstava i koji ce se iskljuciti po pocetku prskanja, i mali koji se pomocu ventila na dnu malog filtera podesava koliko vode da propusti kroz njega. mali treba da bude sa malim rupama da ne utice na promenu pritiska sa padom nivoa u rezervoaru.
Ne znam kako je to bilo ranije ali sada taj filter filtrira svu tecnost koja ulazi u regulator a na njegovom dnu postoji tocak za finu regulaciju koji kontrolise kolicinu tecnosti koja ide u povrat rezervoara tako spirajuci sa njega nakupljene cestice krupnoce 50 mash, otvaranjem istog se pospesuje povrat u rezervoar i vrsi bolje spiranje filtera ali na pumpama slabijeg protoka mora se vratiti nazad kako nebi doslo do znacajnog gubitka pritiska u sistemu i nemogucnosti da se postigne zeljeni radni pritisak, tako da to sto vi ustvari zovete mesacom je zapravo samo povratni vod tlacnog (tlak=pritisak na srpskom) samoispirajuceg filtera.
 
Hvala, vrlo korisna informacija za taj filter. Mesac je cev koja se nalazi na dnu rezervoara sa mnogo otvora i tako podize talog sa dna i mesa sa ostatkom vode. Trebalo bi da svaka prskalica ima mesac.
 
Hvala, vrlo korisna informacija za taj filter. Mesac je cev koja se nalazi na dnu rezervoara sa mnogo otvora i tako podize talog sa dna i mesa sa ostatkom vode. Trebalo bi da svaka prskalica ima mesac.
Nema na cemu,ne da bi trebalo vec mora da ga ima, ne znam koji danasnji proizvodjac moze da prodaje prskalice bez istog. Usput, dobrodosli na forum. Pozdrav
 
Zbog cega cev na dnu kada usis ide sa dna i tako "kupi" potencijalni talog.
Moja ima klasican mesac koji radi kad je karadn ukljucen a razvodnik prebacen na mesac,dok u poziciji za prskanje ima i razbijac hemije a onaj obicni mesac takodje radi.
1406-morava-bure-mesac-f.jpg
 
Na kraju debelog creva nema nista,a nije bilo ni na staroj Agromehanici. Ovaj razbijac je namontiran na tanko crevo koje je spojeno kao i izlazi ka krilima,znaci ima poseban prekidac da se moze i ugasiti.
 
Zbog cega cev na dnu kada usis ide sa dna i tako "kupi" potencijalni talog.
Moja ima klasican mesac koji radi kad je karadn ukljucen a razvodnik prebacen na mesac,dok u poziciji za prskanje ima i razbijac hemije a onaj obicni mesac takodje radi.

Taj, kako ga ti zoveš, klasičan mešač je samo preliv iz regulatora, i on je kod tvoje (i moje) prskalice tako postavljen da sa vrha ubacuje vodu u rezervoar. To se donekle može nazvati mešanjem jer kruži voda kroz sistem rezervoar-pumpa-regulator-rezervoar, ali pravi mešač treba da obezbedi podizanje nataložene hemije sa dna rezervoara i njeno vrtloženje u rezervoaru (a samim tim i ravnomerno mešanje po celoj zapremini). To čini taj razbijač hemije sa tvoje slike, ali u toj izvedbi on piči mlaz pod pritiskom sa jednog kraja prskalice na drugi (u zoni dna rezervoara) i radi posao relativno dobro. Međutim, kad je taj razbijač hemije (zapravo pravi mešač) izveden u obliku cevi sa izbušenim malim rupicama sa obe strane cevi, onda se ima najbolje mešanje jer bukvalno voda "vri" sa svih strana rezervoara. Takav mešač su imale stare RAU prskalice, i to sam video kod jednog mog druga, i stvarno lepše meša vodu nego klasična mlaznica. Slikaću jednom prilikom kad budem kod njega...
 
Da to sam i ja hteo da napisem dukej, to debelo crevo je samo povrat iz regulatora i mora da postoji jer pumpa mora da vrati negde visak tecnosti iako donekle vrsi mesanje to nije dovoljno. Dukej bas nam slikaj taj stari mesac, mada mislim da ovi novi plasticni koje je slikao NA rade sasvim zadovoljavajuce a mozda i bolje od tog sistema koji si ti opisao ako du pravilbo postavljeni.
 
Ali i kad je mesac ukljucen tad radi samo preliv. Ako bih mesac iskljucio,a ukljucio razvod za prskanje i krila zatvorio a ostavio samo taj mesac da radi tu bi otisla ili pumpa ili razvodnik kad bi malo duze radila prskalica jer nema dovoljan protok.
A opet kad bi bilo 2-3 pitanje je da li bi puma u radu mogla da nabije pritisak na zadati (do 3.5bara).

- - - - - - - - - -

agro.jpg
 
Pa kako nema dovoljan protok pa to crevo je iste debljine kao usisno od rezervoara do pumpe. Sumnjam da bi nesto pokvario tako mada i sam sam imao rau od 440 l nisam pod velikim obrtajima radio sa ukljucenim mesacem (i prelivom naravno) jer mi je jednom spalo crevo zbog jakog pritiska.
 
Ma razumeo sam te nego sam mislio da si rekao da bi ostetio pumpu kada bi radio preliv samo, a i mesac kad je ukljucen nije velika razlika, nesmes na velikom broju obrtaja jer se jako poveca pritisak i dobro je sto si pazljiv, ja sam jednom tako vozuo do njive sa ukljucenim mesacem i onako dao malo jaci gas nehotice i spadne mi crevo na izlazu iz pumpe sva sreca nije puno iscurilo rastvora iz bureta.
 
Privatnici, a pretpostavljam i renomirani proizvođači, mlaznicu mešača dimenzionišu tako da ima protok kao polovina krila (tj. polovina ukupnog broja dizni). Ako je tako onda teško da može doći do nekog defekta.
 
Napisao sam u postu na prethodnoj strani koliko mesaca treba da bude i za cega se koriste. Taj mali mesac kog spominjete da dize pritisak ne treba da sluzi za mesanje sredstava nakon usipanja vec za mesanje u toku prskanja i treba da radi sa mnogo manjim protokom nego veliki mesac. Taj ventil koji spominjete za ukljucenje mesaca sam vec napisao u istom postu i stavlja se na deo sekcije sa ventilima krila. Ako za koristenje tog mesaca morate iskljuciti dizne a ukljuciti taj mesac i dize Vam pritisak, onda Vam povratni ventili na sekcijama nisu pravilno podeseni. Problem ukljucenosti tog mesaca kad padne nivo u rezervoaru sam takodje napisao na prethodnoj strani.

Povratni ventili na sekcijama krila se nalaze na ventilu za datu sekciju. Na vecini razvoda to je mali crveni tockic koj imoze da se vrti a kod noviji su zute boje. na Rau elektromagnetnim ventilima to je bio inbus unutar crvenog kruga na samom ventilu. Sta radi ovaj povratni ventil? Kada iskljucite jednu sekciju kolicina tecnosti koja ne ide kroz tu sekciju bi se razdelila na ostale sekcije. Da se to ne bi desilo na crveni tockic podesite da kroz povratni ventil ide ista kolicina tecnosti nazad u rezervoar kao sto je prethodno isla u dizne. To se uradi tako sto se podesi da pritisak bude identican na prskanju i sa ugasenom prskanjem na datoj sekciji. Kada je ovako nastelovan razvodnik, mozete iskljuciti i sve sekcije a pritisak ce ostati isti. Tada ce taj mesac da radi pod istim uslovima kao da su ukljucene sekcije i nece dizati pritisak u sistemu i svlaciti creva.

Odrzavanje stalnog protoka u bilo kojoj situaciji na prskalici je pod obavezno. Sta se podrazumeva pod ovim? Da bilo koji rucni ventil ili elektricni ukljucite u nijednom slucaju ne smete dobiti da tecnost nema kud da ide. Na poljo sajmu sam video recimo da Agrometal na posudi za pranje i usipanje hemije ima jos jedan rucni ventil a kod Agromehanike nema. Isto tako sam dobio i informaciju da kod Agromehanike kada prebacite na usipanje hemije digne pritisak na 20 bara ako nije nijedan ventil otvoren. Ovo recimo ne sme da se desi.

Isto tako projektovanje mesaca nije lak posao jer ga treba tacno proracunati za odredjenu jacinu pumpe.

Uglavnom spominjem finansijski dostupne proizvodjace. Preporucio bih Amazone ali je cena znatno visa za obicnog korisnika. Na nesrecu i kod njih sam nasao nesto sto mi se ne svidja. Posuda za usipanje hemije da bi se koristila mora ceo poklopac da se otvori i onaj ventil za ispiranje flasa mi je malo nespretno postavljen. Mnogo mi je elegantnije resenje sa posebnim ventilom gde mogu da podesavam visinu flase, iako moram da koristim dve ruke.

Izvinjavam se ako malo nejasno pisem ali pokusavam u sto manje teksta da napisem sto vise informacija pa cete pazljivim citanjem i obracanjem paznje na svaku rec pronaci mnogo vise informaciju u istom tekstu. Po pravilu dugacki postovi se nikad ne citaju
 
Nazad
Vrh