Prskalice

Imam jedno pitanje.....
Hteo bih da kupim 3-klipnu,eventualno 4-klipnu,tj raspon od 105 do 150lit,pumpu marke agromehanika,comet,ar, ili neku 10-u marku,nebitno, i razvodnik-regulator pritiska za prskalicu koju pravim. Na agromehanikin razvodnik PR-3BF/5+1 sam bacio oko,ali dolaze u obzir i neki drugi regulatori slicni njemu ili slican od drugog proizvodjaca. Znaci 5 sekcija + 1 za mesac i predfilter po mogucnosti. Jedino ne mora imati one male crvene tockice za podesavanje kao AM-ov razvodnik. Ako uopste postoji takav razvodnik kod drugih proizvodjaca....
E sad pitanje..... Pitanje je naravno finansijskog karaktera: Gde je najjeftinije da kupim pumpu i razvodnik?
Da ne bude da nista nisam trazio i da cekam odg na tacni evo nabrojacu firme koje su mi u planu da nazovem:
Mlaz,Agroprofil,Agrotrade,Kosmospromet,Agrometal,Agroart,Jugometal,Best i co,Agritechnicom,Morava-Pozarevac,Agroferocop,Agrosumadija,Agrol i VGP.
Ako mislite-znate da nekoga od pomenutih firmi ne treba da zovem i ta informacija mi znaci! A ako znate jos neku firmu koja prodaje trazene "komponente",a da sam je izostavio,bio bih veoma zahvalan na informaciji.



I zamolio bih clana Tesla ako jos uvek ima link za uputstvo,koje se inace ne vidi u ovom citiranom postu,da ga okaci opet. Post je na 37 strani ove teme.
Evo uputstva od Agromehanike za podešavanje regulatora PR-3BF/5+1

Obratite pažnju na tačku 7!

Inace kada sam uradio C/P Teslinog teksta u google dobio sam ovo https://www.google.rs/search?q=pode...hannel=fflb&gws_rd=cr&ei=MKOLU_f8L6WY1AWsjYBI
i tu se vidi link,pretpostavljam od uputstva,ali kada saam link pokusam C/P na google ne dobijam nista....
Unapred zahvalan.
 
Moja sugestija bi bila da ipak uzmeš regulator sa tim crvenim točkićima (iako je dosta skuplji). Jer sa njima regulišeš da imaš konstantan pritisak i kad zatvoriš neku granu što jako mnogo znači, ne samo zbog ravnomerne raspodele herbicida po parceli, već i zbog ujednačene potrošnje. (Objašnjenje za ovo poslednje: moj komšija ima upravo takav regulator i kad je kupio prskalicu podesio je te točkiće i uvek je imao jednaku potrošnju bez obzira na uklapanja na krajevima parcela kad ne ostane puna širina prskalice za prskanje. To je jednom podesio i više nije dirao te točkiće. Međutim, ove godine je primetio da mu pre nestane vode nego što isprska površinu koju je ranije pokrivao jednim punjenjem. Kad je obratio pažnju, video je da mu skače pritisak kad se zatvori neka grana, a samim tim se povećava i potrošnja vode. Sad mu preostaje da pokuša ponovo da iskalibriše te točkiće ili da traži kvar u tim prekidačima (matore gumice pa propuštaju)... )


Takođe, razmili i o preklopniku 5+2, gde se onaj dodatni (+2) može iskoristiti za neku vrtložnu diznu za unutrašnje pranje bureta prskalice, ili ispiranje ambalaže. Ako ga za prvo vreme ne budeš iskoristio jednostavno zatvoriš taj ventil. Doduše, možda je još bolje rešenje, a sigurno i jeftinije, umesto ta +2 ventila na razvodniku, koristiti dodatni kugla ventil (ili čak 2 kom) na dovodnom crevu iz pumpe u regulator. Prednost je što tad imaš dostupan pritisak na tim ventilima i kad nije uključen glavni ventil za prskanje, što je mnogo praktičnije nego zatvarati sve ventile grana na razvodniku. To sam video ove godine na sajmu da je Agromehanika uvela kao novinu...


I nadam se da ćeš staviti slike te prskalice u izgradnji, pošto sam se i ja jedno vreme nosio tom mišlju...
 
Nisam bio 100% siguran pa nisam hteo da pišem...al sam u međuvremenu proverio...
Imam agromehaniku 440l sa razvodnikom sa 4 izlaza,pumpa 105l i 10m grane,staru 8god.
Probao sam zatvaranje grana i pritisak je potpuno isti...
sem kad zatvorim sve tri grane i ostane otvoren samo muljač u buretu,tad pritisak osetno skoči...
znači da može i običan razvodnik da održava konstantan pritisak
a valjda mu je i to namena jer bi inače moglo se sve rešiti kugl ventilima
 
5+2 -bravo! Nije mi to padalo na pamet ali svakako je predlog super,kao i ono sa kuglastim ventilom,i naravno uvrsticu i taj regulator u potragu.
Slika ce biti.... ne bas odmah,ali bice. Inace prskalica ce biti kombinacija:Metalogradnja Vrbas bure 1100l sa oridji sasijom,krila kopirajuca 15m home made varijanta licence by agromehanika a ostalo..... ce da vidimo sta se nadje. U planu je bila nova vucena prskalica,medjutim kupovina zemlje,a i 2012-ta je promenila iz korena mnoge planove,pa cu se skrpiti neko vreme s ovim frankenstajnom od prskalice. Ako ozivi na operacionom stolu.... :osmeh:
 
Danas sam našao garantni list od prskalice Vojka 440l/Rau 50l /grane 8m koja je kupljena 2010god i moj vam je savet da nikad ni ne pomislite na kupovinu ovakvih prskalica Gumaplast-Vojka zato sto su jako,jako, loše.Prve godine rada s njom mi je rama pukla na pola, baš na mestu gde se kači topling ,ojačano ali su to toliko tanki zidovi da cu morati naci jači ram i prebaciti sve na nju, jel nemam više živaca da je rasklapam krpim i sastavljam.Kad 10kj oprskaš danas s njom onda mora sve na jedan kompletan pregled ,remont ... stezanje šrafova,varenje flahova itd...Jedino pumpa još i nije loša kako je sve ostalo. Bilo je problema kako naštelovati pritisak za količinu izbačene vode po kj jer je to i dan
danas velika enigma za mene na ovoj prskalici,i to je za posebnu temu... Sve u svemu jako sam se pokajao što sam je kupio i moj iskreni savet je bežite od ovih privatnika, i
nemojte da vas privuče povoljna cena ovakvih prskalica jel verujte mi nije vredna ni da se okrenete za njom a kamoli za nešto drugo...
 
Nisu to male pare za ono što dobiješ ,treba da košta upola manje i barem za početak da se ne raspadne prve godine.
 
Upravu je kolega radoslav.Moja gumaplast je 2004. i posle nekog vremena je i kod mene puklo gde se kaci topling, i dole ram.Prskalicu punim iz cisterni na njivi,tako da se iskljucuje mogucnost losih puteva i brze voznje.Ipak treba obratiti malo paznju i kvalitet rada pri kupovini.Cena joj je tada bila 550 e sa kardanom,a sada neznam.Sad imam AM od 660 lit i tu se vidi kvalitet.Pocevsi od varova,farbe pa nadalje.
 
Sinišin post me naveo na razmišljanje i planiranje ?! Ako neko zna dali postoji bure od 800 - 1000 litara i tko ga proizvodi koje štima na konstrukciju RAU prskalice od 1000 lit. Naravno da je sa tri rezervoara. Posjedujem dvije RAu prskalice od 1000 lit i ako bi nabavio takvo bure, krila prepravio na kopirajuća (to je već u razradi) mogao bi "hladno" proći na tehničkom za prskalicu. Tražio sam na netu Metalogradnja Vrbas ali ništa ne nađoh.
 
Šta mislite, da li je bolje za mešač da njegov ventil bude sa ventilima grana (pa radi samo kad je uključen glavni ventil prskanja), ili da bude odvojen od regulatora (pa da radi stalno dok radi i pumpa)? Evo kako su kod Agromehanike rešili izvode pod pritiskom pre regulatora:


print screen


upload a gif
 
Imam Leško prskalicu 1000L,i danas sam se igrao podešavanjem pritiska na onim kotačičima na svakoj grani..
Imam digitalni manometar,i elektronsko zatvaranje svake sekcije grana..

Radio sam ovako:
Otvorio sve grane,iz kabine naštelao pritisak na 3 bara,zatvorio sve sekcije grana iz kabine,i onda otvarao jednu po jednu i štelao pritisak na ventilima koji su na prskalici izvana..
I sad složio sam sve na 3 bara,i onda kad sam išao opet provjeravat nije mi štimalo,uvijek je pokazivalo manji pritisak na svima nego sam naštelao na početku,pa me zanima gdje je problem??
I tako sam par puta štelao s kotačičima i onda sam donekle složio da mi pokazuju svi dobro,i onda na kraju sekciju broj 3 nebrem podesiti,kako god okrečem kotačič pritisak isti,gdje je tu problem??

I da koliko god sekcija je otvoreno,ili zatovreno pritisak mi uvijek ostaje kao i na početku..
 
Nisam baš najbolje razumeo kako si radio, pomogla bi i slika tvog regulatora zbog onog dela o podešavanju pritiska iz kabine. Pretpostavljam da onda imaš elektronski regulator pritiska koji pritisak drži konstantnim bez obzira na protok, odnosno na broj otvorenih sekcija grana ili dizni. U tom slučaju točkići su nepotrebni, a ako ih već imaš onda možda nemaš elektronski regulator pritiska već mehanički, i zato bi slika mnogo pomogla.

Inače, generalno se ovako vrši podešavanje tih točkića. Našteluje se željeni pritisak pri radu svih sekcija grana. Onda se neka grana zatvori, to dovede do skoka ili pada pritiska (zavisno od toga da li je točkić bio zavrnut ili odvrnut), i potom se točkić polako odvrće ili zavrće (postepeno otvara ili zatvara ventil ispod njega) sve dok se pritisak ne vrati na prvobitno podešenu vrednost. Potom se ta sekcija ponovo uključi i dalje se redom ponavlja postupak za svaku sekciju. Tim točkićem se u stvari reguliše da se ista količina vode koja prođe kroz dizne te sekcije (kad je uključena), propusti nazad u bure kad je sekcija isključena. Dakle, ista količina vode prođe ili kroz dizne kad je sekcija uključena, ili nazad u bure kroz slavinice ispod točkića kad je sekcija isključena, i time se uvek održava isti protok kroz tu sekciju a samim tim i pritisak. (Kod razvodnika tog tipa su prekidači grana ustvari preklopnici koji propuštaju vodu ili na dizne ili preko točkića u nazad u bure. Točkićem se samo podesi da u oba slučaja to bude ista količina vode.)

Znači, tvoja greška je u tome da ne zatvoriš sve grane pa potom uključuješ jednu po jednu i točkićima šteluješ pritisak, već obrnuto - sve grane rade, onu koju zatvoriš njenim točkićem podesiš da se pritisak ne promeni...
 
Nazad
Vrh