Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
Овде очигледно скоро нико не може или не жели да сагледа ситуацију како ваља. Зато се и препирете око **greška. Не мислите никако (част изузецима) па пишете свакако. СашаК, као комшији и младом човеку,али и свим другим младим људима који су били на блокадама, да ти кажем - иако добијеш казну, плати је и буди поносан на њу, и ако треба изађи поново и поново плати казну и поново буди поносан. Немој дозволити да ти сломе дух, да се икад уплашиш да дигнеш глас кад знаш да си у праву. Навикни се да се у овој земљи никад ништа не добија већ се за све бори. Разлика између тебе који си млад и који си снага и младост ове земље, који си био на протестима и дигао свој глас и оних који мудрују пред продавницом са флашом пива на пупку, је у томе што њима смеш да погледаш у очи и пљунеш у чело сваки пут када почну да кукају како немају ни за хлеб, млеко и цигаре... Такође, молио бих форумаше да престану да се глођу око тога велики-мали и сл. Ја имам 10ха, али сам мали као и онај ко има 100ха ( у власништву или закупу) , велики је онај избеглица из Загреба са преко 20.000ха (знате већ који), Мишковић, Костић са по 5.000ха. МОј комшија и пријатељ који обрађује 100ха морао је за разлику од мене да купи 3велика трактора, комбајне, озбиљне и скупе машине за обраду (плугове, спремаче и сл) тако да по ха њега кошта исто као и мене, јер мора да плаћа или кредите или велику амортизацију за машине и агрегате. А то што ради 100 а ја 10ха, није његов него мој проблем, јер обзором да смо приближних година и кренули са приближним основама, док је он радио 20 сати дневно трактором и камионом, ја сам учио 20сати дневно да завршим факултет верујући да ће се знање у овој земљи вредновати. Он је стекао капитал да обради 100ха земље а ја стекао диплому факултета ветеринарске медицине и сада радим тих истих 10ха земље и имам плату од басносновних 30.000дин месечно. Дакле за неке ствари нису нам други криви већ смо и сами криви нашим лошим одлукама или што некада једноставно нисмо имали петљу да урадимо нешто храбро. Људи ово је капитализам, нема нежности; али је и ово Србија, нема ни логике... Било како било, будимо сложни, а не да се глођемо око **greška, сви смо у истој були...
 
Nece se nikom nista deliti, samo ce se oporezovati veliki i ti veliki ce prodavati zemlju, jer ce porezi na 152 jutro biti ogromni i kosice se sa zaradom na tom jutru. To je sustina mog predloga, a kada sam ovaj predlog izneo pred nekim ljudima slozili su se sa mnom. Isto kao sto se zalazem i za svako ko ima vise od jednog stana placa ogroman porez. Jedan stan je u redu jer covek mora da ima gde da zivi, ali drugi stan je luksuz. Sve sto je luksuz treba da se oporezuje debelo. Tako cemo ponovo doci u balans i nece biti tolikog raslojavanja kao sada.

@steva
Odlican predlog za drzavnu zemlju. Da svi koji zele se prijave i da se ide od najmanje povrsine ka visoj i tim redosledom da imaju prioritet.

U pravu si sto se tice oporezivanja velikih povrsina, ali vlasnik te povrsine morao bi da bude uslovljen da zaposli odredjeni broj radnika, da ih prijavi, i da im plate u skladu sa zaradom, tako je bilo pre u zadrugama i funkcionisalo je dok nije poceo lopovluk. A sto se tice maximuma to prvo treba uvesti na fabrikante, koliko fabrika moze da kupi jedan covek? to ovi iz Vrbasa dobro znaju ali niko o tome ne razmislja, e ti likovi su oni zbog cega je ova situacija nastala. Devedesetih se zemlja prodavala bud zasto, ko je bio pametan kupovao je (ja nisam nazalost) i sad je problem odakle nekom paoru 50ha, a odakle nekome Secerane, uljare, klanice...to nije bitno.
 
@ovo sto sad pitam je pitanje za jace paore,zasto sada na ovu cenu proizvoda i dalje placate 200 i vise evra po kj. ? zasto? Dal se bojite da ako neplatite toliko da cete izgubiti zemlju od mene i slicnih malih koji su videli minimalnu racunicu ako plate 150e/kj. jer zato drzite cenu pa makar i na stetu sam da neuzme drugi.To vam je ljudi alavost i nezasitost zato moze u skorije vreme i doci do toga sto prica @tomo vs

A ti bi hteo da veci sad propadnu pa da ne rade nista da bi ti tu zemlju radio?
A ja gledam da zadrzim zemlju zato sto ima jos predstojecih godina, ako se ove godine nije zaradilo ne znaci da ce iduce biti isto, ako sam izgubio jednu bitku necu da predam rat. Plus ima parcela u koje sam ulozio bacajuci djubriva pa ocistio od korova, itd...

@bojcetic
Aj kazi sad ti meni da radis 60-70ha dali bi gledao da prosiris svoju proizvodnju,a imas mogucnosti, ili bi stao tu gde si I bio bi zadovoljan. I naravno ne da se prosirujes svake godine po jos toliko nego recimo po 5ha godisnje.
Ja recimo ratarsku proizvodnju imam na oko 50ha, plus 12ha povrtarske proizvodnje na otvorenom.
 
Poslednja izmena:
Ljudcki je težeti za više i bolje samo kada se ta težnja uradi u pravo vreme.Ja sam ponešen prošlogodišnjom cenom ove godine povećao za 50% tako da je to moja odluka.Tako da posle onog nema kajanja,svaka investicija uložena u bilo kom biznisu nije garant za dobit.Što se tiče dodele drzavne zemlje po mom prioritet teba da imaju ljudi sa farmama jer su oni po mom poljoprivrednici
 
Ne mogu da povecam povrsinu, jer postoje jaci paori koji ponude vecu arendu, vecu cenu na vecito itd.
Ovo je nesto vazno. Za nekoga ko ima malo zemlje, a hoce da napreduje, isti problem predstavljaju ovi sa 80+ha i ovi sa 80 i 8000 ha, jer ni od jednih ne moze bilo gde da se pojavi da ga ovi ne pokopaju, jer ce uvek imati evro vise.
 
Ne radi se ovde o tome da neko propadne,nego se radi o tome da svako domacinstvo koje se bavi poljoprivredom ima pravo na odredjen broj hektara da uzme u zakup,po nekoj normalnoj ceni,a ne da neko dodje i uzme citav atar,je l ima neke veze,ili je dosao do nekih para,ko zna kako,i sada ih legalizuje preko poljoprivrede.Zemlja je prirodni resur na koji svi imaju pravo,a ne privilegovani.Ne ocekuje niko da pojedinac to postuje,ali je za to tu drzava i drustvo,da ogranici koliko moze i tacka,je l treba i drugi da zive.Neko je rekao da alavost i glupost pojedinca nemaju granicu,ali je zato drustvo tu da to koriguje i ispravi.

- - - - - - - - - -

Nas problem nije seljak koji izlicitira 20,30,50ha zemlje,problem je u onim bas velikim.neko ovde pomenu,Kostica,matijevica,Todorica,i ne znam koji vise,koji izlicitiraju 10000,20000 ha,a ne bave se cisto poljoprivredom,imaju i otkupna mesta i preradu i izvoz i poklapaju jedno drugim.
 
Ljudi sad ce ti koji su imali evro vise da daju za zakup brze propadati od onih koji nisu uzeli vise zemlje... slazem se da treba ograniciti i da svi treba da dobiju, ali to jednostavno nije drzavi u interesu sto je i ocigledno, oni zele da uniste male i da se cela poljoprivreda svodi na 200-300 poljoprivrednika... sto se tice licitiranja to je slobodno trziste :osmeh: pa ko da vise, ali treba imati granice a neki ih ocigledno nemaju pa daju i 90 000 po hektaru, pitam se da li stvarno plate to :sta:
 
Ranije nisu, sada plate, ali oni to gledaju drugacije, kroz masu, racuna, ovako - tamo sam platio 20, ovde 80, prosek mi je 50, dobar sam.
 
Dao bi je ove godine pa bi se možda pokajao iduće jeseni ako se cene proizvoda promene.Samo je ponudi većim gazdama iz tvoje sredine i uzeće 100%.
 
Koliko vidim velika vecina ovih sto protestuju su ustvari oni koji placaju zakup 350-400 e/ kj.
Neko rece stizu rate za kredite.
E bas zbog takvih nikada ne bih izasao da izrazavam nezadovoljstvo.
 
Koliko vidim velika vecina ovih sto protestuju su ustvari oni koji placaju zakup 350-400 e/ kj.
Neko rece stizu rate za kredite.
E bas zbog takvih nikada ne bih izasao da izrazavam nezadovoljstvo.
I zbog toga će tebi i tvojoj familiji biti bolje?
Biće ti lakše i na duši ,a znaš da je ovo sa cenama čista krađa koju nisu izmislil ni ti što imaju kredite,velike zakupe kao ni ti što si eto uzoran domaćin?
 
Da, bice mi savest cistija.
Necu tamo nekoj bagri slicnoj kao i ovoj sto otkupljuje da dajem podrsku.
Kada ja protestujem zbog lose cene tovljenika, drugi prate desavanja preko tv.
Znam da je kradja, predao sam i ja jedan deo suncokreta, ali nisam protestvovao.
Niko me nije terao da sejem i njima punim dzepove. Takodje ne pada mi na pamet da placam prevelik zakup i srljam u propast.
 
@ovo sto sad pitam je pitanje za jace paore,zasto sada na ovu cenu proizvoda i dalje placate 200 i vise evra po kj. ? zasto? Dal se bojite da ako neplatite toliko da cete izgubiti zemlju od mene i slicnih malih koji su videli minimalnu racunicu ako plate 150e/kj. jer zato drzite cenu pa makar i na stetu sam da neuzme drugi.To vam je ljudi alavost i nezasitost zato moze u skorije vreme i doci do toga sto prica @tomo vs

zadnjih 15 god. drzao sam kafanu u selu i dok su fabrike bile u drzavnom vlasnistvu ljudi su bili zaposleni, primali platu isli u kafane i pili i svima je bilo dobro, ja sam malo raduckao sedeo u kafani i nizasta se nisam nervirao. Prvi komsija do mene radio je zemlju godinama i krpio se, ali kao i svako normalan hteo je da napreduje pa je uzimao zemlju u arendu kad je niko nije hteo. Gledao sam ga kako se jede kad je kukuruz sa 16din. pao na 8 a njemu ostali puni cardaci....Covek je sve to progurao i sad kad je doslo vreme da su fabrike prodate privatnicima, ljudi ostali bez posla, niko dinara nema u dzepu, ja zatvorio kafanu, e, ja sad treba komsiji da otimam zemlju jer sad moze da se zaradi, pa nema smisla, radim koliko imam i sretan sam sto nisam pao u iskusenje da je ranijim vremenima prodam za bud zasto.
A sad nazad na temu, ima li promena?
 
Janosh bar moja deca ne jedu i oblače savest.Meni je savest mnogo mirnija da kad vidim da me kradu pokušam da se oduprem.Nekada uspešno ,a češće ne uspešno.E kad sam probao pa ma kako bilo meni je tek onda savest čista.
 
Nazad
Vrh