Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
Udruzenja sa teritirije branicevskog
okruga organizuju protestno okupljanje
ispred vlade srbije u petak 27 septembra
na krstovdan. Dolazak je organizovan
autobusima iz Pozarevca, pridruzice
nam se ljudi iz Race i Despotovca
takodje autobusima.Povod je nezadovoljstvo
otkupnim cenama suncokreta i kukuruza
kao i politikom ministarstva u predhodnom
periodu.Pozivamo ljude sa teritorije
Vojvodine da nam se pridruze kako bi
okupljanje bilo sto masovnije, nasi
problemi su ujedno i vasi takodje.
 
Moze se podati,nema zabrane izvoza.
Imas dve mogucnosti:
1. Grubo:eek:snujes firmu,magacin,vaga,dozvola za izvoz,radnici,(s)kupis robu od poljoprivrednika,nadjes kupca u inostranstvu,uposlis Jugoinspekt ili SGS,organizujes prevoz do tamo i prodas za 400 dolara(oko 296 eura).Radujes se ako uspes i da naplatis.Na kraju saberes dal si dobro prosao.
2. sve iz tacke 1. do SGS-a, dodje ti Madjar(trgovac), pogleda robu,ako mu odgovara zove svoje kamione,utovaris,fakturises i pare ces dobiti u roku od 2 dana(ako dobijes,pitanje dal smes da mu das).A cena koju ti placa je 245-250 euro/t.Tu cenu su nama nudili pre dve nedelje.Ja sam na 20km od granice(40km od teretnog prelaza).E sad prevoz od recimo Juznog Banata se sigurno drugacije tarifira.Naravno nikakvu garanciju za placanje ne daju.Onda se upitas dal vredi rizikovati za 10-15 eura po toni.Znaju oni jako dobro situaciju kod nas, pa to i iskoriste.Nisu ni oni nista bolji od ovih nasih.I onda su jos visili protesti i dogovori,sta da su nasi na kraju doplatili jos 2-3 dinara?Madjar ti nece doplatiti nista na ovu cenu.Ispao bi budala,izvozis robu i na kraju slabije isplatis poljoprivrednike nego da si prodao kod kuce.Ko ce ti sledeci put dat robu?Mozes stavit katanac.Ti kad ljudima ucinis uslugu najveci deo njih to kratko pamti,ali svi dugo pamte ako ih jednom zajebes i za 1 dinar,makar i nije tvoja greska bila, samo si prodao robu losem trgovcu koji manje plati na kraju.
Dzabe mi gledamo berzansku cenu kod njih ili kod nas, ni mi nikad ne dobijemo berzansku cenu ni kod jednog otkupljivaca(nisu oni otkupljivaci nego trgovci).
E, sad kad ovo procita sazalio sam se na otkupljivace,skladistare,preradjivace,trgovce,kako hoces.Oni su, mukice, stvarno u problemima, belosvetski gulanferi ih varaju, ne placaju im robu, a oni, jadnicci,su tu zbog nas.Ako je toliko lose u tom poslu,otkud onda avioni,kamioni, dzipovi,jahte,vile,stanovi..................Ne kazem da ne treba da imaju zaradu, ali........I treba seljaci da im blokiraju skladista,luke.fabrike, da ne dozvole da propadnu.
 
Prodajte zemlju pa pravite silose bar sad nisu skupi i izvozite,pa vozite i vi jahte,avione,kamione...

A... Znaci da su izvoznici poceli posao tako sto su prodali dedinu zemlju. Dobro je sada znamo kako to ide mislili smo da su bivse drustvene kombinate sa sve zemljom, silosima i masinama dobili od velikih sefova za tri evra ili koji dinar vise ali ne. Prodali ljudi pet jutara i usli u posao i sasvim je u redu zbog rizika koji su u privatizaciji snosili da danas nama nesposobnima rade sta hoce. I treba kad su pametni. Ma ne shvata ovaj narod kako se "radi poso" dzabe im je govoriti.
 
A... Znaci da su izvoznici poceli posao tako sto su prodali dedinu zemlju. Dobro je sada znamo kako to ide mislili smo da su bivse drustvene kombinate sa sve zemljom, silosima i masinama dobili od velikih sefova za tri evra ili koji dinar vise ali ne. Prodali ljudi pet jutara i usli u posao i sasvim je u redu zbog rizika koji su u privatizaciji snosili da danas nama nesposobnima rade sta hoce. I treba kad su pametni. Ma ne shvata ovaj narod kako se "radi poso" dzabe im je govoriti.
Samo oni otkupljuju robu i prodaju repromaterijal ?
Koliko samo ima po selima malih "zadruga" sa silosom od nekoliko celija,jednom supom za djubriva i jednim omanjim magacinom za seme i hemiju. Ima i postenih ljudi!!
 
i svi ti posteni(mali otkupljivaci) opet rade za viktoriju i cika koleta MK i jos jednog ili dvojicu koji monopolski diktiraju cenu svima nama
 
Hteo sam da napisem "nemoj da neko kaze, prodajte zemlju pa postanite i vi izvoznici i uvoznici", ali namerno nisam, je l sam ocekivao da ce to neko napisati!

- - - - - - - - - -

Prodajte zemlju pa pravite silose bar sad nisu skupi i izvozite,pa vozite i vi jahte,avione,kamione...
Ako nista pametnije niste imali da napisete, niste trebali ni ovo!
 
Daj bre, nemoj da se zezamo sad NA, stvarno pišeš gluposti druže, stvarno ne razumem iz kojeg ti ugla sagledavaš stvari. Ko je prodao dedovinu da bi investirao u silose? Kao da ti ne živiš u zemlji Srbiji i ne znaš kako se došlo do svih silosa, uljarica i skoro svih velikih firmi. Ne bi ni jedna uljarica radila da je tako loše kako neki veruju ili pričaju.
U ovom lancu ishrane mi smo samo trava, zadruge su biljojedi i svaštojedi a naše uljarice su grabljivci koji nemilosrdno love po dvorištu. Mislim da je napolje malko drugačije i kol'ko tol'ko ima više prostora za bokorenje nas trava, a i biljojedima/svaštojedima za beg od grabljivica, da ovako slikovito objasnim kako ja vidim ovo naše tržište.
I još da dodam da taj prevoz u kamionima što se pisalo gore, isto nije baš tako kako pišete, jer se ovde ne radi o 10 vagona robe, nego je reč o udruživanju poljoprivrednika i radi se o maaalo većoj cifri i to nikako i nije isplativo terati kamionima, nego se tera vozom, u vagonima.

edit: samo da dodam, ne znam ni koliko bi ovo bilo pametno, to udruživanje, jerbo znam gde živim i opet će se neko od nas iz mase izdvojiti i izdati nas. Jedan od nas, i posle se više neće moći uperiti prst u nekoga tamo, jer smo mi sami sebi najveći neprijatelji.
 
Ne pricam ja o "nekima" koji su kupili za evro,nego o ljudima koji su uspesno ulozili u silose,susare,poljoapoteke i slicne stvari i odlicno zive.
 
Ok, kaži mi za njih, jel znaš nekoga ko je prodao dedovinu pa je započeo posao ili su to ljudi po naseljima koji su radili u inostranstvu 20- 30 godina, stekli kapital i došli ovde. Ja iskreno nemam mnogo poznanstva po silosima, ali ne znam niti jednog ko je tako nešto radio. Ako pričamo o pošteno stečenom novcu, poreklo tog novca je fizikalija 30 godina po inostranstvu. To su dva različita pojma, i nemoj pogrešno da me shvatiš, jer neću da se raspravljamo, ali ne znam zašto gledaš tako naopako na neke stvari. I tebi bi bilo krivo kad bi ti ponudili za soju 30 rsd/kg, zatvorili sve kapije i ucenili ili njima prodaš ili bacaš na deponiju- izaberi. Nemojmo se zavaravati da ste vi koji niste sejali suncokret bolje prošli od nas koji jesmo jer npr. soja ne rađa kod nas. Svi smo u istom kazanu.
 
Svi mi vrlo dobro znamo kako se sticao kapital od devedesetih god. proslog veka na ovamo.Pricati nesto neozbiljno u vrlo ozbiljnoj temi,gde se radi o opstanku velikog broja ljudi, koji se iskljucivo bave poljoprivredom i nemaju druge izvore finansiranja, u najmanju ruku je neprimereno, i ne radi se samo o ceni suncokreta, nego o cenama svih poljoprivrednih proizvoda.
 
Ako si samo meni pisao, nema potrebe da mi persiraš, tu smo sa godinama :osmeh:
A možda i nisam shvatio, isto moguće da ti mene nisi shvatio. Hteo sam da kažem da je malo verovatno da je neko pošten prodao dedovinu i time započeo biznis. I da su prodaja dedovine i kapital dva pojma, zato što dedovina je nasledstvo a kapital bi trebao da je zarađen svojim radom. I sad, kakav je to biznismen ako nije zaradio kapital već olako prodao ono što nije zaradio. Ja sigurno ne bih odneo kod njega svoju robu. Taj ne zna da ceni ni svoje, a kamoli tuđe, 'bem ti takvog biznismena. To je to, neću dalje da pametujem. Ko me je razumeo, shvatiće.
 
[h=1]PROTEST POLJOPRIVREDNIKA ISPRED VLADE SRBIJE[/h]Poljoprivrednici iz Požarevca, Rače, Velike Plane, Male Crnuće, Banata i Srema će u petak, 27. 9, održati protest ispred Vlade Republike Srbije. Poljoprivrednici zahtevaju od nadležnih da se cena suncokreta i drugih ratarskih kultura poveća. Kako je za sajt Znanje na poklon rekao Draško Živković, jedan od organizatora protesta, očekuje se da će na skupu biti više od 600 poljoprivrednika. Poljoprivrednici, koji će se sutra okupiti ispred Vlade veruju da ipak postoji mogućnost da se napravi dogovor.

Cena na tržištu Prema Živkovićevim rečima proizvodnja suncokreta je ugovorena proizvodnja, što znači da uljari taj suncokret koriste za proizvodnju ulja. Većin, 95 posto proizvedenog suncokreta je ugovoreno, dok se sa preostalih 5 posto trguje. Svi ratari koji su prošle godine sejali suncokret imaju potpisane ugovore, u tim ugovorima otkupna cena suncokreta je definisana pojmom cena na tržištu - ne valutom kao što je slučaj sa uljanom repicom ili šećernom repom. Problem je je nastao, jer nije jasno definisano na kojem tržištu.Ovako neprecizna odredba daje dobar prostor za manevrisanje. Ukoliko se kao referentno tržište definiše tržište regiona, te se uzme u obzir prosečna cena suncokreta na tom tržištu, koja se kreće od 30 do 33 dinara plus PDV, dolazimo do zaključka da cena koja je ponuđena našim ratarima daleko ispod cene u regionu.
Preko 300 evra u minusu
Troškovi proizvodnje suncokreta su se kretali oko 70 000,00 dinara po jutru, prosečan rod suncokreta je bio oko 2 tone po jutru, ponuđena cena za kilogram iznosi 25 dinara. Prostom računicom se dolazi do zaključka da je poljoprivredni proizvođač po jutru u gubitku oko 180 evra (po hektaru je to preko 300 evra). Ova brojka za jedno manje ili srednje poljoprivredno domaćinstvo predstavlja veliku sumu. Nažalost, poljoprivrednici u Srbiji, još uvek nemaju ekonomski prostor, koji omogućava da se gubitak u jednoj godini ne odrazi na živote njihovih porodica i ekonomiju njihovih domaćinstava. Ovakva situacija nameće sledeće pitanje na koje očigledno još uvek niko nema odgovor: Ukoliko su poljoprivrednici na gubitku, od kojeg novca će se organizovati setva za iduću godinu?
Tokom protesta i pregovora nijedna uljara nije izašla u javnost sa objašnjenjem zašto su ponudili cenu od 25 dinara, a ne prosečnu cenu u regionu. Nakon skoro 20 dana protesta, odlaganja razgovora, utvrđivanja novih termina za razgovore, povlačenja traktora sa puteva, razgovaranja, vraćanja traktora na puteve, novih odlaganja i novih zakazivanja razgovora, nije se stiglo do dogovora. Predsednik jednog od najvećih udruženja poljoprivrednika Unije poljoprivrednih proizvođača Bavaniše, Jovica Jakšić, izjavio je za sajt Znanje na poklon da u potpunosti podržava sutrašnji protest ispred Vlade Republike Srbije. Poljoprivrednici Srbije će sutra još jednom kao i do sada dostojanstveno i civilizovano iskazati svoje nezadovoljstvo i pokušati da ubede kako svoje partnere u proizvodnji, uljare, tako i državu da je u ovom trenutku neophodna saradnja i da je dogovor neophodan, kako bi moglo, iole normalno, da se krene u predstojeću sezonu.
 
PROTEST POLJOPRIVREDNIKA ISPRED VLADE SRBIJE

Poljoprivrednici iz Požarevca, Rače, Velike Plane, Male Crnuće, Banata i Srema će u petak, 27. 9, održati protest ispred Vlade Republike Srbije. Poljoprivrednici zahtevaju od nadležnih da se cena suncokreta i drugih ratarskih kultura poveća. Kako je za sajt Znanje na poklon rekao Draško Živković, jedan od organizatora protesta, očekuje se da će na skupu biti više od 600 poljoprivrednika. Poljoprivrednici, koji će se sutra okupiti ispred Vlade veruju da ipak postoji mogućnost da se napravi dogovor.

Cena na tržištu Prema Živkovićevim rečima proizvodnja suncokreta je ugovorena proizvodnja, što znači da uljari taj suncokret koriste za proizvodnju ulja. Većin, 95 posto proizvedenog suncokreta je ugovoreno, dok se sa preostalih 5 posto trguje. Svi ratari koji su prošle godine sejali suncokret imaju potpisane ugovore, u tim ugovorima otkupna cena suncokreta je definisana pojmom cena na tržištu - ne valutom kao što je slučaj sa uljanom repicom ili šećernom repom. Problem je je nastao, jer nije jasno definisano na kojem tržištu.Ovako neprecizna odredba daje dobar prostor za manevrisanje. Ukoliko se kao referentno tržište definiše tržište regiona, te se uzme u obzir prosečna cena suncokreta na tom tržištu, koja se kreće od 30 do 33 dinara plus PDV, dolazimo do zaključka da cena koja je ponuđena našim ratarima daleko ispod cene u regionu.
Preko 300 evra u minusu
Troškovi proizvodnje suncokreta su se kretali oko 70 000,00 dinara po jutru, prosečan rod suncokreta je bio oko 2 tone po jutru, ponuđena cena za kilogram iznosi 25 dinara. Prostom računicom se dolazi do zaključka da je poljoprivredni proizvođač po jutru u gubitku oko 180 evra (po hektaru je to preko 300 evra). Ova brojka za jedno manje ili srednje poljoprivredno domaćinstvo predstavlja veliku sumu. Nažalost, poljoprivrednici u Srbiji, još uvek nemaju ekonomski prostor, koji omogućava da se gubitak u jednoj godini ne odrazi na živote njihovih porodica i ekonomiju njihovih domaćinstava. Ovakva situacija nameće sledeće pitanje na koje očigledno još uvek niko nema odgovor: Ukoliko su poljoprivrednici na gubitku, od kojeg novca će se organizovati setva za iduću godinu?
Tokom protesta i pregovora nijedna uljara nije izašla u javnost sa objašnjenjem zašto su ponudili cenu od 25 dinara, a ne prosečnu cenu u regionu. Nakon skoro 20 dana protesta, odlaganja razgovora, utvrđivanja novih termina za razgovore, povlačenja traktora sa puteva, razgovaranja, vraćanja traktora na puteve, novih odlaganja i novih zakazivanja razgovora, nije se stiglo do dogovora. Predsednik jednog od najvećih udruženja poljoprivrednika Unije poljoprivrednih proizvođača Bavaniše, Jovica Jakšić, izjavio je za sajt Znanje na poklon da u potpunosti podržava sutrašnji protest ispred Vlade Republike Srbije. Poljoprivrednici Srbije će sutra još jednom kao i do sada dostojanstveno i civilizovano iskazati svoje nezadovoljstvo i pokušati da ubede kako svoje partnere u proizvodnji, uljare, tako i državu da je u ovom trenutku neophodna saradnja i da je dogovor neophodan, kako bi moglo, iole normalno, da se krene u predstojeću sezonu.
I ja sam pozvan ali,nisam u mogucnosti da odem zbog obaveza.
 
Nazad
Vrh