Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo recimo koju polugu je EU upotrebila sad nedavno kad je pala cena mleka.
Rekla je svojim seljacima, smanjite količinu inače nema subvencija.
Da li bi malinari prihvatili taj potez?

Koje to subvencuje dobijaju malinari ?

Da bi im drzava uskratila nesto valjda prvo to nesto treba da im da ?
 
ja samo kazem kakvo je stanje....zavist u tebi

Ti znaš da je zavist.
Kako?
Čime dokazuješ?
Pretpostavljaš, a to je opasan teren.
Pretpostavka je majka svih za*eba, kažu.

Ali neka je i tako, neka su moji motivi šta god, to je nebitno, važno je da li se ono što pišem, iz tih motiva, može osporiti.
Ti da pokušaš ne smeš, znam, vidi se, nemaš ti tih misaonih gabarita, zato te i ne pozivam.

- - - - - - - - - -

Koje to subvencuje dobijaju malinari ?

Da bi im drzava uskratila nesto valjda prvo to nesto treba da im da ?
Dakle država, naša, nema ni tu polugu da deluje na cenu smanjenjem ponude.

Pa šta joj ostaje?
Malo šta, tj ništa.
 
Limeni ,pre par godina smo pokušali da razmenimo mišljenja i nije išlo.Sumljam da bi i sada bilo moguće.
Kao što rekoh u prethodnom postu:Kada su tvoji psiholozi digli ruke od tebe glupo je da ja pokušavam.Nije mi namera da vređam već samo moje mišljenje.
I ja sam pobegao od tebe i tvojih istomišljenika.Ovde gde sada živim postoji izreka:Nije sramota promeniti mišljenje.
Mislim da si dovoljno intelegentan,vidi,razmisli.
Da ne odu drugi a možda se i tvoji vrate.pozzz
 
@ ironman

Postoje sektori u kojima nisu pozeljni strani investitori,takav je i proizvodnja hrane.Zato ozbiljne zemlje ne prodaju zemlju strancima.Mi ne znamo ko je vlasnik kompanija Knjaz Milos,Bambi,Imlek.Ne znamo ko stoji iza tih fondova koji upravljaju kapitalom pomenutih firmi.Mozda veliki filantop Soros.Mislite o tome...
Zapad se stiti od jeftine kineske robe,kao i kineskih investicija koje smatra neprijateljskim,naravno Srbija nema potrebe da stiti svoje gradjane od GMO virsli ni seljake od krompira sa cenom od 10 din.
 
Postoje sektori u kojima nisu pozeljni strani investitori,takav je i proizvodnja hrane.Zato ozbiljne zemlje ne prodaju zemlju strancima.
Da, ali to su dve različite stvari, poslovanje stranih kompanija i stranih državljana, i prodaja zemlje strancima.
Za zabranu prodaju zemlje postoje jaki razlozi, a za zabranu poslovanja strancima ja ih ne vidim, čak, vidim veliku štetu od eventualne takve odluke.

Zapad se stiti od jeftine kineske robe,kao i kineskih investicija koje smatra neprijateljskim,
Za to, odupiranje nadirućim Kinezima, treba imati ekonomske snage, zapad procenjuje da je ima, kod nas je procena da nemamo.
I treba imati na umu da se takve mere preduzimaju samo prema pojedinim, po proceni opasnim, stranim ekonomijama, nikako generalno prema svim strancima.
Koga bismo mi trebali da stavimo na listu neprijateljskih ekonomija?
 
Sta god da proizvodite dragi ironmane tesko ce te zaraditi novac jer ste izlozeni nelojalnoj konkurenciji,jer Srbija jednostrano primenjuje SSP.

- - - - - - - - - -

Ne postoje neprijateljske ekonomije.Postoji samo razlikovanje prijatelja i nepriatelja.A ko to ne razlikuje on ne zna sta je politika i osudjen je na propast.To kaze Karl Smit verovatno jedan od najvecih teoreticara drzave i prava ikada.Izguglajte
 
jer Srbija jednostrano primenjuje SSP.
Više ne, mislim, ne primenjuje se jednostrano.
Uvela ga je jednostrano davnih godina, i to je naravno, bila velika greška, ali više to nije sporazum koji poštuje samo jedna strana.

Dilema da li otvoriti ili zatvoriti granice jeste legitimna, teško je empirijski dokazati šta je ispravno, ali za proizvođače roba koje se uglavnom izvoze, maline npr, otvorene granice su svakako prednost.
Idealno bi bilo otvorene ka spolja a zatvorene ka unutra, ali jbg, to je nemoguće.

Ne postoje neprijateljske ekonomije.
Uh, ovde grdno grešiš, to je u ekonomskim rečnicima veoma poznat termin.
Evo sad se upravo dešava nešto slično sa Energoprojektom kome preti "neprijateljsko preuzimanje".
Baš taj termin.
 
Ne, različito je, na jednoj strani poslovanje stranih kompanija i državljana, a na drugoj prodaja zemlje.

I po mestu zareza u komentaru se to moglo videti, ali, evo, i ovako smo raspravili.
 
Ne ne gresim,Vi brkate neprijateljsko preuzimanje kao zargonski izraz,sa pojmom neprijatelja koji je iskljucivo politicki i ne moze biti ekonomski.Ekonomski mozete biti takmaci,a da pritom ostanete politicki prijatelji npr.Nemacka i Francuska su takmaci u mnogim oblastima,ali politicki prijatelji sa zajednickim neprijateljom Rusijom,bez obzira sto ih sa njom vezu zajdnicki ekonomski interesi.
 
Sto se tice SSP a vise i nije vazno da li se jednostrano primenjuje,u Lidlu u Berlinu necete naci srpsko mleko.U Beogradu u Tempu nacicete nemacko.To su tzv. Listove merdevine.Cim drzava razvije odredjeni sektor odmah odbacuje protekcionizam i postaje zagovornik slobodnog trzista.Danas Kina brani konkurenciju i slobodno trziste dok Zapad staje na stanoviste protekcionizma.

- - - - - - - - - -

Pa pricam Vam da je to zargonski termin,neprijatelj u stvarnom znacenju je daleko tezi izraz.Neprijatelj je onaj ko negira vase pravo na fizicku egzistenciju kao osobe i vas nacin zivota.
 
u Lidlu u Berlinu necete naci srpsko mleko.U Beogradu u Tempu nacicete nemacko.
Tačno, srpsko bi u Berlinu bilo preskupo, nemačko ovde jeftino.
Jbg, bogatija država, može da subvencioniše.
To je stanje stvari.
To je ona dilema da li otvoriti ili zatvoriti granice.

Cim drzava razvije odredjeni sektor odmah odbacuje protekcionizam i postaje zagovornik slobodnog trzista.Danas Kina brani konkurenciju i slobodno trziste dok Zapad staje na stanoviste protekcionizma.


Pričamo o Kini i "zapadu", dakle o moćnim ekonomijama, druga pravila za njih važe.
Mudrost je naći našu meru.


- - - - - - - - - -

Pa pricam Vam da je to zargonski termin
Pa nije žargonski, "žargonski" znači neobavezan, neformalan, skoro pa neozbiljan, ovde se radi o ozbiljnim, stručnim, časopisima.
Evo ga još jedan

http://psinvest.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=64&lang=sr
 
Bez obzira na velicinu zemlje pravila su uvek ista.Imate primer razvoja Juzne Koreje za vreme genarala Parka.Ili primer Singapura.
 
Bez obzira na velicinu zemlje pravila su uvek ista.

Pravila možda, ali lepeza poteza se bitno razlikuje.
Rusi i Ameri mogu mirne duše jedni drugima da uvode sankcije, Srbija se ne bi lepo provela kad bi bilo kome od njih to uradila.
Ili, Bugarska može Rusima da stopira Južni tok, Srbija ne bi prošla bez ozbiljnih posledica.

Što rekoše Latini, što je dopušteno Jupiteru, nije dopušteno volu.
 
Nista ne podkrepljujete izbacivanjem linkova za te sajtove koji su bleda kopija neoliberalnog zapadnjackog stiva.Ako nadjete vremena,volje a i knjigu (tesko ju je naci u prodaji) procitajte Opstu teoriju zaposlenosti,kamata i novca od Kejnsa i ne zatrpavajte me ovim skracenim verzijama Fridmanovog i Mizesovog ucenja,poput skracenog kursa marksizma za polaznike iz OUR-a Crvena Zastava.

- - - - - - - - - -

Ja nigde nisam rekao da Srbija treba nekom da uvodi sankcije.Uostalom i Vi trpite posledice nakaradne srpske ekonomske politike.Laku noc,cekaju me neke obaveze.
 
Nista ne podkrepljujete izbacivanjem linkova za te sajtove koji su bleda kopija neoliberalnog zapadnjackog stiva.Ako nadjete vremena,volje a i knjigu (tesko ju je naci u prodaji) procitajte Opstu teoriju zaposlenosti,kamata i novca od Kejnsa i ne zatrpavajte me ovim skracenim verzijama Fridmanovog i Mizesovog ucenja,poput skracenog kursa marksizma za polaznike iz OUR-a Crvena Zastava.
Kakvo god da je štivo nije žargonsko, a radi se samo o tome da li postoji ili ne postoji ekonosmki termin neprijateljstvo, tj da li se izraz "neprijateljski" koristi i u ekonomskom kontekstu.
Naravno da se koristi, i nije problem ako se pogreši, problem je sujeta koja ne dopusta da se greška prizna.

Al dobro, šta da se radi.
 
Ovo sto se desava je samo u Srbiji ili na ceo Balkan?

Sent from my D2203 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh