Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pitao je vec"bojcetic"evo ija da upitam moderatora,moguli se blokirati postovi pojedini clanova?Ovde jedan sjase drugi uzjase.rade u smjenama ,pisu sabrana djela.otvoris stranicu od 7 do 10 njihovi poruka,a poruke kilometarske.Neku suplju demagogiju prosipaju onisu kao najpametniji i samo oni znaju a svi su ostali budale.Raspravljaju se sa 50 ljudi,i neprifataju nicije argumente.Nedaju nikakve korisne informacije,prosipaju svoju filozofiju, koja je dosadna.Vec sam bio na jednom forumu malinara koji je ugasen zbog slicni stvari.tamosu izbacivali milion poruka o prodaji sadnica maline svaki dan.Na ovom forumu ima korisni informacija o cjeni,djubrenju,prskanju i sl.moze se sve saznat o malini.Al ima i ovi sto ispiraju mozak.
 
Obavestenje gospodi koja je u zabludi oko cene maline za 2017 :

Lebane 120 din/za kilogram sveze maline extra kvaliteta.


Da ne spominjem da kod mene trenutno niti jedna fabrika radi osim: Opstine -gde radi najveci broj svalerki trenutnih politicara ,drage televizije i novinari prosetajte gradom i pitajte gradjane da se uverite ,sjajna prica. I jos koja republicki i lokalno finansirana institucija i to od nasih para.


Trenutno najveca fabrika na otvorenom je nasa privatna MALINARSTVO,finansira na hiljade ljudi i porodica odrzava ih na ivici egzistencije problem jer sto se taj krug koji sami vrtimo uskoro zatvara tj sezonski je ,a onda cemo da se dovijamo za zimski period ali znam kome necu dati glas dok je ziv kao ni veci deo malinara .

Nije tema al moram da kazem . Niko u krugu moje porodice , u komsiluku (gde je sticajem okolnosti veliki broj penzionera ) , u krugu prijatelja i poznanika im nije dao glas , u krugu kolega i radnika u firmi gde radim ( a ima nas vise desetina ) samo jedan covek ( i brojem 1 ) se izjasnio da ih je glasao ( taj je sa kosova ) ! Sigurno da nije bilo izborne kradje u tolikoj meri , ( davno su prosla ta vremena kad je tako nesto bilo izvodljivo ) a i sigurno da me od pomenute grupe ljudi niko nije slagao ( a zasto bi pa krili tako nesto ) i stalno se pitam odakle im ovoliki glasovi ?

Ja rekoh i dusu spasih

Izvinjavam se moderatoru , morao sam da kazem ili da prsnem . . . . . . . . . . a vi sad brisite ( na vasu dusu ):haha:

Ovo sto se desava je samo u Srbiji ili na ceo Balkan?

citao sam kako su u Bugarskoj dobijali dzabe sadnice i bespovratna novcana sredstva za sisteme navodnjavanja kap po kap , plus sva potrebna hemija ( jbga moze im se to im dotira evropa a oni su clanovi te iste zajednice ) svi koji su zeleli da pocnu da se bave malinarstvom pa bi interesantno bilo da se sazna kolika je otkupna cena i kod njih ?
 
Poslednja izmena:
Mislio sam oko krizi sa otkupnoj ceni . Kolika je cena u Bugarskoj ili u Ukrajini ? Ili sve ovo sto se desava je zbog hladnjacare .
 
Ja stvarno ne znam gde je malina 160, još mi niko nije potvrdio reči predsednika. Ne mislim da je on lično kriv za ovo, ali ljudi, pa dajte, napravite nešto. Ne možete da nam obezbedite da živimo i radimo normalno, nema firmi nema industrije. Pa obezbedite nam bar da ovo što sami proizvodimo možemo normalno da prodamo. Država od ovoga ima samo zaradu...
 
Neki clanovi foruma ocigledno imaju nameru da nam ,,promene pamet,,.Na TV 24\7|30\365 ,znamo ko ?Na forumu clanovi ulepsavaju stvarnost kao na predizbornim mitinzima i sednicama politbiroa.Volim da citam takve postove jer mi otvaraju oci.Situacija sa malinom u novijoj istoriji nije bila bolja,tacnije cena je veca nego 2011 g.Ko hoce neka razume a ko nece neka jede sendvic ili trosi nakradeno i oprosteno a mi ?Beri i cuti u podeli rada uzvukaoa si budak i gajbicu a ne partijsku knjizicu!PS bilo koju svaka se isplati kad tad kroz hladnjacu?
 
Sve ove disskusije pokazuju da smo ekonomskom teorijom veoma dobro potkovani, ali ja se nebih upustao u ovakve diskusije jer nemaju nikakve veze sa zadatom temom. Mislim da ovde treba da iznosimo i diskuttujemo o idejama kako da zaustavimo sunovrat malinarsttva i sta je to sto mi mozemo svojim delovanjem uciniti da u sledecih dest godina imamo sto bolju cenu maline.
 
Da smo lepo ceo rod poklonili građanima ili da nismo brali sledeće godine nam ne bi ovo uradili. Boze zdravlje sledeće godine 80, kada dobro rodi u Poljskoj, Bugarskoj i ko zna gde. Džabe kukate mi smo krivi ne hladnjičari ne nakupci već mi i samo mi jer smo bednici i mogu da nas ucenjuju!
 
"vockice"Kakav forum sljive otidji tamo i vidi koliko je aktivan? 2 poruke za 8 mjeseci,odma ti je sve jasno. A na forumu maline 100 poruka.On je malinar samo krije:spavam:
 
Aman nije on niko i nista osim sto vas davi vec 2 nedelje u svakom smislu!
Mogao bi lako da uhvati ispod ruke g-svemocnog koji isto kao on sve zivo zna i u sve se razume!
Sto dalje od takvih to bolje!:ppozdrav:
 
Naštelovana otkupna cena ove godine je tako maherski postavljena da jedan prosečan proizvođač u južnoj Srbiji na deset ari već uspostavljenog malinjaka (otp 300m) nakon što se odbiju tekući rashodi i bez angažovanja radnika zaradi jednu minimalnu zaradu u RS. Loše, vrlo loše prijatelji.

Послато са E2003 уз помоћ Тапатока
 
U nekom ranijem postu napisao sam zasto ja i 99% iz nase opstine ne ucestvujemo na proteste pa ne zelim da se ponavljam! Medjutim od svih prisutnih na forumu nisam cuo pitanje (osim od jednog clana) koje sam postavljao u vezi toga iz koliko opstina su izasli na proteste a da je u opstini vladajuca str. na vlasti?! Muk i tisina!!!

Post clana Peet iz 2015 o protestima...TOliko o njegovom zalaganju za izlazak na proteste.
U toj temi ga je jedan clan savrseno opisao.Sajberkurajber.
 
I sta tebi sad iz takvog mog posta nije jasno?! Jasno je sve ko dan sta sam time rekao! Ni iz jedne opstine gde je bila vladajuca stranka na vlast nisu izasli na proteste.
Ili nisu smeli da se organizuju ili nisu zeleli protiv svojih, pa makar zemlju jeli!
Sta se ti prevarantu palis, sta si hteo?! Da upalim traktor i da picim sam ko budala za Beograd?
I skidaj mi se s ... vec jednom, bar kad te zaobilazim, jer ne vredi nikakva rasprava sa takvim kao sto si ti, da ne upotrebim neku drugu rec!
 
Peet pod 1.nije tacno da nije izasla nijedna opstina gde je ta stranaka na vlasti i to je tvoja laz.
pod 2,to je bio obicni izgovor da ne izadjes iz udobnosti sopstvenog doma i od kompa.
3,nisi morao da ides samo,isli su ljudi na proteste iz sela kraj tvog mogao si da im se pridruzis da si IMAO VOLJE KAO STO SADA PALAMUDIS LJUDIMA,koje inace nevolis jer si mrtvi autonomas i svi dole od Dunava su drugosrbijanci i sl.zato ovo i pisem,jer mi se gadis,a da to ljudi mogu da vide kakav si lazov.

Proximus nisam upucen,ja sam bio u organizaciji protesta za mlijeko i psenicu kod nas,Tek sam ove godine posadio malinu na malo manje od kj,ako bude krenulo kako treba siricu to na ustrb neke druge grane poljoprivrede.Za proteste sam uvek,al delotvorne i sa jasnim ciljem.
 
Ironman bacio si kosku u sad si povukao 10 ljudi da pricaju o necem drugom samo ne o temi....idi na sljive i mleko
Neću.
I?

Sve ove disskusije pokazuju da smo ekonomskom teorijom veoma dobro potkovani
Bogami...teško.
Ovde se osnovni ekonomski principi na tumbe okreću, i očekuju se da oni daju rezultate.
Pa ne može tako.

Jedan od osnovnih ekonomskih principa je da prodavac može da traži za svoju robu koliko hoće, ali cena je ona koju kupac hoće da plati.
Ovde se to zanemaruje i traži se neka viša sila da odredi cenu, da natera nekoga da plaća.
Nema načina da se to postigne, nema mehanizama za to, mogu proizvođači da se udružuju, da kukaju, da plaču, da se vešaju, neće taj princip promeniti.

Princip je i da je sve lako proizvesti a da je teško prodati.
Onaj ko za svoju robu ima kupca veliki deo problema je rešio.
Otud fraze, njegovo veličanstvo kupac, kupac je uvek u pravu, i slične.
Upavo zbog toga što je kupac ključ svakog posla njima se čak i podilazi, sve se radi da bi se privukli.
A šta ovde imamo?
Imamo stvar okrenutu na tumbe, pa se kupci zovu lopovima, prevarantima, preti im se blokadama ako ne kupe po ceni koja se traži, zahteva se od države da ih kažnajva...u svakom slučaju neprijateljstvo.
Toga nema nigde, to je antipamet, antiekonomija.
Zamisli da neki drugi proizvošač, cipela npr, ili automobila, ili bilo čega, ebe majku svojim kupcima kako imaju skupa kola a neće njegov proizvod da plate onoliko koliko on traži.
Nema ovog čuda što ovde čitamo nigde.
I misli se da može da uspe.
Nema šanse. Nikad.

Šta se može učiniti?
Pa nema ni tu mnogo mudrosti, može se podizati prinos i kvalitet, smanjivati ponuda i racionalizovati troškovi proizvodnje.
Ko time ne može da se uklopi u neku proizvodnju, bilo koju, mora je napustiti ili će propasti.
Druge nema.

Tu su osnovni ekonomski postulati, a ovde se malo šta u njih uklapa, uglavnom je sve kontra toga.
Toliko o poznavanju ekonomske teorije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh