PROTEST POLJOPRIVREDNIKA ISPRED VLADE SRBIJE
Poljoprivrednici iz Požarevca, Rače, Velike Plane, Male Crnuće, Banata i Srema će u petak, 27. 9, održati protest ispred Vlade Republike Srbije. Poljoprivrednici zahtevaju od nadležnih da se cena suncokreta i drugih ratarskih kultura poveća. Kako je za sajt Znanje na poklon rekao Draško Živković, jedan od organizatora protesta, očekuje se da će na skupu biti više od 600 poljoprivrednika. Poljoprivrednici, koji će se sutra okupiti ispred Vlade veruju da ipak postoji mogućnost da se napravi dogovor.
Cena na tržištu Prema Živkovićevim rečima proizvodnja suncokreta je ugovorena proizvodnja, što znači da uljari taj suncokret koriste za proizvodnju ulja. Većin, 95 posto proizvedenog suncokreta je ugovoreno, dok se sa preostalih 5 posto trguje. Svi ratari koji su prošle godine sejali suncokret imaju potpisane ugovore, u tim ugovorima otkupna cena suncokreta je definisana pojmom cena na tržištu - ne valutom kao što je slučaj sa uljanom repicom ili šećernom repom. Problem je je nastao, jer nije jasno definisano na kojem tržištu.Ovako neprecizna odredba daje dobar prostor za manevrisanje. Ukoliko se kao referentno tržište definiše tržište regiona, te se uzme u obzir prosečna cena suncokreta na tom tržištu, koja se kreće od 30 do 33 dinara plus PDV, dolazimo do zaključka da cena koja je ponuđena našim ratarima daleko ispod cene u regionu.
Preko 300 evra u minusu Troškovi proizvodnje suncokreta su se kretali oko 70 000,00 dinara po jutru, prosečan rod suncokreta je bio oko 2 tone po jutru, ponuđena cena za kilogram iznosi 25 dinara. Prostom računicom se dolazi do zaključka da je poljoprivredni proizvođač po jutru u gubitku oko 180 evra (po hektaru je to preko 300 evra). Ova brojka za jedno manje ili srednje poljoprivredno domaćinstvo predstavlja veliku sumu. Nažalost, poljoprivrednici u Srbiji, još uvek nemaju ekonomski prostor, koji omogućava da se gubitak u jednoj godini ne odrazi na živote njihovih porodica i ekonomiju njihovih domaćinstava. Ovakva situacija nameće sledeće pitanje na koje očigledno još uvek niko nema odgovor: Ukoliko su poljoprivrednici na gubitku, od kojeg novca će se organizovati setva za iduću godinu?
Tokom protesta i pregovora nijedna uljara nije izašla u javnost sa objašnjenjem zašto su ponudili cenu od 25 dinara, a ne prosečnu cenu u regionu. Nakon skoro 20 dana protesta, odlaganja razgovora, utvrđivanja novih termina za razgovore, povlačenja traktora sa puteva, razgovaranja, vraćanja traktora na puteve, novih odlaganja i novih zakazivanja razgovora, nije se stiglo do dogovora. Predsednik jednog od najvećih udruženja poljoprivrednika Unije poljoprivrednih proizvođača Bavaniše, Jovica Jakšić, izjavio je za sajt Znanje na poklon da u potpunosti podržava sutrašnji protest ispred Vlade Republike Srbije. Poljoprivrednici Srbije će sutra još jednom kao i do sada dostojanstveno i civilizovano iskazati svoje nezadovoljstvo i pokušati da ubede kako svoje partnere u proizvodnji, uljare, tako i državu da je u ovom trenutku neophodna saradnja i da je dogovor neophodan, kako bi moglo, iole normalno, da se krene u predstojeću sezonu.