Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Miloica

Sta mislite sta se desava sa hladnjacama kada propadnu? Da li dodje neko i unisti to sve i napravi nesto drugo? Hladnjace koje propadnu budu preuzete od drugih hladnjaca (kupe ih iz stecaja) ili nastave i u stecaju da rade kada stecajni upravnik putem javnog nadmetanja odluci kome ce izdati hladnjacu i njene kapacitete. Iz tog razloga se kapaciteti ne smanjuju... Ima jos nesto preko cega se olako prelazi, jedno je instalisani kapacitet na papiru a sasvim drugo koliko je robe zaista na lageru. Preciznu statistiku niko nema, imaju samo razne procene.

Oko prvog dela, izvoz nije stao, a zaliha nema tako da se ulazi u sezonu bas onako kako treba na radost proizvodjaca.
 
Poslednja izmena:
Da li bi se mogao negde videti taj "Izveštaj PK Srbije " gde se piše o povećanom izvozu na isti period prošle godine, a koji se spominje u tekstu iznad.

Interesantan je i podatak kolika je bila zarada od izvoza malina, za neki "zlatni period" i za prošlu godinu. Pored poređenja zarade bilo bi zgodno da je navedeno i koja je količina malina prodata za tu sumu za svaku godinu. Tako bi se malo bolje rastumačilo da li je bitna cena napolju ili količina koja se izvozi.

Evo još jednog svežeg teksta na ovu temu

 
Neće nigde da objave ni koliko je ubrano 2019. maline, još bataraju podacima do 2018.
Inače je 2019. obavijena tajnom. Sve nekakvi polovični podaci. To do sada nije bilo.
 
Neće nigde da objave ni koliko je ubrano 2019. maline, još bataraju podacima do 2018.
Inače je 2019. obavijena tajnom. Sve nekakvi polovični podaci. To do sada nije bilo.
Pa zasto bi krili, i ko krije? Cim se nesto krije... znaci sta? Cista posla, trzisna ekonomija mozda? Ne postojanje monopola, firme "cerke u inostranstvu", DRZAVA SE NE MESA U IZVOZ I TRGOVINU, sve cisto i transparentno. Samo malinari vole teoriju zavere, ne slusaju BOLJE OD SEBE, nece da rade vec cekaju da im neko elokventan, sa vezama, ponznanstvima, poznavanjem stranih jezika uradi sav posao oni samo da kupe po stan u BG, eventualno po nekog SUV-a. Jer sta je rad u malini... od 365 dana u njoj moras biti samo 300, nebitno koji posao ALI NJOJ 100 K..RACA treba i moras biti. Ali malinari ne treba da pitaju, nego od "mleka" ako dobiju tvrdi sir dobro je, ali zato svi ostali do krajnjeg kupca mogu i kajmaka jesti, bez obzira sto je kajmak opasan za masnocu i holesterol...
 
@brka45
@Hunter99

Nista se ne krije nema potrebe... Sve se manje vise zna i sve je manje vise poznato... U prosloj godini jos su se vukle zalihe iz prethodne godine... Ove godine ulazimo u sezonu bez zaliha.

Vidim da @Hunter99 aludira pisanjem na mene, nesto sto sam napisao 1000puta napisacu sad opet. Ukoliko vam poslovni odnos sa hladnjacama ne odgovara jedino resenje je udruzivanje na nacin koji sam vise puta opisao... Tako udruzeni mogli bi samostalno da izadjete na trziste. Neko pominje rad oko malina??? Kao preko cele godine se radi... Moji imaju malinjak, veliki oko 1,5hektara , posto su prosle godine zavrsili sa branjem, ocistili su ga, povezali i ostavili za ovu godinu. Septembar, oktobar, novembar, decembar, januar, februar, je 6 meseci kada uopste ne morate da udjete u malinjak. Te price kako mora preko cele godine da se radi ostavite za nekog drugog.
Ako vam se trenutno stanje ne svidja na trzistu imate resenje ali mora da se radi a preporucujem vam da to budu mladi i elokventni, oni koji poznaju strane jezike i nove tehnologije oni koji posao treba da nastave i dalje unaprede, pruzite im sansu.
 
 
Poslednja izmena:
Moji su u avgustu zavrsili sa malinom prosle godine a ponovo su usli u martu ove godine. 6 meseci niko nije ulazio u malinjak. Neko prskanje ako i ima to se odradi za 2 dana i gotovo. Programi zastite su samo smernice u proizvodnji maline, preporucuje se ipak savet strucnjaka koji ce reci kada je neko prskanje neophodno. Meni da '' prodate'' pricu da se cele godine radi ne mozete...
 
Moji su u avgustu zavrsili sa malinom prosle godine a ponovo su usli u martu ove godine. 6 meseci niko nije ulazio u malinjak. Neko prskanje ako i ima to se odradi za 2 dana i gotovo. Programi zastite su samo smernice u proizvodnji maline, preporucuje se ipak savet strucnjaka koji ce reci kada je neko prskanje neophodno. Meni da '' prodate'' pricu da se cele godine radi ne mozete...
Tifus, velike boginje, ebola, zauške, sa svim ovim bolestima se čovečanstvo izboriolo nekako evo i korona je na izmaku ali sam siguran da od ovog trip. ra nikad nećemo da se spasimo.
 
@Saša S

Ja sam jedini koji na forumu pise istinu bez razmisljanja da to nekome mora da se dopadne. Neko ko nije nikad usao u malinu moze stvarno pomisliti da mora intezivno da se radi godinu dana. Ali nema toliko posla.
Tu pricu da treba godinu dana da se radi je odlicna za javnost, za ljude cije simpatije treba da zadobijete, dobra je za vasu pocetnu poziciju bilo kod drzave bilo u pregovorima sa hladnjacama, to je primer dobrog marketinga ali zaista nema potrebe da se taj marketing '' isprobava na meni'' jer ja za razliku od drugih znam pravo stanje stvari na terenu.
 
Kada više ne prolazi priča o niskoj prosečnoj c eni IQF maline ( 2,18 € ), onda se kreće sa tvrdnjom da se u malinjaku radi samo 6 meseci godišnje ( kao da mi ne znamo koliko se radi). Sledeća priča će biti ubeđivanje kolika je cena proizvodnje maline.
Možda ste uspeli da ubedite većinu malinara o radu u malinjaku od 6 meseci, a rezultat toga se vidi u stanju većine malinjaka u Srbiji.
Ove godine može da bude cena i 5 € uzalud se trudite, jer su površine pod malinom puno smanjene, ono što je preostalo je u lošem stanju, ima dosta suve maline.
A najveći problem će biti branje, jer berače će ove godine biti teško obezbediti.
Ove godine će biti otimanje između hladnjača za svaki kilogram maline.
 
@Majstor Gera

Prosecna izvozna cena za mesec mart da jeste ta... Zasto se ne kaze koja je prosecna izvozna cena za prethodne mesece. Jedna manja kolicina jeste prodata po toj prosecnoj ceni ali je vecina robe vec ranije ugovorena i prodata po dosta nizim prosecnim cenama.

Ja ne vidim problem u time sto ce biti manje maline. Manjak maline znaci veca otkupna cena samim tim mogucnost da proizvodjaci zarade novac a i hladnjace. Niska otkupna cena nije garancija da se sa takvom malinom moze zaraditi novac. Ako ste pratili moje pisanje govorio sam i jos pre dve godine najavljivao da ce cena u otkupu biti veca a proizvodjaci zadovoljniji kada se ponuda same maline smanji. Trenutno imamo upravo takvu situaciju i to se na trzistu jasno odrazava. Iskoristite priliku kada vam se nudi da zaradite jer ce i ovo proci... Balon je se vec izduvao sada krene njegovo ponovo naduvavanje....
 
Moji su u avgustu zavrsili sa malinom prosle godine a ponovo su usli u martu ove godine. 6 meseci niko nije ulazio u malinjak. Neko prskanje ako i ima to se odradi za 2 dana i gotovo. Programi zastite su samo smernice u proizvodnji maline, preporucuje se ipak savet strucnjaka koji ce reci kada je neko prskanje neophodno. Meni da '' prodate'' pricu da se cele godine radi ne mozete...
Jaki proizvodjaci ti "tvoji", a ti s njima. Mozes ti da zajebes od avgusta da ne ulazis, raj za didimelu, a treba li stari da se odseku, iznesu, navodnjava, kosi trava, podignu i podvezu novi lastari. Al eto ti si strucnjak za prodaju al magle. Nemas ti veze botiću sa proizvodnjom, a i sa necim drugim.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Jaki proizvodjaci ti "tvoji", a ti s njima. Mozes ti da zajebes od avgusta da ne ulazis, raj za didimelu, a treba li stari da se odseku, iznesu, navodnjava, kosi trava, podignu i podvezu novi lastari. Al eto ti si strucnjak za prodaju al magle. Nemas ti veze botiću sa proizvodnjom, a i sa necim drugim.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
Sve to nabrojano sto ste naveli, koliko ima tu posla? Sve moze u avgustu da se zavrsi... Ako ima neko jesenje prskanje da se obavi to traje 1-2dana ali nema ceo mesec posla... A evo jos jedan primer koliko su tvrdnje da preko cele godine ima posla besmislene, mi kao da smo zaboravili koliko se dugo proizvodi malina kod nas... Klima se jeste malo promenila al nacin proizvodnje je isti... Vi imate mesta gde u septembru zna da padne sneg i drzi sve do marta, sta ce npr taj da radi cele godine u malinjaku, hoce li po snegu da ide...

@Brdy ja bih rekao da vama istina smeta, zasto? Pisao sam to sto potencirate i pisete da ima preko cele godine posla je super, odlicno ali za neke druge krugove ljudi, kod mene nema potrebe da mi '' prodajete takvu pricu''...
 
Poslednja izmena:
Daj Boze da bude manje maline, da lopovi nemaju sta da ukradu!
Niko vam malinu ne krade vec kupuje po trzisnim uslovima za sta vi dobijate novac. Niko vas ne tera da malinu bilo kome predajete, sa istom mozete sami da uradite sta vam je volja... Mozete cak i sami svoju malinu da izvozite. Udruzite se, imate model kako, zapnite i radite rezultati sigurno nece izostati. U doba interneta, gde vam je sve dostupno na klik, kukati kako vam neko nesto krade a pre toga se ne potruditi da sami stvari promenite je katastrofalno. Nikad nije bilo lakse izvoziti... Ali za to su potrebni ozbiljni ljudi, koji poznaju svoj posao. To ovaj predstavnik proizvodjaca Radovic ne zna, ne zna ni ovaj sto je veliki novac od drzave dobio i napravio svoju zadrugu...
 
Poslednja izmena:
Niko vam malinu ne krade vec kupuje po trzisnim uslovima za sta vi dobijate novac. Niko vas ne tera da malinu bilo kome predajete, sa istom mozete sami da uradite sta vam je volja... Mozete cak i sami svoju malinu da izvozite. Udruzite se, imate model kako, zapnite i radite rezultati sigurno nece izostati. U doba interneta, gde vam je sve dostupno na klik, kukati kako vam neko nesto krade a pre toga se ne potruditi da sami stvari promenite je katastrofalno. Nikad nije bilo lakse izvoziti... Ali za to su potrebni ozbiljni ljudi, koji poznaju svoj posao. To ovaj predstavnik proizvodjaca Radovic ne zna, ne zna ni ovaj sto je veliki novac od drzave dobio i napravio svoju zadrugu...
upravo tako prijatelju
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh