Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
Samo vas gledam !
Dusko nije lepo da kad vas covek uhvati u raskoraku vi dizete batinu na sirotinju , ja se postideh vase sramote a vi?
 
Niste u pravu jer ja svaki dan slušam ko kuka i jauče.Upravo su to mali poljoprivrednici.Što se prosečnog gazdinstva u srbiji tiče posed je kao i u zemljama u okruženju.Veliki koji imaju puno suncokreta puno gube sa malom cenom ali ipak na količinu puno para i dobijaju.Veliki su sigurno kupili jeftinije repromaterijal pa su i tu u prednosti.Što se kredita tiče,stalno to potencirate,niko nije glup da ne uračuna svoje mogućnosti.Nebi pojedinci imali to što imaju ,a da su loši matematičari i kalkulanti.Ja kod mene vidim da propadaju mali.Ukoliko se ovakav trend cena nastavi i iduće godine propašće mali i to budite 100% sigurni.
A sto nekazes da veliki imaju zarade da rade zemlj cak kad su u plusu 1000dinara na jutro jer ako radi 100kj x 1000din to je 100000 a mali ako radi 20kj to je 20000din i sigurno da nemoze opstati i nemoze tebi parirati i mora imati dopunski posao,kad ti platis 50 evra vise arendu on ispada iz trke odma.Kao sto clan ddragan kaze zeli da i mi mali budemo veliki...Jedno su njegove zelje a drugo postupci jer kad ja dodjem da kupim zemlju on me poklopi sa vise para i tu je kraj price.Jako je glupo vise pricati i raspravljati o ovome jer se nikad necemo sloziti.Moje misljenje je da sa ovim sramotnim cenama nasih proizvoda ipak cu moci da kupim neko jutro u arendu za razliku od prosle godine kad nisam ,jer su svi ti veci sto nam zele da budemo i mi veliki sve pokupovali po paprenim cenama.
 
Teško državi kad treba da zapošljava u poljoprivredi i da joj to bude šansa razvitka.Kad je u ovoj državi bilo najlepše i najbolje za život radilo se u fabrikama,kombinatima a ne svako na 10kj zemlje.Sa tom politikom koju bi ti da vodiš bilo bi još gore.Došli bi do toga da od jednog socijalnog slučaja pravimo tri.Ko očekuje da živi sa 10ha nek se hvata posla,a ne samo ratarstva.I sa tom površinom se može živeti ali sa intenzivnom proizvodnjom.
Evo ja pristajem da prepustim nekome 50kj zemlje a da zauzvrat dobijem posao na budžetu.Nije bitno koji.Može i u komunalnom.Bole me uvo jer će grad,suša,poplava, male cene.Ako ima zainteresovanih nek se jave.
 
Danas sam bio na protestu u Pozarevcu.Bilo je svega nas 20 tak.Bas siromasno.Ljudi cekaju da vide ti pregovori dal su urodili plodom a i dosta ljudi radi.Videcete ako nocas padne kisa kakav ce odziv biti!Mislim da slika ispod sa danasnjeg protesta najbolje oslikava trenutno i buduce stanje u Srpskoj poljoprivredi.
09092013402.jpg

Cvejo sunceti tvoje znasliti tvoje znasli ti kosu ovi ljudi , ja nepoznajem savo ovog ciku sa rukavicama
 
@diklofen
Nisi ti me bas dobro razumeo. Ne treba drzava da misli sta cu ja sa mojih 10kj, vec da dodatno porezuje velike paore sa velikim prohodima. Time cemo Dolovac i ja biti konkurentni na trzistu sa vecim gazdama. Njemu se nece isplatiti da plati 250e/kj arendu za 352 jutro, jer mu je porez jos toliko, a ja cu uspeti uzeti nesto mimo zemlje u vlasnistvu da radim.
A sto se tice posla, naravno da ti nikad ne bi prostao da menjas 50kj za platu od 25-30k mesecno.
 
Polako gospodo docicemo svi na red , mi sa suncokretom smo bili prvi,sad cete vi sa sojom a kad dodje kukuruz onda smo ponovo svi na tapetu, medjutim kakav narod takva drzava kakva drzava takva cena, nekom je lakse ugurati metar u d... nego santimetar u glavu.
potpuno je u pravu da nas treba j.....
 
Mi pokusali da u selu pokrenemo nesto, znate koliko nas je bilo zainteresovanih, 5 !
Najglublje objasnjenje je dao jedan "paor" iz sela. Kaze sta cu ja protestovati, ja nemam kredita, nek idu oni sto imaju kredit, hmm. Neki su predlagali tadkve gluposti da me je i sramota ovde da napisem, a sve da samo da se izbegnu protesti.
 
to nikkako nije tacno svaka parcela ima nekakve medje a to su dva 2 diskutabilna reda pa pomnozi taj broj i evo ti racunice plus transport do tih parcela i eto ti logike

Uzmimo u obzir slične oblike parcela , samo razlika u ukupnoj površini .
Razmisli malo o troškovima mehanizacije (više, veća , skuplje održavanje , gume ,...) , plate radnika , osiguranja , prodaja robe po nižoj cijeni (nemože prodavati na džak na pijaci ) , nema veze sa stajnjakom , ....
 
Drzava da hoce pomogla bi, a mi verovatno nismo ni svesni koliko mi znacimo drzavi i koliko nas crpe, i zato nam nema pomoci!
meni je samo krivo sto deo tog kolaca zavrsava kod bogatasa-tajkuna, da je drzava uvoznik-izvoznik merkantile,djubriva,semena i ostalog, e onda mi nebi bilo krivo da se sve slije u budzet samim tim i drzava bi postala bogatija, pod uslovom da lova ne zavrsi na Kipar :))
 
Ove nase "banana" drzave i stanje u njima, pa i u poljoprivredi, i jesu posljedica 50_ogodisnjih srpa i cekica.Naravno u kombinaciji sa nasim divnim mentalitetom.
 
Kako god okrenes mi ce mo biti jebena strana!
treba se udruziti i nastupati preko udruzenja, tu verovatno postoji varijanta da se dobije licenca za uvoz-izvoz.
al tako jako udruzenje treba i neko voditi, e tu bi tek bilo ??????????????????????
tesko ce mo se otresti korupcije, ipak se ta stvar kod nas gaji 2 decenije, nije lako to iskoreniti a pritom jos nije ni pocelo iskrenjavanje!
i onda se dolazi do toga da je za nase podnevlje zakon srp i cekic! :))
 
Kako god okrenes mi ce mo biti jebena strana!
treba se udruziti i nastupati preko udruzenja, tu verovatno postoji varijanta da se dobije licenca za uvoz-izvoz.
al tako jako udruzenje treba i neko voditi, e tu bi tek bilo ??????????????????????
tesko ce mo se otresti korupcije, ipak se ta stvar kod nas gaji 2 decenije, nije lako to iskoreniti a pritom jos nije ni pocelo iskrenjavanje!
i onda se dolazi do toga da je za nase podnevlje zakon srp i cekic! :))
diktatura proleterijata
 
Teško državi kad treba da zapošljava u poljoprivredi i da joj to bude šansa razvitka.Kad je u ovoj državi bilo najlepše i najbolje za život radilo se u fabrikama,kombinatima a ne svako na 10kj zemlje.Sa tom politikom koju bi ti da vodiš bilo bi još gore.Došli bi do toga da od jednog socijalnog slučaja pravimo tri.Ko očekuje da živi sa 10ha nek se hvata posla,a ne samo ratarstva.I sa tom površinom se može živeti ali sa intenzivnom proizvodnjom.
Evo ja pristajem da prepustim nekome 50kj zemlje a da zauzvrat dobijem posao na budžetu.Nije bitno koji.Može i u komunalnom.Bole me uvo jer će grad,suša,poplava, male cene.Ako ima zainteresovanih nek se jave.
Jedan si od retkih koji ako tako uradi jer vecina samo tako prica.Ti nemas stoku tj. nebavis se stocarstvom jer da imas znao bi sta je,tu ti je posao svaki dan pa i praznikom e to ti isto kao i posao kod privatnika.Jase dok nepukne ledja a kad pukne daj novog a kad odes da vidis dal ti uplaciva doprinose imas i sta da vidis,ako ti se nesvidja tako idi. Moj prethodni post je govorio kako nemogu da kupim zemlju u arendu a da mi se isplati rad,zato sto ko ima mnogo njemu je dovoljno i 1000din da zaradi na jutro moze da plati i 300e po kj. jer na kolicinu dobija dal me shvatas.Ova god je drugacija i nema se zarade na toliki godisnji zakup pa zato i kukaju ti koji imaju mnogo i koji su placali mnogo

- - - - - - - - - -

@diklofen
Nisi ti me bas dobro razumeo. Ne treba drzava da misli sta cu ja sa mojih 10kj, vec da dodatno porezuje velike paore sa velikim prohodima. Time cemo Dolovac i ja biti konkurentni na trzistu sa vecim gazdama. Njemu se nece isplatiti da plati 250e/kj arendu za 352 jutro, jer mu je porez jos toliko, a ja cu uspeti uzeti nesto mimo zemlje u vlasnistvu da radim.
A sto se tice posla, naravno da ti nikad ne bi prostao da menjas 50kj za platu od 25-30k mesecno.
Mislim da je @diklofen hteo reci da prepusti 50kj. zemlje koje radi u zakup:osmeh:
 
Ja sam i shvatio da menja zakup. Na zakupu neka mu ostane 100e/kj cisto to je 5k evra godisnje. Toliko ne moze da mu ostane u firmi sa srednjom strucnom spremom za godinu dana. Pritom ovih 50kj radi 20 dana godisnje, a u firmi provede oko 250 dana po 8 sati.
 
Ma svuda je tako. Ovdje kod nas, prije dvije godine, neposredno prije izlaska proizvođača mlijeka na ulice, u jednim dnevnim novinama izašao naslov tipa " danas je jedan od dana u godini kad radite za seljaka..." . Ispada da svi rade za seljaka koji samo čeka poticaje i ništa ne radi. I dok god javnost misli tako, nema nam pomoći...možemo biti na ulicama danima, svi će nas ignorirati...Razgovarala sam sa raznim ljudima iz različitih oblasti...svi misle isto, a najžalosnije je da i oni koji su nekad rođeni i živjeli na selu također misle da je seljak trut koji živi na državnim jaslama. I svi vide da selo propada i da je pravih seljaka sve manje, ali nikog to više ne interesira...nikog nije briga.

Sličnih shvatanja su i neke moje komšije trutovi iz redova proleterijata. Drži čovek ruke u džepovima i puši pa kaže kako eto, paori se bogate, a on teško živi. Kaže, njemu uzimaju da bi dali tom i tom(nabrajajući pri tom najimućnije kikindske mega-ratare). Nemam ja interesa da branim prozvanu gospodu, ali nisam mogao da mu ne odgovorim: "A od čega to tebi, leba ti, skidaju? Niti radiš negde niti imaš neki svoj biznis niti si u penziji. Živiš od tastove i taštine penzije i dodatka za izdržavanje bolesnih lica za iste te dve osobe"!
U međuvremenu su baba i deda umrli, a on i žena ostali bez ikakvih primanja. Bi mi žao i angažujem ih da idu da vade krompir sa nama, da vide malo šta sve čini paorski život, a oni rade kao nogom. Pola dana je posle moja žena prebirala njihove gajbice jer su trpali pokvaren krompir u zdrav, krupan u sitan i sitan u krupan...
Za takvu sliku o poljoprivrednika u očima proletera u neku ruku i jesmo krivi. Ako želimo njihovo razumevanje trebalo bi da se ponašamo kao slični njima(što i jesmo) a ne da se hvalisamo i razmećemo pa u nihovim očima izgledamo kao njihove bahate gazde. To razmetanje je svojstveno tek ubedljivoj manjini među paorima, ali onaj ko sa strane posmatra stado ovaca primetiće prvo onih 6-7 crnih ovaca pored 200 belih.
Zato je ponašanje na protestima presudno za imidž poljoprivrednika u očima ostalog stanovništva. Na prethodnim protestima je ostalo stanovništvo sticalo utisak da su učesnici protesta bogati oligarsi koji traže hleba preko pogače, dok recimo već na ovim protestima, ovde kod nas, šire mase pozdravljaju proteste poljoprivrednika jer im se ovoga puta čini da neki vredni ljudi samo traže svoje.
 
Nazad
Vrh