Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mislim da krecete od pogresne pretpostavke...
To koliko je maline uvezeno i miksovano, i da li je to razlog zašto nije prodata mi nikada nećemo znati. Kao što nećemo znati, to što si napisao, koliko je proizvedeno, prodato, posadjeno i ostalo... Jer državu nije briga. Gledaju sebe da obezbede a mi samo da preživimo. Da nije tako na pozicijama bi bili stručni, kvalifikovani ljudi koji bi radili posao kako treba... I sva ostala statistika ove jadne države je diskutabilna... Ja ne verujem ni u broj stanovnika,što je najlakše utvrditi, a tek u ostalo... Ipak ovo jeste nuklearna fizika za naše činovnike...
Svako je pošten za sebe... Neko proizvede malinu za 0,8e a neko za 1,2e(ovo su pretpostavke)... Tako da partnerski odnos teško da može opstati. Jer neko bi dobio više a neko čak bi bio u minusu... Slažemo se da bi bio najbolji


Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Negde na forumu sam napisao sledeće poznavaocuprilika
Dečko, kada ti budeš ušao u malinjak i budeš radio u malinjaku onda si spreman da se upuštaš u ovu diskusiju. Ovako, kako stoje stvari, ti razgovaraš sa ozbiljnim malinarima, a ovde su svi neozbiljni zato možeš da daješ savete (ovo je sarkazam). Sada možeš da kažeš da si ti realan i da realno gledaš na tu sliku. Ali nisi, moraš da shvatiš da nisi, jer nemaš crno ispod noktiju, nemaš trnja po jagodicama prstiju, nemaš ogrebotina, ne udaraju te kamenčići dok kosiš, ne ubadaju te pčele, ne kloniš se zmija, nemaš žuljeve po dlanovima, nemaš problema sa leđima, nemaš opekotine od sunca, nemaš još dosta toga.... Kada sve to budeš imao i te gazde o kojima pričaš javi se i učestvuj u diskusiji.
Bio sam pod utiskom a i iznerviran, jer kod nas uvek neko daje savete i savetnik je za ono što ne poznaje ili nikada nije radio. Kako ćeš da napraviš kuću ako nikada nisi uzeo lopatu u ruke. E to je problem liberalnog kapitalizma, gde sve treba da bude transparentno a u stvari nije, jer je baš taj kapitalizam pojeo sve što nema kapital (uništio nižu klasu) a ostavio snobove da vode društvo.

Ovde ima mnogo stvari oko kojih se slažemo... Ali moraš olakšati sebi :
1.Crno ispod noktiju, zuljevi, trnje - kupi sebi kvalitetne rukavice i rešio si problem
2. Dobra bela košulja na duge rukave je najbolja stvar protiv opekotina i ogrebotina...
3.bolovi u leđima - radi vežbe ujutru 10 minuta i bolova neće biti, a ti ces biti jači...
4. Stavi štitnik na trimer ili kosilicu i nema kamenje da te bije
5. Jedino protiv zmija nemam ni ja rešenje, ali ih se ne plašim jer nema otrovnica u mom kraju
Ja sve ovo primenjujem da bih sebi olakšao... Ne kažem da pored svega toga nije teško, naprotiv... Ali, sam sam izabrao...
Ovo je kao što bravar uzme busilicu pa skine štitnik i ne stavi naočare pa se žali da špon u oku... Sam je izabrao da mu upadne u oko, mogao je da izbegne...
Tako da, ko se organizuje dobro, može sebi olakšati...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
6.Protivu osa koje izgrade klube -koristi baklju potopljenu u mesavinu iz freze.
7.I najvaznije protivu niske cene nesto za smirenje po izboru.
 
Dobro, naravno da ja to sve koristim, i da se pazim. Ali moraju ruke da se isprljaju. Nego meni nepojmljivo kako neko može da priča i drži predavanje o nekoj temi a da uopšte nije kompletan i ujedno kompetentan. To bi bilo kao ja (dajem primer) završio PTT školu nemam ni jedan radni dan u pošti i objašnjavam nekom upravniku pošte kako treba pošta da se vodi. Ako me razumete. To je problem našeg društva u suštini.
 
Dobro, naravno da ja to sve koristim, i da se pazim. Ali moraju ruke da se isprljaju. Nego meni nepojmljivo kako neko može da priča i drži predavanje o nekoj temi a da uopšte nije kompletan i ujedno kompetentan. To bi bilo kao ja (dajem primer) završio PTT školu nemam ni jedan radni dan u pošti i objašnjavam nekom upravniku pošte kako treba pošta da se vodi. Ako me razumete. To je problem našeg društva u suštini.

Auuuu, pa ti bi bio super :) neko bi sa tvojim profilom obrazovanja otišao da bude direktor, načelnik bolnice :D
Tako da se razumemo...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
To koliko je maline uvezeno i miksovano, i da li je to razlog zašto nije prodata mi nikada nećemo znati. Kao što nećemo znati, to što si napisao, koliko je proizvedeno, prodato, posadjeno i ostalo... Jer državu nije briga. Gledaju sebe da obezbede a mi samo da preživimo. Da nije tako na pozicijama bi bili stručni, kvalifikovani ljudi koji bi radili posao kako treba... I sva ostala statistika ove jadne države je diskutabilna... Ja ne verujem ni u broj stanovnika,što je najlakše utvrditi, a tek u ostalo... Ipak ovo jeste nuklearna fizika za naše činovnike...
Svako je pošten za sebe... Neko proizvede malinu za 0,8e a neko za 1,2e(ovo su pretpostavke)... Tako da partnerski odnos teško da može opstati. Jer neko bi dobio više a neko čak bi bio u minusu... Slažemo se da bi bio najbolji


Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

Sad,sto kaze kolega Proximus,replika na repliku...:osmeh:
Sta onda drugo preostaje da bi drzavu bilo briga osim protesta?
Protesti su u svakoj drzavi pa i u nasoj ovakvoj kakva je legitimno pravo izrazavanja misljenja,skretanja paznje na neki problem...itd..sve dok su mirni naravno.
Cenu kostanja 1kg maline u proizvodnji je "lako" izracunati,problem je sto cene goriva,djubriva,sredstava za zastitu,radne snage,mehanizacije..ne "miruju" pa ni cena u proizvodnji nije ista svake godine ali se ona ,po meni,krece u okvirima koje si naveo 0,8-1,2e.
Sa druge strane cena usluznog zamrzavanja maline u nekoj od hladnjaca je 0,3e po kg sto bi trebalo da da malo jasniju sliku o zaradi hladnjacara.
I da napravim malu digresiju na cenu maline..
Zamislite da recimo kolega Pole(neka mi oprosti sto sam naveo njega za primer) da oglas da trazi berace i placa 50din.po satu jer zbog kretanja cene radne snage u svetu to je realna cena njihovog rada.
Mislite li da bi se neko javio na taj oglas ili bi isti smatrao za provokaciju?
Isto se desava sa cenom maline gde nam kroz pricu o "kretanju cena maline na svetskom trzistu"(sto je jedna od vecih sarenih laza koje nam poturaju ali o tome drugi put) serviraju niske otkupne cene a u stvari je cena maline u svetu manje vise stabilna ali zarada hladnjacara oscilira od toga koliko ko od njih ume da "proda pricu" i iskuka kako "evo samo sto nije stavio katanac na hladnjacu pa ako ja zatvorim kome ce te onda da predajete" ili "prosla godina je bila dobra pa trebate da se spremite i na neku losu"...a gde je neka slika katanca na hladnjaci?
Nas optuzuju za hiperprodukciju a hladnjace nicu kao"pecurke posle kise",prosiruju kapacitete pa niko ne kaze hiperprodukcija hladnjaca.
 
Kako pojedini clanovi foruma kao"ironman"opisuju proizvodnju maline,tose moze posadit,okopat,prskat,djubrit,pljevst,vezat,brat, itd....sve za 24 sata.pa bi realna cjena bila negdje 20 dinara.Tacno se vidi da nikad nista nisu radili
Vidi prijatelju, poslednja briga u životu mi je da tebe ubedim da nisi u pravu, baš me briga da li ćeš ti da misliš da jesam, ili da nisam radio.
Ali, kad već pričamo, moj ti je savet da stvari pogledaš ovako:
Pošto ti je ovaj zaključak apsolutno pogrešan (radim i radio sam u poljoprivredi, decenijama, jedini izvor prihoda u porodici mi je voćarstvo, moji voćnajci, na mojoj zemlji, očevini), a ti zaključuješ da nikad nisam radio, i to si još i siguran, kažeš da tačno vidiš, posumnjaj malo u svoju moć zaključivanja.
Nije to ništa strašno, naprotiv, sumnja je majka znanja, pa možda nekad počneš stvari realno da procenjuješ, a od toga sigurno možeš da imaš koristi.

Zapiataj se šta još pogrešno rezonuješ, kad si ovde ovako debelo omašio.

Zbog mene ne moraš, rekoh ti već, baš me briga šta ćeš da misliš, zbog sebe to učini.
Eto ti besplatnog, prijateljskog, saveta od nekoga ko isključivo voćarski 'leb jede.
 

https://srb1105591577objd.fm.alibaba.com/?spm=a2700.8239084.comcard.1.SOnWfv
Ovo je sultan od Zlatibora :D

- - - - - - - - - -

Vidi prijatelju, poslednja briga u životu mi je da tebe ubedim da nisi u pravu, baš me briga da li ćeš ti da misliš da jesam, ili da nisam radio.
Ali, kad već pričamo, moj ti je savet da stvari pogledaš ovako:
Pošto ti je ovaj zaključak apsolutno pogrešan (radim i radio sam u poljoprivredi, decenijama, jedini izvor prihoda u porodici mi je voćarstvo, moji voćnajci, na mojoj zemlji, očevini), a ti zaključuješ da nikad nisam radio, i to si još i siguran, kažeš da tačno vidiš, posumnjaj malo u svoju moć zaključivanja.
Nije to ništa strašno, naprotiv, sumnja je majka znanja, pa možda nekad počneš stvari realno da procenjuješ, a od toga sigurno možeš da imaš koristi.

Zapiataj se šta još pogrešno rezonuješ, kad si ovde ovako debelo omašio.

Zbog mene ne moraš, rekoh ti već, baš me briga šta ćeš da misliš, zbog sebe to učini.
Eto ti besplatnog, prijateljskog, saveta od nekoga ko isključivo voćarski 'leb jede.
Gde si bre našao ovako opširno da pišeš... Pa vidiš da odgovaraš nekome ko ne zna ni gramatiku ;) Ja bih mu vala odgovorio tako da razume...
Inače, "po novom" se kaže da je "Sumnja je majka zajeba" :)
 
Inače, "po novom" se kaže da je "Sumnja je majka zajeba" :)
A šta je onda pretpostavka?:)
A šta tek "tačno se vidi"?

A opširno, pa eto, sad iz višanja, pa da podelim koji savet, prijateljski :)
 
Ovo je ozbiljno, ali pazi, nije ovo jedini oglas ima ih pun klinac iz svih delova sveta gde se radi malina, i svuda su slične cene i količine za uslove prodaje. Pa vi vidite ko koga zeza ovde
 
@Ivan VB

Citajuci zadnjih par stranica u ovoj temi neko neupucen bi mogao da stekne utisak da sam ja licno najodgovorniji za trenutnu losu situaciju u nasem malinarstvu...

Sto se tice malina tu sam zaista prosao sve od samog procesa sadnje, do obrade, berbe, zamrzavanja, prerade u hladnjaci do izvoza gotovog proizvoda. Ako zelite necim da se bavite i u tome da budete uspesni onda morate poznavati svaku kariku u tom poslu. Zato kod mene mnoge price ne mogu da prodju jer posao poznajem od pocetka do kraja a ne libim se ni da pitam bolje od sebe u onim stvarima gde nisam kompetentan.

Ivane puno gresite sa ALIBABOM, to jeste poznati portal najveci na svetu, ali u ovoj bransi je zaista beznacajan, ja ne znam nikoga ko je napravio posao preko Alibabe sa vocem... Drugo gde gresite, jedno je nesto nuditi a sasvim drugo je to prodati, to su dve totalno razlicite stvari. Druga stvar oglas niste dobro razumeli verovatno ste samo ocima "preleteli", jasno pise da je cena data po jedinici TONE, a dalje ispod pise da je moguce dostaviti cak i uzorak manji od tone za prvu probnu isporuku itd itd. Kinezi su to, a firme na zapadu nerado kupuju robu od njih jer nemaju bas nikakav trejsiability, ne znaju ni sa cime ni kada je roba prskana...

@đađo74

Vrhunski post pogodili ste samu sustinu, nista ne bih ni dodao a ni oduzeo.

@Slavisa0101

Ja ne znam koji bi po vama predlog bio prihvatljiv jer vi svemu mozete da nadjete primedbu. Najlakse je kritikovati.

@Proximus

Treba nam vise takvih ideja, tezga tezga bitno je da se roba proda. U celoj prici treba nam nove energije novih ideja, ljudi koji su spremni da se bore na trzistu.

@Pole

Postujem vas jako kao proizvodjaca iako sam od vas licno bio toliko puta omalovazavan. Smatram da jedino tu vasu energiju treba da usmerimo i kanalisemo u jednom pravom smeru a ne u pravcu anarhije i jos vecih problema za koje se vi ocito svojski zalazete. Podseticu vas samo da je u svim razvijenim zemljama privatna imovina "svetinja" koja se nikad ne dovodi u pitanje. Jedino kod nas je moguce da neko dodje na takvu ideju da se necija privatna imovina blokira jer privatno lice drugom privatnom licu ne zeli da plati cenu po kojoj je ovaj zamislio da proda svoju robu. Nemam reci kako bih to nazvao.

@Srb1n

Nisam siguran da je malina otkupljena prosle godine po realnoj ceni, mislim da je malina prosle godine pretplacena. Da li je bilo miksovanja i uvoza, tvrdim da toga nije bilo u meri kojoj vi to zelite da predstavite. Svi podaci postoje su manje vise dostupni samo je pitanje da li bi se ti podaci svideli vecini? Jer kako komentarisete da imamo negde oko 10-20.000 tona maline neprodato od prosle godine? Pustite price oko uvoza i miksovanja..

@shonepa

Drzava odavno nema vise uticaja i upliva u proizvodnju, preradu i izvoz malina, to je svima jasno samo ne znam i ne razumem zasto se nesto stalno ocekuje od drzave i zasto uvek proivodjaci malina kao da su oni najugrozeniji. Drzava je stvorila ambijent i dovela strane firme na delu je najveca moguca konkurencija jer kod nas direktno ili indirektno rade najvece firme iz AGRO sektora evrope.
 
@Ivan VB

Citajuci zadnjih par stranica u ovoj temi neko neupucen bi mogao da stekne utisak da sam ja licno najodgovorniji za trenutnu losu situaciju u nasem malinarstvu...

Sto se tice malina tu sam zaista prosao sve od samog procesa sadnje, do obrade, berbe, zamrzavanja, prerade u hladnjaci do izvoza gotovog proizvoda. Ako zelite necim da se bavite i u tome da budete uspesni onda morate poznavati svaku kariku u tom poslu. Zato kod mene mnoge price ne mogu da prodju jer posao poznajem od pocetka do kraja a ne libim se ni da pitam bolje od sebe u onim stvarima gde nisam kompetentan.

Ivane puno gresite sa ALIBABOM, to jeste poznati portal najveci na svetu, ali u ovoj bransi je zaista beznacajan, ja ne znam nikoga ko je napravio posao preko Alibabe sa vocem... Drugo gde gresite, jedno je nesto nuditi a sasvim drugo je to prodati, to su dve totalno razlicite stvari. Druga stvar oglas niste dobro razumeli verovatno ste samo ocima "preleteli", jasno pise da je cena data po jedinici TONE, a dalje ispod pise da je moguce dostaviti cak i uzorak manji od tone za prvu probnu isporuku itd itd. Kinezi su to, a firme na zapadu nerado kupuju robu od njih jer nemaju bas nikakav trejsiability, ne znaju ni sa cime ni kada je roba prskana....

To ako Vi nikog ne znate da je kupovao preko Alija ne znači da niko ne kupuje. Kao i ja i Vi ste preleteli očima. Malina nije Kineska nego Srpska a nudi se Kinezima. A to što kažete da na zapadu nerado kupuju robu od njih je neverovatna izjava. Pa na zapadu je sve made in China. Ja znam par privrednika u Kraljevu koji imaju duboku saradnju sa Kinezima, a ja lično imam i neke predračune (koje prevodim sa Engleskog) a tiču se kupovine preko drugog sajta a tiču se uvoza iz Kine.
 
Ovde sam odvoji ovo da bi tema o plasmanu i cenama ostala čista, a da ljudi koji imaju neke teorije šta je i kako mogli da pišu.

Naravno i u ovoj temi važe pravila foruma.
Uz svo duzno postovanje,ne vidim razlog zasto su moji postovi precaceni u ovu temu,a ticu se cene??
Svaki moj post se ticao cene maline i to je ono sto me interesuje,zato vas molim da prvo procitate post pre nego ga uklonite.....
 
@Ivan VB

Citajuci zadnjih par stranica u ovoj temi neko neupucen bi mogao da stekne utisak da sam ja licno najodgovorniji za trenutnu losu situaciju u nasem malinarstvu...

Sto se tice malina tu sam zaista prosao sve od samog procesa sadnje, do obrade, berbe, zamrzavanja, prerade u hladnjaci do izvoza gotovog proizvoda. Ako zelite necim da se bavite i u tome da budete uspesni onda morate poznavati svaku kariku u tom poslu. Zato kod mene mnoge price ne mogu da prodju jer posao poznajem od pocetka do kraja a ne libim se ni da pitam bolje od sebe u onim stvarima gde nisam kompetentan.



@Pole

Postujem vas jako kao proizvodjaca iako sam od vas licno bio toliko puta omalovazavan. Smatram da jedino tu vasu energiju treba da usmerimo i kanalisemo u jednom pravom smeru a ne u pravcu anarhije i jos vecih problema za koje se vi ocito svojski zalazete. Podseticu vas samo da je u svim razvijenim zemljama privatna imovina "svetinja" koja se nikad ne dovodi u pitanje. Jedino kod nas je moguce da neko dodje na takvu ideju da se necija privatna imovina blokira jer privatno lice drugom privatnom licu ne zeli da plati cenu po kojoj je ovaj zamislio da proda svoju robu. Nemam reci kako bih to nazvao.

@Srb1n

Nisam siguran da je malina otkupljena prosle godine po realnoj ceni, mislim da je malina prosle godine pretplacena. Da li je bilo miksovanja i uvoza, tvrdim da toga nije bilo u meri kojoj vi to zelite da predstavite. Svi podaci postoje su manje vise dostupni samo je pitanje da li bi se ti podaci svideli vecini? Jer kako komentarisete da imamo negde oko 10-20.000 tona maline neprodato od prosle godine? Pustite price oko uvoza i miksovanja..

privatna imovina --svetinja--- Daaa!
Al Vama ne trba objasnjavati sta je sta...monopol,nelojalna konkurencija ,sukob interesa...iii da ne nabrajam...

.I ona narodna... malo da preformulisem..... Ja od mog brata vec 9-ti put trazim para ..a nisam vratio ni ono sto sam dobio prvi put ....on vrda ..a ja na njega ..pa moras mi dati treba mi BRAAT si mi...a on meni ...pa dobro al i ti si meni BRAT..!

Nisam rekao da sve hladnjace treba blokirati....Vecina znaaa koje treba? Vecina manjih i srednjih hladnjaca su samo spone izmedju nas proizvodjaca i onih ...znate Vi KOJIH

U pregovorima sa raznim hladnjacarima ... kome da plasiram mojih ocekivanih..?+- tona i bratovih +-60 ..solidnog kvaliteta!

Kao i i prosle god ..i ovih dana imam nekih ponuda da mi isplate neku vecu cenu al da niko ne SME znati u protivnom imali bi posledice....? N emoj mi odgovoriti nebulozom... ? Sta bi to znacilo..?

Ne znam sto mi treba s vama komentarisati ....kad ste Vi POZNAVALAC PRILIKA ....a moja malenkost ......mozda neprilika ?????pozdrav!

Da dodam od drzave zahtevamo da pojaca kontrolu ...u nekoliko pravaca ...kao i u pravcu ..mi obicni ? ne vazni proizvodjaci imamo kopije dokaze ....jedna otpremnica do granice i cepa se druga nastavlja dalje...? i cene na istim sa carinskim pecatima...? Reklo bi se da ce raditi po tim pitanjima...?
 
E što sad nisu neki izbori , hiljade malinara po tri najmanje glasa iz kuće, eee onda bi država izašla i dogovorila ispod koje cene ne sme da se ide! A sad niko ne raguje, i neće, hladnjače su privatnici i mogu kako hoće, a da njima smeta, e onda bi bilo, monopol,i i tom pravcu.Ništa bez protesta, ne pamti se djabe 2011. To koliko smo uložili, podigli kredite , armija ne zaposlenih svaki dan dobije i to solidnu dnevnicu, kad porediš kolike su plate u privatnom sektoru, pa i prosek u javnom, i radnik u malinama zaradi oko 450e, plaćen doručak, jeste da se radi svaki dan,EEE treba i tu zavući ruku pa obezvrediti jer ako ti možeš da platiš toliko , pa kolika je zarada gazde! Lideri po proizvodnji maline, imamo i kvalitet i kvantitet! I ???
 
UH Tanja ....!

KOME da verujem ......Jedni tvrde da se cenom od 120 din ....finansiraju IZBORI ...a neki drugi tvrde ...da se tom cenom finansiraju kampanje KOJE KAKVIH ..nemam snage da ih nabrajam....?

SAMO znam DA NISTA NE ZNAM...? Bas sam glup!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh