Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
http://www.b92.net/biz/vesti/agro-biz.php?yyyy=2017&mm=06&dd=15&nav_id=1272543 Jos ce koji dan hladnjacari pametovat sa ovim cjenama 120-130 din a onda ce skocit odjednom na oko 200 a vjerujem i vise..zvanicni podatak da u svjetu nedostaje 40 % maline akose proizvede god oko 400 hiljada tona otprilike znaci da ce faliti oko 160 hiljada tona.a u hladnjacama ostalo viska 20 hiljda to je beznacajno.
 
@Zoran55

Vi ste pogresno moj post protumacili. Ja sam napisao samo da mi bilo ko navede koja to jos kultura ili posao ima da na ulozenih dinar zaradite 20% za godinu dana a uz minimalna ulaganja? To da li je ta cifra dovoljna ili nije da li je velika ili mala je neko drugo pitanje. Hocu da kazem da malina i na ovakvoj niskoj ceni predstavlja jednu jako isplativu proizvodnju ako hocemo da budemo realni ako necemo onda nam ni 5 eura nije dovoljno, mislim na pojedince.

@Đađo
Vrhunski post pogadja zaista u sustinu.

@Ironman

Nasi ljudi vole da stvari posmatraju samo onako kako njima odgovara, svako drugacije misljenje nece prihvatiti jer misle da oni sve najbolje znaju, ovo je generalna slika, uvek tu ima drugacijih ljudi , onih koji stvari posmatraju iz nekog drugog ugla. Moje misljenje je da smo mi generalno mnogo pasivni, toliko ima ideja i resenja ali neko treba ljude da pokrene jer ljudi nerado prihvataju nove stvari nerado rizikuju... Rado bih citao jos dobrih postova od vas.
 
@poznavalac, neko sa tvojim znanjem, kontaktima, iskustvom...do sada bi radio vrhunski posao i zaradio milione, ne bi gubio vreme na forumu pricajuci kako da se proizvodjaci pokrenu, organizuju.
Mislim da tu nesto nije kako treba, delujes mi kao izuzetno los pokusaj dobrog samarićanina.

Sent from my Samsung A5
 
@Zoran55

Vi ste pogresno moj post protumacili. Ja sam napisao samo da mi bilo ko navede koja to jos kultura ili posao ima da na ulozenih dinar zaradite 20% za godinu dana a uz minimalna ulaganja? To da li je ta cifra dovoljna ili nije da li je velika ili mala je neko drugo pitanje. Hocu da kazem da malina i na ovakvoj niskoj ceni predstavlja jednu jako isplativu proizvodnju ako hocemo da budemo realni ako necemo onda nam ni 5 eura nije dovoljno, mislim na pojedince.

@Đađo
Vrhunski post pogadja zaista u sustinu.

@Ironman

Nasi ljudi vole da stvari posmatraju samo onako kako njima odgovara, svako drugacije misljenje nece prihvatiti jer misle da oni sve najbolje znaju, ovo je generalna slika, uvek tu ima drugacijih ljudi , onih koji stvari posmatraju iz nekog drugog ugla. Moje misljenje je da smo mi generalno mnogo pasivni, toliko ima ideja i resenja ali neko treba ljude da pokrene jer ljudi nerado prihvataju nove stvari nerado rizikuju... Rado bih citao jos dobrih postova od vas.

Evo ti primer: imas 1h zemlje pogodne za proizvodnju zitarica, sednes u traktor uzores, podrljas i posejes psenicu, rashod je 40l nafte 6000din, 300kg semena 10000 din, djubrivo npk 300kg 12000, kan 200kg 6000din,sednes u kombajn pozanjes aj i tu 3000 za gorivo,izrucis u dve prikolice 6t i prodas po 15din, rashod zaokruzimo na 40 000 prihod 6 000 puta 15din=90 000 kolika je zarada za 3 -4 dana posla za jednog coveka, malo vise od 20,% sa odgovarajucom mehanizacijom to jedan covek odradi
 
@Frigy

A ko kaze da ja vec ne radim vrhunski posao... Meni je vise samo preko glave da stalno slusam jedne te iste price da stalno slusam kako je neko drugi kriv a nikako da cujem neku ideju kako situacija moze da se promeni. Proizvodjaci moraju da shvate da se niko nece potruditi da im pomogne da se njihov polozaj promeni dok sami ne sednu i ne nadju resenje za svoju situaciju. Za svaki problem postoji resenje.

- - - - - - - - - -

@Amper91

Ako je to sve tako kako vi pisete zasto onda ljudi u Vojvodini sade malinu? Mozda posle vaseg pisanja ljudi shvate koliko se moze sa zitaricama zaraditi pa krenu vise da rade taj posao, u zitarice se ne razumem.
 
@amper91

Pa ne proizvodi samo Srbija malinu pa da ceo svet zavisi samo od nas. Mi jesmo znacajni u proizvodnji maline u svetskim okvirima ali to nikako ne znaci da ne moramo da pratimo trziste. Na stanju je u Srbiji oko 20.000tona maline od prosle godine. To je surova cinjenica.
 
Ne sporim, ali to što je nešto teško, nije obavezno i isplativo, posebno ne superisplativo.
Teško je i valjanje kamenja, ali niko na tom poslu nije zgrnuo pare.
Hoću reći, to što je malina takva biljka koja zahteva mnogo manuelnog rada, nikoga ni na šta ne obavezuje, posebno ne kupce.

Ili, ako stvar pogledamo iz drugog ugla, npr onog da proizvodnjom malina može, ruku na srce, da se bavi skoro svako, bez mnogo ulaganja u opremu, mehanizaciju, dovoljno je par desetina ari zemlje koja ne mora biti nekog posebnog kvaliteta ni po čemu, ni po hemisjkom ni mahaničkom sastavu, po geografskom položaju ili ekspoziciji.
Negde malo bolje negde malo lošije, ali može skoro svuda, dakle, može bilo gde i može bilo ko, pa zar je obavezno da to bude skupa stvar?
Ko je taj ko je u obavezi da ima u vidu nečiju muku i da svoje pare daje za nju?
Ne postoji to, kao što ne postoji ni obaveza bilo koga da izabere posao koji zahteva veliku muku.

Pogrešan je to pristup, pristup koji ima logiku, ja se mučim, mora to neko da plati.
Ne mora niko da plati, jer tebe niko ne tera da se mučiš.
Svako mora svoje probleme i svoju muku da rešava, samo on i niko drugi, ni država, ni kupci, ni bilo ko.

I ovde vidimo pristup da neko drugi treba da nešto uradi, pa se, recimo, kaže, treba da dignu cenu nekoj sorti da bismo je proširili.
To je opet očekivanje od nekog drugog da nešto uradi, da digne neku cenu, nikako da mi budemo ti koji povlače neki potez da bi nam bilo bolje.
Pa ako znaš da je ta sorta bolja, ako znaš da ćeš je lakše prodati, pa zasadi je, time ćeš sam sebi pomoći. Što čekaš da te neko nečim stimuliše da bi sam sebi pomogao? Ne sadiš je ti zbog hladnjače, nego zbog sebe.

Logika, ja radim, mučim se, proizvodim malinu, to je od mene dovoljno, je pogrešna. Nije dovoljno, očigledno, mora još nešto da se učini.
Ali to nešto sigurno nije traženje da neko drugi (država, hladnjače...) reši naš problem.
Potpisujem! Samo zaboravio si da se u savremenoj proizvodnji maline koriste mašine za branje, tako da...


Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
@Frigy

A ko kaze da ja vec ne radim vrhunski posao... Meni je vise samo preko glave da stalno slusam jedne te iste price da stalno slusam kako je neko drugi kriv a nikako da cujem neku ideju kako situacija moze da se promeni. Proizvodjaci moraju da shvate da se niko nece potruditi da im pomogne da se njihov polozaj promeni dok sami ne sednu i ne nadju resenje za svoju situaciju. Za svaki problem postoji resenje.

- - - - - - - - - -

@Amper91

Ako je to sve tako kako vi pisete zasto onda ljudi u Vojvodini sade malinu? Mozda posle vaseg pisanja ljudi shvate koliko se moze sa zitaricama zaraditi pa krenu vise da rade taj posao, u zitarice se ne razumem.

Pa "sadili" su je to je proslo vreme, sumnjam da ce je iko saditi na 130din. A s'kim to proizvodjaci treba da pricaju, proizvodjaci treba da proizvode, preradjivaci da preradjuju, trgovci da trguju, a drzava da regulise odnose u lancu, koliko ljudi konkretno od maline treba da prezivi, da zivi od svog postenog rada ili treba da zive od 22000din plate i da ih poslodavac ponizava,muci i maltretira?!

- - - - - - - - - -

I ko je kriv i sta je dovelo do sadjenja maline po visoko rodnoj niziji koja moze da hrani dobar deo evrope?
 
"poznavalac prilika" vama hladnjacarima jedino ovakva godina i odgovara!i neznam stose bunite i prigovarate sa zalihama od 20 hiljada?vama bi odgovaralo da sada imate 50 hiljada tona na lageru! Daje rodila malina dobro to vama nebi odgovaralo gomilati malinu na malinu,cjena bi bila mala i slaba potraznja!A ovako zvanicni svjetski podatak da nedostaje 40 % maline!Svima je jasno kada bilo koje robe nedostaje tolliko na svjetu da to znaci povecanu potraznju i vecu cjenu!Puno kupaca malo robe tu nema pametovanja.Nemozes kupit od onog ko nema robu!A vi je imate,sadcete prodat proslogodisnju,ovogodisnju malinu i jos ce vam zafalit maline,i sve to po masnoj cjeni.Imamo manjak od neki 160 hiljada tona ,a zalihe maline u poljskoj ,srbiji i drugim zemljama nisu vece od 50 hiljada tona ,jos uvjek nedostaje 110 hiljada tona.Sa svim zalihama koje imate jos uvjek nedostaje oko 30 posto.I svima je jasno dace cjena ic gore,samo vi tvrdite kontra.
 
Poslednja izmena:
Evo poznavaoče prilika koliko si ti upućen. Replicirao si moj post kako zapadne zemlje ne trguju sa Kinom jer ih smatraju neozbiljnim. Ti si sve osim poznavaoca prilika. Sa tobom je svako vođenje diskusije ispod mog nivoa i od sada ne repliciram niti čitam ni jedan tvoj post. Znači totalno ignorisanje. Pozdrav i svaku ti sreću želim.
Za kilogram malina u Srbiji nude 100 dinara, a evo KOLIKO KOŠTA U SVETU http://www.blic.rs/jpl2rd5
 
qAiktkqTURBXy9mNDIwM2VjMmY4ZmI0ZWRjNmQzNzBmNTBlNmEzZmViNi5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA
 
Sadice se i dalje jer se nema izbora na drugim kulturama nema ni ovih bednih 20% sve dok ne bude hiperprodukcije svuda po svetu a onda ce kako se masovno sadilo i masovno da se kosi malina kad ce doci taj dan niko nezna
 
Kosi je veoma dobro priroda, zbog sve extremnijih vremenskih uslova, a koliko god da se nasadilo, toliko isto propada starih pa cak i novoposadjenih zasada...
A,takodje je sade ljudi koji misle da se oko maline radi 2 meseca dok se obere i da se sve sredi posle samo,da nema 5,6 kopanja,pa svakih 7 dana kosenje medjurednog prostora...najsmesnije mi je kad neko kaze u malini radis mesec dana pa hoces da zivis 11 meseci od toga...u malini se radi stalno bar 8.9 meseci,a veoma cesto od 6 ujutru pa do 8 uvece...
 
Raditi u malinjaku je kao u rudniku ali ovde przi nebo a dole przi zemlja kada bi drzava imala sluha mi malinari bi imali beneficirani radni staz za penziono
 
tabelaeko_Easy_Resize_com.jpg


Evo podataka o "nekontrolisanom sirenju malinjaka" koju plasiraju hladnjacari!! Iz tabele se vidi da je kolicina proizvedene maline od 2012 god. cak u padu sa 70 hilj. pada na 61 hilj. a ove godine predvidjaju da nece prec 50 hiljda.Nije bitno koliko se posadi ,vec koliko se nabere! Evo jos jedan podatak izvoz maline 2016 je bio 229,7 mil eura a izvezeno 89,346 tona maline. Kada podjelite vrjednost izvoza sa kolicinom maline dobijete izvoznu cjenu od 2,57 eura.
 
Zasto cena nebi bila 10 din.mislim da bi tad manje gubitaka imali svi. Nama malo da je beremo,nebi brao niko tako da bi to bilo po meni dobro resenje dok se te Zalihe ne prodaju jer Valjda imaju puno.

- - - - - - - - - -

Jbj ko je prvi posadio
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh