Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bravo iromane! Ti si stvarno bolji poznavaoc od predhodnog. Nego sad ide kupina,pocetna 80 din cacanka. Ja mislim da je seljacima to puno za SELJACKE PROIZVODE. Slazes se?
 
Samo mi objasni dali ti kao kupac kad odeš u prodavnicu određuješ cenu bilo kog proizvoda ?????

Možeš da odlučiš hoćeš li po toj ceni da kupiš ili nećeš, niko ne može da te natera da platiš onoliko koliko neko traži.
 
Objasni mi dali ti kad odeš u super market određuješ cenu ili cenu određuje prodavac a na tebi je ili da kupiš ili da ostaviš???
neću.
I?


Bogami...teško.
Ovde se osnovni ekonomski principi na tumbe okreću, i očekuju se da oni daju rezultate.
Pa ne može tako.

Jedan od osnovnih ekonomskih principa je da prodavac može da traži za svoju robu koliko hoće, ali cena je ona koju kupac hoće da plati.
Ovde se to zanemaruje i traži se neka viša sila da odredi cenu, da natera nekoga da plaća.
Nema načina da se to postigne, nema mehanizama za to, mogu proizvođači da se udružuju, da kukaju, da plaču, da se vešaju, neće taj princip promeniti.

Princip je i da je sve lako proizvesti a da je teško prodati.
Onaj ko za svoju robu ima kupca veliki deo problema je rešio.
Otud fraze, njegovo veličanstvo kupac, kupac je uvek u pravu, i slične.
Upavo zbog toga što je kupac ključ svakog posla njima se čak i podilazi, sve se radi da bi se privukli.
A šta ovde imamo?
Imamo stvar okrenutu na tumbe, pa se kupci zovu lopovima, prevarantima, preti im se blokadama ako ne kupe po ceni koja se traži, zahteva se od države da ih kažnajva...u svakom slučaju neprijateljstvo.
Toga nema nigde, to je antipamet, antiekonomija.
Zamisli da neki drugi proizvošač, cipela npr, ili automobila, ili bilo čega, ebe majku svojim kupcima kako imaju skupa kola a neće njegov proizvod da plate onoliko koliko on traži.
Nema ovog čuda što ovde čitamo nigde.
I misli se da može da uspe.
Nema šanse. Nikad.

šta se može učiniti?
Pa nema ni tu mnogo mudrosti, može se podizati prinos i kvalitet, smanjivati ponuda i racionalizovati troškovi proizvodnje.
Ko time ne može da se uklopi u neku proizvodnju, bilo koju, mora je napustiti ili će propasti.
Druge nema.

Tu su osnovni ekonomski postulati, a ovde se malo šta u njih uklapa, uglavnom je sve kontra toga.
Toliko o poznavanju ekonomske teorije.
 
Kažu da cenu formira tržište...pa kako majku mu to tržište uvek dobro proda te proizvode tj izveze i uzme razliku,i kako to tržište zna da cena u odkupu bude mala a kad oni prodaju velika...Jednostavno kurva banda lopovska država.Stočarima mažu oči sa 20-25000po grlu ovi srećni a nisu svesni da rade za ološ lopovski.Ovo se odnosi na sve grane Poljoprivrede kako se ne zajebe to tržište pa kaže evo platićemo vam žito 20 din a mi ćemo ga prodati za 25 i zarditi!ne oće da uzmu i oko iz glave majku im ufff.
 
Objasni mi dali ti kad odeš u super market određuješ cenu ili cenu određuje prodavac a na tebi je ili da kupiš ili da ostaviš???
Prodavac.
Svaki prodavac, pa i prodavac malina, ima pravo da za svoju robu traži koliko on misli da treba.
Napisao sam to već u citiranom komentaru.

Jedan od osnovnih ekonomskih principa je da prodavac može da traži za svoju robu koliko hoće

Niko ne može naložiti prodavcu koju cenu će tražiti, isto kao što niko ne može naložiti kupcu koju cenu će platiti.
Šta je još nejasno?

I da dodam.
Svaki proizvođač malina može da kaže, ja za svoju malinu tražim dvesta pedeset dinara, ispod je ne dam, ako nećeš toliko da platiš ne dam robu, i da je stvaro ne da, isto kao onaj prodavac čokolade u marketu.
 
Bravo iromane tako su kinezi radili sa zelezarom,spustili cenu pa znas sta je bilo.ti si svetski covek

- - - - - - - - - -

ne moze jeftino da proda i ako hoce.bas nesto cudno se desava.
 
@ ironman

Nemas pojma,sedi jedan.Pokusao sam da ti objasnim da je ekonomija mnogo kompleksnija od proste ponude i traznje.Ali tvija glava slabo razume finese.A djavo je uvek u detalju.
 
Ne znam šta je bilo, a ti, ako misliš da nešto znaš, a da ja negde grešim, daj kaži, nemoj obigravati kao mače oko vrele kaše.
Kaži šta nije tačno odo ovoga što pišem.
ps
Ma znam da ti to nisi u stanju, ne pozivam te ozbiljno.
 
Ali bolje je da se vratimo temi.Sedmog idemo na protest,naravno.Moramo se boriti ili ce nas pojesti ovaj "trzisni mrak'' sto ga sa radoscu proizvode hladnjacari i njihovi potrčci.
 
Nemas pojma,sedi jedan.
Opa, na to se prešlo? :)
Očekivano, očekivano.
A da nešto citiraš, kažeš ovo nije tačno, pa onda napišeš kako jeste, to baš i ne bi, a?

Lakše je paušalno, a i koja prepruka za konmentar će pasti, malo li je :)
 
Naštelovana otkupna cena ove godine je tako maherski postavljena da jedan prosečan proizvođač u južnoj Srbiji na deset ari već uspostavljenog malinjaka (otp 300m) nakon što se odbiju tekući rashodi i bez angažovanja radnika zaradi jednu minimalnu zaradu u RS. Loše, vrlo loše prijatelji.

Послато са E2003 уз помоћ Тапатока
I šta kažeš, sa 10 ari poljoprivrednog zemljišta ne može da se preživi? Pa to je strašno, to nema nigde na svetu. Mora da se štrajkuje.
 
Peet pod 1.nije tacno da nije izasla nijedna opstina gde je ta stranaka na vlasti i to je tvoja laz.
pod 2,to je bio obicni izgovor da ne izadjes iz udobnosti sopstvenog doma i od kompa.
3,nisi morao da ides samo,isli su ljudi na proteste iz sela kraj tvog mogao si da im se pridruzis da si IMAO VOLJE KAO STO SADA PALAMUDIS LJUDIMA,koje inace nevolis jer si mrtvi autonomas i svi dole od Dunava su drugosrbijanci i sl.zato ovo i pisem,jer mi se gadis,a da to ljudi mogu da vide kakav si lazov.

Proximus nisam upucen,ja sam bio u organizaciji protesta za mlijeko i psenicu kod nas,Tek sam ove godine posadio malinu na malo manje od kj,ako bude krenulo kako treba siricu to na ustrb neke druge grane poljoprivrede.Za proteste sam uvek,al delotvorne i sa jasnim ciljem.
Nisi ti tako kratkog pamcenja bar se nadam da ti je um cist iako ne delujes tako!
Tvoja je laz da je neko izasao iz cele moje opstine tada na proteste! Ali eto ti forsiras neke stvari i da plasiras neistine koje ti ne prolaze!
Kao drugo ne palamudim nista, samo sam napisao da se pisu neke stvari u pogresnoj temi i ne deri se jer si totalno nebitan i bezvredan i na ovom forumu a verovatno i sire!
Kao drugo izjasnis se da si za neke proteste a unistio si i bombardovao temu o subvencijama a takodje i o protestima!
Stalno si terao neke tvoje teorije i neizvodljive zelje i principe koje nisu ni u ludilu bile izvodljive!
Znas koliko me zaboli ... sto ti se gadim!:osmeh: Jednostavno ne talasaj i opusti se ako ne uz neko pice onda uzimaj nesto za smirenje! Aj zdravo!
 
I šta kažeš, sa 10 ari poljoprivrednog zemljišta ne može da se preživi? Pa to je strašno, to nema nigde na svetu. Mora da se štrajkuje.
Spinujes,mesas teze i veoma si bezobrazan.
Covek je lepo napisao da sa deset ari moze da se zaradi jedna minimalna plata,jer sa narednih deset ari ne moze ni toliko,jer sam mozes da oberes prvih 10 ari,a za sve naredne moras da placas radnike za berbu i onda se gubi svaka matematika.
Ali nije ni bitno,tema je otisla u k.... odavno,uostalom kao i malina.

Jedino je dobro sto ce se narednih par godina procistiti novopeceni malinari zeljni brze zarade,jer na 120 su se nekako i uklapali da pokriju troskove, a na 70 dinara nece sigurno.
 
Ali bolje je da se vratimo temi.Sedmog idemo na protest,naravno.Moramo se boriti ili ce nas pojesti ovaj "trzisni mrak'' sto ga sa radoscu proizvode hladnjacari i njihovi potrčci.

Nadam se da cete proteste odrzati u Beogradu ispred Vlade i Ministarstva poljoprivrede i blokirati njih, a ne da blokirate sela oko Uzica i neduzan narod.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh