Prskalice

Da, traktor ide po njivi pod nakim nagibom i cijela njiva je pod tim nagibom a krila zele zadrati horizontalan polozaj, sto onda? Onda "popravis" teziste krila preko tog cilindra da ne moras izlaziti napolje i mrdati po spanerima...
 
Ako kopir radi iole kako treba,tada nema potrebe za bilo kakvim hidraulicnim cilindrom i prinudnom regulacijom.Kod mene na poljskoj prskalici (medju najjeftinijim na nasem trzistu)radi dobro kopir i isprati nagle trzaje.Mislim da ce ovo sto je Kish napravio biti dobro uz male dorade.Slikacu kako kod mene stoje opruge koje umiruju krilo i ne daju mu nikakve hitre poteze.Po meni ovde fali jedan cekrk za podizanje i spustanje krila jer ce ovako biti dosta tesko to uraditi, pogotovo sam na njivi.
 
@Spajki
Imam utisak da je ta vasa poljska prskalica,ista kao i ona bridziki ili vec kako se pise.
Tu na moj sistem jos fale opruge,koje ce sve da "trpe".
Sto se cekrka tice,sad ga ne ubacujem,stavljam krila na p.s. visinu i to mu je sto mu je.
 
Kad budes u prolazu svrati do mene,na kaficu i casicu razgovora pa cu ti pokazati kako je to jednostavno i tri puta slabije reseno nego kod tebe i jos uvek se nije polomilo na tom delu gde se klati.
 
Spajki , kako nema potrebe za prinudnom regulacijom , Bobo je rekao na nagnutom terenu , tu je valjda jasno da je niveliranje bolje da je zakočeno .
Druga stvar , ispravite me ako griješim , ako se isključi jedno krilo trebalo bi da su krila idalje u ravnoteži jer ono koje radi je teže za tečnost u njemu ali ujedno ima i potisak prema gore , ili nije tako ako je i drugo krilo puno ?
 
Spajki , kako nema potrebe za prinudnom regulacijom , Bobo je rekao na nagnutom terenu , tu je valjda jasno da je niveliranje bolje da je zakočeno .
Druga stvar , ispravite me ako griješim , ako se isključi jedno krilo trebalo bi da su krila idalje u ravnoteži jer ono koje radi je teže za tečnost u njemu ali ujedno ima i potisak prema gore , ili nije tako ako je i drugo krilo puno ?
Zato u mom slucaju(i kod clana zeljko025) postoje opruge,koje se ne vide.
 
Spajki misli na trzaje traktora kad traktor recimo udje u jarak a da grane na prskalici ostaju u ravnini sa zemljom.

Problem rada na nagnutom terenu je taj sto njiva nije vodoravna i tu ta nivelacija bas i ne igra neku ulogu. Pravili su sisteme gdje su na krajevima krila vukli za sobom "ticala" koja su isla po zemlji i tako odrzavala krila prskalice na jednakoj udaljenosti od zemlje ali to je i trgalo krila pa su poceli praviti dodatke u vidu spomenutog hidro cilindra.

Moja prskalica ima fiksne grane koje su zahvata 10m i da vidite kako se dizne kidaju i gube u prskanju ;) Nivelacija bez cilindra bi pravila jos i vece komplikacije.
 
2aaahdf.jpg



Pogledaj te šta je čovek napravio sam. Uzor bila grana MY Agromehanika Kranj.
 
Kada radim na jako nagnutom terenu tada zakljucam kopir da ne bi radio vec da ostane u ravni sa terenom da mi jedan kraj ne bi kacio za zemlju.Ja sam pokusao sa koleginom prskalicom koja ima takav hidraulicni cilindar da radim i meni se licno to ne svidja.Nemam vremena da gledam u soju koja je sejana na 50cm,u krajeve grana prskalice da ne kace zemlju,da se zezam sa hidraulikom i to sve pri nekih 8-10km/h.Moje misljenje je da ne treba nista komplikovati ako moze da bude jednostavno i funkcionalno sa upotrebom ciste mehanike i gravitacije u ovom slucaju.
 
Kada radim na jako nagnutom terenu tada zakljucam kopir da ne bi radio vec da ostane u ravni sa terenom da mi jedan kraj ne bi kacio za zemlju.Ja sam pokusao sa koleginom prskalicom koja ima takav hidraulicni cilindar da radim i meni se licno to ne svidja.Nemam vremena da gledam u soju koja je sejana na 50cm,u krajeve grana prskalice da ne kace zemlju,da se zezam sa hidraulikom i to sve pri nekih 8-10km/h.Moje misljenje je da ne treba nista komplikovati ako moze da bude jednostavno i funkcionalno sa upotrebom ciste mehanike i gravitacije u ovom slucaju.

Na ovoj grani je hidraulično otvaranje grane. A ne nivelacija.
A na kraj grane može da se stavio opružni klizač da nebi kraj grane udario o zemlju.
To nije skupo oko 25 eur-a. Kooliko ja znam.
 
Čitam ovu polemiku oko samonivelišućih grana i pade mi nešto na pamet. Bilo je već ovde na forumu postavljano da motorom od satelitske antene preko dva tastera može da se reaguje na grane. Kao što neko već reče, to je zamorno ako se prate redovi useva. (Iz mog iskustva, kad god se okrenem da proverim pritisak ili kako rade dizne, obavezno nagazim na red...)

Zato bi se možda moglo na obe grane staviti ultrazvučni senzor daljine usmeren ka zemlji, čije signale bi neka kontrolna elektronika poredila i upravljala motorom tako da se dobiju iste udaljenosti od tla na obe grane. Mislim da ta kompletna elektronika ne bi trebalo da bude skupa, jedino što treba naći nekog elektroničara koji poznaje mikrokontrolere i koji bi to znao da realizuje. Ja mikrokontrolere ne znam da programiram, ali ima ovde na forumu elektroničara koji su vični da tako nešto sprovedu u delo...
 
Kish šteta što nisi iskopirao orginal kopirni sistem sa AM prskalice. Za malo više novaca i truda imao bi bolji kopir, premda je ovaj tvoj bolje rješenje nego bez ikakvog kopira.
 
mislim da bi trebao staviti granicnike nema potrebe za tolikim uglovima + jedan amortizer da to smiri ..
 
Svaka cast kolega.Eto primera da se sve moze kad se hoce.Malo vremena,volje i malo spretnosti u radu sa gvozdjem.Svaka cast.:bravo:
 
e to cu morati i ja da napravim ovo deluje jeftino a korisno resenje samo jos to klacenje malo smiriti i ::svaka cast::
 
Nazad
Vrh