Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
nisi mi merodavan da bih poslusao tebe kako jedno udruzenje treba da izgleda
Da nisu merodavni ovi drugi koji su drzavne novce vec jednom prokockali? Primer zadruga iz Prilika, novac dobijen od drzave a zadruga otisla u stecaj. Zasto, nisu imali kvalitetne ljude... Ja pisem kako izgleda model italijanske kooperative ili zadruge... Gde su oni a gde mi... Ima mi jos dosta da ucimo o organizaciji, marketingu, morace i nasa svest da se promeni, sami smo hteli kapitalizam...
 
@pekarinho

Zemlja tezi clanstvu ka EU sto znaci da se ide ka tome da se usklade zakoni i regulative koje vaze u EU. To je zvanicno politika nase zemlje. EU ima brojna ogranicenja, propisuje sta neka zemlja treba da uradi da bi postal la clan iste zajednice. Potpisan je SSP sporazum, sa tim sporazumom skinute su mnoge zastitne barijere koje je nasa drzava imala a ticale su se uvoza... Itd itd vec ulazimo u domen politike a to ne volim. Svajcarska sama vodi svoju spoljnu politiku i sama odlucuje sta je za nju dobro a sta ne.

EU odlucuje za sve njene clanice i zato mozemo da se uporedjujemo sa Spanijom i Italijom a ne mozemo sa svajrcaskom.
Svajcarska moze samostalno da donosi svoje odluke.
 
@pekarinho

Zemlja tezi clanstvu ka EU sto znaci da se ide ka tome da se usklade zakoni i regulative koje vaze u EU. To je zvanicno politika nase zemlje. EU ima brojna ogranicenja, propisuje sta neka zemlja treba da uradi da bi postal la clan iste zajednice. Potpisan je SSP sporazum, sa tim sporazumom skinute su mnoge zastitne barijere koje je nasa drzava imala a ticale su se uvoza... Itd itd vec ulazimo u domen politike a to ne volim. Svajcarska sama vodi svoju spoljnu politiku i sama odlucuje sta je za nju dobro a sta ne.

EU odlucuje za sve njene clanice i zato mozemo da se uporedjujemo sa Spanijom i Italijom a ne mozemo sa svajrcaskom.
Svajcarska moze samostalno da donosi svoje odluke.
Totalno netacno, Svajcarska ima milion potpisanih bilateralnih i trgovinskih sporazuma sa Evropskom unijom i uopste ne vodi sama svoju spoljnu politiku, ona od te EU i zavisi, nego samo pricas bzvz ono sto procitas na netu. A to da nasa zemlja tezi clanstvu ka EU je veoma diskutabilno
 
Totalno netacno, Svajcarska ima milion potpisanih trgovinskih sporazuma sa Evropskom unijom i uopste ne vodi sama svoju spoljnu politiku, ona od te EU i zavisi, nego samo pricas bzvz ono sto procitas na netu. A to da nasa zemlja tezi clanstvu ka EU je veoma diskutabilno
Ovo je vec politika. I tu vec moze da se vodi diskusija da li je nesto ovako ili onako... Znam da Svajcarska nije recimo u sengen zoni. Ja pisem kakvu nasa zemlja zvanicnu politiku vodi, to da li ce nesto biti ili nece je druga stvar. Ne bih pisao o politici na forumu o malinama.
 
Ovo je vec politika. I tu vec moze da se vodi diskusija da li je nesto ovako ili onako... Znam da Svajcarska nije recimo u sengen zoni. Ja pisem kakvu nasa zemlja zvanicnu politiku vodi, to da li ce nesto biti ili nece je druga stvar. Ne bih pisao o politici na forumu o malinama.
Momce momce, Svajcarska jeste potpisnik sengenskog sporazuma i jeste u sengen zoni. Pises ti o svakakvim glupostima na forumu o malinama pa nikom nista, a ove stvari se itekako ticu svih proizvodjaca. No dobro mlad si jos, shvatices :) nisi ti los momak
 
Ostavimo se politike. Svajcarska nije u EU, tu vaze neka drugacija pravila...

Ticu se proizvodjaca mnoge stvari ali bez dobre organizovanosti samih proizvodjaca stvari se nece promeniti. Da bi zastitili svoje interese proizvodjaci moraju da se organizuju.
 
Ostavimo se politike. Svajcarska nije u EU, tu vaze neka drugacija pravila...

Ticu se proizvodjaca mnoge stvari ali bez dobre organizovanosti samih proizvodjaca stvari se nece promeniti. Da bi zastitili svoje interese proizvodjaci moraju da se organizuju.
Naravno, i poceli su, samo polako, docice dan kada ce seljak sam da izvozi svoj proizvod a nece ga davati budzasto nekim trgovcima.
 
Recite mi ko koga sada ogranicava da sam izvozi svoj proizvod? Uzgred imate pravo, pogresio sam Svajcarska ima potpisan sengenski sporazum sa EU iako nije clanica EU.
 
Recite mi ko koga sada ogranicava da sam izvozi svoj proizvod? Uzgred imate pravo, pogresio sam Svajcarska ima potpisan sengenski sporazum sa EU iako nije clanica EU.
Ja sve sto napisem napisem zato sto sam siguran i znam o cemu pricam, ne kao neki ovde na forumu :) Za ogranicavanje, pa recimo da je drzava ogranicavala do pre nekoliko meseca da se voce izvozi u Rusiju bez odredjenog kapaciteta hladnjace. Tako da je odgovor na tvoje pitanje vrlo prost a to je drzava
 
@pekarinho

I ja znam o cemu pisem. Jedan sam od retkih ovde koji postuje sve sagovornike i cak prizna kad pogresi sto za mnoge ne bih mogao da kazem...

Sto se tice izvoza za Rusiju, zasto mesate stvari? Kakve veze ima izvoz za Rusiju svezih proizvoda sa izvozom zamrznute maline? Ruska strana je zatrazila bolju kontrolu od nase zemlje a nasa drzava ne znajuci kako to da resi donela je uredbu kojom su diskrimisane manje hladnjace. Sve to se desilo zbog toga sto su pojedinci kod nas preprodavali proizvode koje Srbija uopste ne proizvodi a Rusi nisu bas glupi. Mislim da su trazili minimalna hladnjaca od 500 tona da bude... Trebao je da se podnese zahtev u ministarstvo i dobije dozvola posto se utvrdi da fima zadovoljava taj uslov. Glup potez drzave, umesto da u startu spreci da nikad ne dodje do ovakve situacije donose se mere koje najvise stete nanose manjim proizvodjacima koji ispastaju jer je neko '' peruci papire'' hteo preko noci da se obogati.
 
Kod zamrznutog voca treba napomenuti tih ogranicenja nema. Ja cu uvek da kritikujem ako je nesto za kritiku i obratno.
 
@pekarinho

I ja znam o cemu pisem. Jedan sam od retkih ovde koji postuje sve sagovornike i cak prizna kad pogresi sto za mnoge ne bih mogao da kazem...

Sto se tice izvoza za Rusiju, zasto mesate stvari? Kakve veze ima izvoz za Rusiju svezih proizvoda sa izvozom zamrznute maline? Ruska strana je zatrazila bolju kontrolu od nase zemlje a nasa drzava ne znajuci kako to da resi donela je uredbu kojom su diskrimisane manje hladnjace. Sve to se desilo zbog toga sto su pojedinci kod nas preprodavali proizvode koje Srbija uopste ne proizvodi a Rusi nisu bas glupi. Mislim da su trazili minimalna hladnjaca od 500 tona da bude... Trebao je da se podnese zahtev u ministarstvo i dobije dozvola posto se utvrdi da fima zadovoljava taj uslov. Glup potez drzave, umesto da u startu spreci da nikad ne dodje do ovakve situacije donose se mere koje najvise stete nanose manjim proizvodjacima koji ispastaju jer je neko '' peruci papire'' hteo preko noci da se obogati.
Zasto mislis da se mene ne tice izvoz svezih proizvoda? Ti mesas stvari i postavljas se kao neko ko je bogom dan, otkud ti znas da je ne proizvodim malinu za konzum? Stvarno sacuvaj Boze, nemam reci
 
Jako male kolicine konzumne maline idu za Rusiju. Podrzavam da se tu skinu ogranicenja i to treba insistirati da drzava promeni odluku. Da je struktura naseg izvoza bolja tj da imamo veci procenat izvezene sveze maline umesto zamrznute time bi i proizvodjaci bili zadovoljniji. O problemima izvoza sveze maline sam pisao, a na primeru sa Rusijom se vidi koliko moramo bolje da se organizujemo. 1kg sveze maline na veletrznici u zapadnoj evropi se krece od 5-7eura.
 
Kad prodavacu magle nestanu pravi argumenti, onda se hvata za poreklo. Ja moj botiću radim ovaj posao zato sto i volim kad udjem u malinjak i prosetam. Stoji to da nije malinarski kraj ali imamo bolje uslove, vodu, stajnjak bolju zemlju. Radim 5 godina ucio sam od pametnih ljuri dok ih je jos bilo na forumu i nisu pobegli od tebe. Prinos je uvek preko 4 kg, a evo ti slika iz 2017 kad je bilo 6kg. Bolje nabij glavu u zemlju ko noj, i izgubi se sa foruma.
620a1c7d559c16c639de62c4813b2148.jpg


Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
@Brdy
Svaka cast dobro odradjen posao. Ne kazem da nema izuzetaka ali tradicija, znanje, kolicine i preradni kapaciteti ipak pretezu na stranu zapadne Srbije. Namera mi nije bila nikoga da uvredim ili da pravim podele ikakve, pisem samo ono sto je opste poznato. Vas kraj je poznat po visnji i tu ste bez premca.

I ja volim da ucim od boljih od sebe, drago mi je da imas jos takvih ljudi. Moze da se taj prinos preracuna u AR, koliko KG po aru jer to po duznom metru se negde ne koristi.
 
Poslednja izmena:
Jako male kolicine konzumne maline idu za Rusiju. Podrzavam da se tu skinu ogranicenja i to treba insistirati da drzava promeni odluku. Da je struktura naseg izvoza bolja tj da imamo veci procenat izvezene sveze maline umesto zamrznute time bi i proizvodjaci bili zadovoljniji. O problemima izvoza sveze maline sam pisao, a na primeru sa Rusijom se vidi koliko moramo bolje da se organizujemo. 1kg sveze maline na veletrznici u zapadnoj evropi se krece od 5-7eura.
Znaci ako sam lepo razumeo sta ti laprdas ceo dan, neko je uvozio svezu malinu i mesao sa nasom svezom pa su rusi pobunili pa je nasa drzava zakocila obicne proizvodjace kada ih je ogranicila odredbom o hladnjacama minimalnog kapaciteta 500 t? Posto ti rece da ja mesam svezu i zamrznutu?
 
Ne @pekarinho pogresno ste razumeli sta sam napisao... Ja ne znam zasto ovde ne moze da se normalno komunicira...?

Sveza malina ne moze da se mesa, ali moze da se uveze jabuka, nektarina iz neke zemlje i izveze za Rusiju, ili nesto skroz trece cega nema u Srbiji itd itd, to su stvari koje su kod nas pojedinci radili a zbog cega su kasnije pogodjeni najvise manje firme i manji proizvodjaci jabuka koji imaju sopstvene hladnjace i koji su robu izvozili za Rusiju. Takvih manjih ulo hladnjaca ima recimo u Topoli, Vojvodini... Ljudi sa velikim zasadima i objektima, cak svojim kupcima ostali su bez mogucnosti izvoza jer objekat od 500 tona nije ni mali.

Napisao sam koja je cena sveze maline u zapadnoj evropi na kvantasu (ne znam koliko je u Rusiji) sa ciljem da ljudi shvate koliko je vazno da povecamo prodaju sveze maline na ustrb zamrznute jer sveza vredi dosta vise... Taj put nece biti nimalo lak jer smo propustili sansu da se na trzistu pozicioniramo a drzava nedovoljno cini da odredjene stvari unapredi. Primer, roba sveza utovarena ide za kvantas u Bec, ta ista malina spakovana u 8x125 posudice mora sto brze da stigne tamo da bi sto duze stojala na kvantasu i da bi imala dovoljno vremena za prodaju. Vozila sa takvom robom treba da imaju prednost na granici. Fitosanitarni inspektor (bez fito pregleda sveza roba ne moze da napusti zemlju) mora biti 0-24sata dostupan itd itd, na papiru to sve ima ali prakticno ne funkcionise kako treba.

Evo mog zapazanja, ti predstavnici proizvodjaca umesto da forsiraju ovu pricu prilikom pregovora sa drzavom i da tu traze pojednostavljene procedura, jer tu imaju sansu da im se roba dobro plati oni se vecito guraju na teren maline za zamrzavanje gde stvari puno bolje funkcionisu i gde nekih vecih primedbi ja licno i ne vidim.
 
Nemojte budali praviti društvo ovo je njemu duševna hrana da je ikad oplevio jedan red malina nebi ovako pisao ovakvim pisanjem sam sebe komptomituje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh