Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Slikovito objasnjeno, a na kraju slike mrmot zavija cokoladu. Da se ne lazemo ljudi. Taj sto je imao pare da zasadi nekoliko hektara i da finansira do berbe, a i berbu, taj je mogo da kupi taj stancic i bez malina. Svi mi koji smo podizali par desetnina ari i finansirali znamo odlicno koji je to poso i ulaganje. Taj da mu zavisi egzistencija od tih malina bi gledao da kupi noviji traktor, neku masinu, prikljucak, pritegne kucu u kojoj zivi... Ne, kupi novi audi, a audi se kupuje iz kasice prasice sto je opstepoznato i jos pride stan u BG-u. Samo da zajebava sirotinju bahacenjem i pricom kako se od malina obogatio. Da se ne uvredite, ali to je moje vidjenje stvari jer znam za slicne slucajeve.
Posto je tema o protestima da kazem da ih izgleda biti nece. Malo se suska o povecanju cena, a po negde su malo i povecane izgleda. Narod vise izmucen prihvati tih 10-20 dinara povecanja i pricu da mozda bude veca cena. Onda mozda bude veca za jos 10 i na kraju prodje bez protesta, a maline odose u bescenje.:ppozdrav:
 
Konacno i ja da se umesam oko vrlo zanimljivog komentara o kupovini stana u BGD(nije na vodi).Od proizvodnje maline na 1 ha NEMOZE da se kupi pristojan stan u BGD,bar ja neuspeh za ovih 10 g.od kad je cena preko 1 EUR,uz to imamo i oko 100.000 din. zajednickih mesecnih primanja .Stan u BGD kod nas su kupovali : direktori propalih firmi (svi),radnici na radu u inostranstvu,,sverceri,muljatori,privatnici i lopuze koje se sada nazivaju biznismeni i koji su sada zasadili maline i kao od toga su kupili nekretnine u BGD ,Paraliji itd.Da je to tako ja sa proizvodnjom od oko 10 tona manje vise sigurno bih ga kupio ali nijedan moj poznanik koji se bavi SAMO proizvodnjom maline NIJE kupio stan u BGD.Taj LAZE da je od maline kupio stan na Konjarniku.Malina mu je samo pokrice za lopovluk (rada na crno i siva zona) itd.
Sto se tice zadruga ,ja sam protiv?Dok su one bile cenaje bila - 0?Ovako bar vlasnik hladnjace ima korist a u bivsoj ZZ svi sefovi od direktora do sefova koji sad imaju hladnjace i stanove u BGD.Odakle?Iz ZZ.
Protest??????Zasto?????Ko je protestovao od 2011 g.NIKO.Svi smo lagali sebe i druge a sada se suocavamo sa realnoscu koja nas je zapljusnula.Novac je potrosen a na ovu cenu zarada je nikakva,a dogodine za ulaganje na recku.Nazalost.
 
Poslednja izmena:
Konacno i ja da se umesam oko vrlo zanimljivog komentara o kupovini stana u BGD(nije na vodi).Od proizvodnje maline na 1 ha NEMOZE da se kupi pristojan stan u BGD,bar ja neuspeh za ovih 10 g.od kad je cena preko 1 EUR,uz to imamo i oko 100.000 din. zajednickih mesecnih primanja .Stan u BGD kod nas su kupovali : direktori propalih firmi (svi),radnici na radu u inostranstvu,,sverceri,muljatori,privatnici i lopuze koje se sada nazivaju biznismeni i koji su sada zasadili maline i kao od toga su kupili nekretnine u BGD ,Paraliji itd.Da je to tako ja sa proizvodnjom od oko 10 tona manje vise sigurno bih ga kupio ali nijedan moj poznanik koji se bavi SAMO proizvodnjom maline NIJE kupio stan u BGD.Taj LAZE da je od maline kupio stan na Konjarniku.Malina mu je samo pokrice za lopovluk (rada na crno i siva zona) itd.
Sto se tice zadruga ,ja sam protiv?Dok su one bile cenaje bila - 0?Ovako bar vlasnik hladnjace ima korist a u bivsoj ZZ svi sefovi od direktora do sefova koji sad imaju hladnjace i stanove u BGD.Odakle?Iz ZZ.
Protest??????Zasto?????Ko je protestovao od 2011 g.NIKO.Svi smo lagali sebe i druge a sada se suocavamo sa realnoscu koja nas je zapljusnula.Novac je potrosen a na ovu cenu zarada je nikakva,a dogodine za ulaganje na recku.Nazalost.


Samo bih odgovorio u vezi zadrugarstva: Nije poenta stvoriti zemljoradničku zadrugu, ali UDRUŽITI SE, i zajednički nastupiti pred hladnjačom, to je sasvim druga stvar.
Ako grupa malinara iz jednog kraja može da se udruži i zajednički nastupi sa stavom da neće predavati malline toj i toj hladnjači zbog niske cene, već će prodavati drugoj
hladnjači (koja sigurno postoji u kraju) onda će se hladnjačar zapitati da li može da ponudi nešto. Naravno, hladnjaćari su u dosluhu, u dogovoru.
Ali mogu se obratiti i drugom sa istim stavom. Ne moraju predavati. Jedino zajedničkim nastupom na tržištu i traženjem poštene cene može se postići nešto.
Ovako, pojedinačnim nastupima i protestima.... mala vajda.
 
sada oko pola 9h su bili na Pinku neki sabani sve su rekli ali nista rekli nisu..tako da ce tu da bude s*anja...
 
malo malo pa problemi oko cijene.svake dvije tri godine. nikad da se nadje resenje. a svko za svoje stavove ima opravdanje.izvoznici kao ne mogu da prodaju, proizvodjaci ne mogu da pokriju troskove proizvodnje.
i onda blokade puteva, svadje sa policijom, i sve u krug,aresenja trajnog ni na pomolu. a resenje po meni postoji.
proizvodjaci moraju izbaciti posrednike u prodaji iz ovog posla. za sva vremena. pa nek svako prodaje onako kako umije, i za koliko moze,
po meni,svako selo koje gaji malinu nek se organizuje,napravi udruzenje, izabere dva predstavnika i tako sva sela u srbiji i pravac vlada, sa zahtjevima.
da lijepo vlada investira izgradnju hladnjace i neke mini linijre za preradu u svakom selu. uposlene u takvim pogonima takodje da plati drzava. uposleni da su odgovorni
proizvodjacima. proizvodjaci da imaju uvid cijena na svetskoj pijaci.
drzavi se to i te kako isplati.koliko bi svezeg novca uslo svake godine u zemlju. u zemlji bi se taj novac i potrosio. koliko je to pdv-a na toliko potrosenog novca.
po meni je ovo izvodljivo.
oberite maline,prodajte kako morate ove godine, a poslije berbe- organizovannje, pa trazenje para za projekte i izgradnju
 
napritiv, nijesam zaboravio. u kapitalizmu se ovako i radi. niko ne daje pare nekom za badava, vec samo zbog interesa. vlada bi u ovom slucaju dala pare iskljucivo iz svog interesa. sve pare od izvoza bi se slile u srbiu, i potrosile skoro sve u srbiji. ne bi neka strana firma otkupljivala, zaradila i odnijela dobar dio.samo zbog tog dijela sto strane kompanije zadrze, vladi bi se investicija isplatila. plus razlika u cijeni na preradjevine od maline.
svakom selu pogoni za otkup i preradu i put do istih. uposlene izaberu i postave proizvodjaci. sve to drzava da plati. drzava vise nema obaveza oko plasmana, sirovine, poluproizvoda, gotovog proizvoda. svako izvozi ili prodaje ili radi sta oce. imali bi samo obavezu da moraju proizvodit neko vrijeme. recimo desetak godina
 
Tako nesto daje opstina sabac, bar je davala. Znam od drugove devojke cale, ima sljivu i krusku i tu par njih komsija. Dobili su susaru za vice, sa pratecim zajebancijama zaposlili radnike na branju i seci i susenju, pakovanju. Graf sabac im je obezbedio plasman. E sad grad i pokriva komunalije,radnike. A oni dele zaradu sa sapcom 70%njima 30%gradu. Pogledajte bilo je to na rts-u ima na youtubu . Tako nesto moze da se primeni na maline i udruzivanje

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
naravno da moze. adresa je ministarstvo poljoprivrede i fondovi za razvoj. iudruzivanje u svakom selu, i predstavnici svih sela, pravac vlada, jasno i glasno traze pare i strucnu pomoc oko projektovanja i izgradnje. i dovidjenja hladnjacari
 
naravno da moze. adresa je ministarstvo poljoprivrede i fondovi za razvoj. iudruzivanje u svakom selu, i predstavnici svih sela, pravac vlada, jasno i glasno traze pare i strucnu pomoc oko projektovanja i izgradnje. i dovidjenja hladnjacari
A sto svaki ili skoro svaki hladnjacar ima "svog" clana vlade kojeg finansira za razne kontrausluge?????
 
Poslednja izmena:
Trziste je uvek najbolji sudija, ako nema traznje ako kupci ne nude ugovore logicno je da niko nece ici sa velikom cenom. Kad se na to doda da svi veliki i domaci i strani igraci cute tu se nesto desava. Ipak 100 din kosta proizvodnja maline a 20 din da zaradi proizvodjac je 20% (da uzmemo 120 kao srednju cenu sada)recite mi koja jos proizvodnja nudi 20% zarade na godisnjem nivou? Podizanje zasada necu racunati neka ovo obuhvati samo one koji imaju maline 3 i vise godina... Budimo realni.
 
nicija nije do zore gorela. a vrlo malo kosta da svako selo izabere po dva coveka, dogovore neko zborno mjesto i pravac beograd grad. sa jasnim i glasnim i opravdanim zahtjevima. pa bi se bar proverila snaga malinara. vlada bi bila dovedena pred svrsen cin i garant bi se ovo pokrenulo.
 
Znači da bih ja ostvario prihod od 500 Eura mesečno za godinu dana da preživim od malina treba da naberem 36 tona malina, što je moramo priznati nezamislivo.
Trziste je uvek najbolji sudija, ako nema traznje ako kupci ne nude ugovore logicno je da niko nece ici sa velikom cenom. Kad se na to doda da svi veliki i domaci i strani igraci cute tu se nesto desava. Ipak 100 din kosta proizvodnja maline a 20 din da zaradi proizvodjac je 20% (da uzmemo 120 kao srednju cenu sada)recite mi koja jos proizvodnja nudi 20% zarade na godisnjem nivou? Podizanje zasada necu racunati neka ovo obuhvati samo one koji imaju maline 3 i vise godina... Budimo realni.
 
Prosla su vremena kada je od 20ari mogla cela porodica godinu dana da zivi. Sinoc me zovu neki ljudi iz sveta i pitaku sta se to dole desava, kako neko moze drzavu da ucenjuje oko cene necega gde se drzava ne pita vec se pita trziste. Nije im jasno jer zive na zapadu gde su stvari drugacije, ja samo slezem ramenima na kameri sta da im kazem. Rekao sam im takvi smo mi.
 
ne pita se drzava ali se pita jedan od av -ova. I sve dok se to zanemaruje bice ovako.
Prosla su vremena kada je od 20ari mogla cela porodica godinu dana da zivi. Sinoc me zovu neki ljudi iz sveta i pitaku sta se to dole desava, kako neko moze drzavu da ucenjuje oko cene necega gde se drzava ne pita vec se pita trziste. Nije im jasno jer zive na zapadu gde su stvari drugacije, ja samo slezem ramenima na kameri sta da im kazem. Rekao sam im takvi smo mi.
 
Trziste je uvek najbolji sudija, ako nema traznje ako kupci ne nude ugovore logicno je da niko nece ici sa velikom cenom. Kad se na to doda da svi veliki i domaci i strani igraci cute tu se nesto desava. Ipak 100 din kosta proizvodnja maline a 20 din da zaradi proizvodjac je 20% (da uzmemo 120 kao srednju cenu sada)recite mi koja jos proizvodnja nudi 20% zarade na godisnjem nivou? Podizanje zasada necu racunati neka ovo obuhvati samo one koji imaju maline 3 i vise godina... Budimo realni.
Nemam malinu ali nije ni bitno...
To što pišeš kao da ne živiš u Srbiji
Kod nas je tržište sve drugo nego slobodno, a pogotovu poljoprivrenih prizvoda
 
Znači da bih ja ostvario prihod od 500 Eura mesečno za godinu dana da preživim od malina treba da naberem 36 tona malina

Suština greške.
Izračuna se koliko para treba, podeli se sa očekivanom količinom, i eto ti cene :)
Samo, šta kad prohtevi porastu, pa umesto 500 evra potrebe porastu na 800?
Da se diže cena? :)

Sledeća nelogčnost je, napisa neko ovde ili na sličnoj temi, da neko nudi da na kraju plati najvišu cenu ma kolika da bude, neka bude i petsto dinara, taj će da kešne.
Pitam se, kako taj pregovara sa svojim kupcima, pravi li on ikakve dogovore, ugovore, planira li da prodaje tu malinu koju će platiti po nema pojma kojoj ceni?
Ako planira, ako pravi ugovore, na osnovu koje cene on pregovara kad pojma nema da li će je platiti možda i petsto dinara?
Šta kaže on svojim kupcima, ajd da napravimo ugovor, vi potpišite, a cenu ću ja naknadno upisati?

Tako mali Perica zamišlja posao.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh