Prskalice

Ja kada punim prskalicu ako počne da peni spustim crevo do dna i onda nema pene ,na crevu je namešten prskalica (šmrk) a mene mrzi da ga skidam pa ga uronim i nema pene. Ovo što je minđušar napisao dođe isto tako da ko ima problema sa penom neka posluša savet iz prethodnog posta.Mene više zanima koliko se hemije "izgubi" kada ostane npr pola prskalice pene?
 
Kad punim kući,malo peni,jer gura muljna Honda na 5KW elektromotor iz bunara fi65,a imam cevku sa kolenom koja ulazi do dna sita samo,a nagura 750litara za 3min
 
Ja iscedim prskalicu do zadnje kapi i opet ostane pola rezervoara pene. Znači nije mi problem pena od lepka koji stavljam za naredno punjenje, već pena iz prethodnog punjenja. Kako punim rezervoar vodom, tako ona istiskuje penu iz prethodne ture napolje, curi po prskalici i to mi užasno smeta.

Danas sam u ataru zastao da vidim novu Agromehanikinu prskalicu 1000l sa 12m granama sa hidrauličkim sklapanjem. Baš mi se sviđa taj sistem, jeste da ja nemam ni blizu potrebe za takvom prskalicom, al' da je dobra - dobra je... Čovek je baš punio prskalicu vodom iz cisterne i ja ga pitam kako oni izlaze na kraj sa penom - kažu da je rezervoar taman toliko veći od 1000l da ima gde pena da stane. Ispričam mu ja za trik sa naftom, i čovek me posavetuje da to ne radim jer kaže da nafta štetno deluje na gumice u prskalici.

Inače, juče debatujemo ja i moj komšija, i on kaže da Agromehanika nema varijantu vučeće prskalice sa hidrauličkim 15m granama, već samo ručno sklapanje, a ako se insistira na hidraulici onda ima samo varijanta sa 12m granama. Da li je to tačno, tj. da li stvarno ne postoje Agromehanikine 15m grane sa hidrauličkim sklapanjem?
Sa 15m ima sigurno a mislim da kod nas u selu ima jedna Agromehanika sa 18m hidro granama.
 
Ja kada sam pre par godina kupovao nije bilo od 15 m sa hidraulicnim sklapanje. Mislim da je i sad tako posto sam gledao na sajmu i nije bilo.
 
Produzite povratno creno do dna prskalice i necete imati problema sa penom do zadnjih 15 litara
2rfwj2e.jpg
a evo i prepravka obicnih u kopirajuca krila
zugnzd.jpg
 
Nosene i vucena agromehanika od 1500 litara nemajj opciju sa 15 i vise metara n hidrauliki, ali prskalice od 2200 pa navise imaju. Tako ne meni receno i ove godine na sajmu
 
Nemogu buzir creva ,moraju malo ozbiljnija,a krajevi su suvise mekani pa bacaju penu na sve strane,trebalo bi biti fiksirani(moraju),prepravke slede.
 
Produzite povratno creno do dna prskalice i necete imati problema sa penom do zadnjih 15 litara
2rfwj2e.jpg
a evo i prepravka obicnih u kopirajuca krila

Imam jednu nedoumicu oko ovakvog sistema spuštanja preliva na dno rezervoara. Kako onda ide mešanje herbicida? Ok, jasno mi je da pravi mešač (onaj rasprskivač na dnu) raspršivanjem pod pritiskom tečnosti koja izlazi iz njega sprečava taloženje herbicida, ali nisam siguran da se tako mogu izmešati svi slojevi vode u rezervoaru (prvenstveno mislim na one gornje slojeve, kad se herbicid uspe u već napunjen rezervoar). Tom mešanju slojeva sigurno mnogo doprinosi voda iz preliva, jer vodu sa dna pumpa preliva na vrh rezervoara. Ali ako se preliv spusti skroz na dno, onda se voda sa dna opet vraća na dno i smanjen je efekat mešanja po slojevima, odnosno ravnomerno mešanje herbicida po čitavoj zapremini rezervoara. Tako je bar moje zdravorazumsko razmišljanje, i voleo bih da čujem šta drugi forumaši misle o tome.
 
Mislim da si u pravu ,ustvari znam ja sam na mojoj prskalici vratio preliv na vrh (fabrički je bilo na dnu bureta u pitanju je holder) baš iz tih razloga koje si naveo.
 
Kada sam koristio fitofert folijarna djubriva koja su crne boje, tacno se videlo sta znaci mesac koji je redovan tj. gde preliv je visoko postavljen. Bukvalno je dovoljno 10 sekundi da se smesa homogenizuje. Nisam siguran kako bi to funkcionisalo ako je preliv nisko postavljen, skoro pa kod mesaca.
 
10 sekundi,17sekundi,24sekunde,1minut 37sekundi, koliko sekundi vise je potrebno da se izmesa cela kolicina vode a da nemate problema sa penom? Koliko sekundi ima u jednom satu?Koliko litara vode prodje u sekundi kroz pumpu? Probajte da u 300 litara vode sipate 0.1 lit hemije pa posmatrajte.Mesac nikad negasim a pumpa mi uvek radi kad sipam hemiju,voda je toliko uzburkana da se hemija prvo izmesa u gornjim slojevima pa tek posle 5 sekundi i 24 desetinke dolazi do pumpe(salim se).Koliko sekundi imate do njive?Kako god smatrate da je dobro vi uradite,taj okiten sam ja montirao i od tada nemam problema sa penom a mogu vam slikati i njive pa prosudite sami. U slucajevima kad radim sa cisternom sacekam 2 min. i 18 sekundi pa krecem da prskam(svaki put).
 
Mi praktikujemo oko 4 minuta i 11 sekundi, ali kad se zabrojimo krecemo s brojanjem iz pocetka. Jedared smo skoro 4 i po puta brojali.
 
Kolega dok vi kupujete zetora promakle su vam ove formule s istoka o preracunavanju. Detalje vam nemogu otkriti, ali evo ugrubo sto vise razlicitih preparata to je krace mesanje. Sto veca prskalica to je poklopac vislje...
Pozeljno uz to sve je traktor,marke mtz, model rus ;)
 
Gledajte da kupujete sto sire prskalice, ove sa stepenikom nikako ne valjadu kad se zabrojite.Ne otkrivaj formulu bez lava!
 
Nazad
Vrh