Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne, nije u pitanju ista osoba.

Pretpostavljam nego se salim malo... Svi misle da svako ko se slaze sa 'poznavaocem' nije niko drugi do on licno pa ja eto malo na tu foru ;)

(inace da neko ne pomisli svasta, nemam nista protiv coveka, on kao i svi mi samo iznosi svoje slobodno misljenje i stavove)
 
A kako garantujes da nije ista osoba?a sta ako je sa razlicite IP adrese( razlicit racunar).to vec i djeca znaju.
 
hajde da krenemo od necega. Npr. kolega Frigy tvrdi da za malinu trebaju izvozne dozvole i da je imaju samo cetiri firme a jedan kolega kaze da svako ko registruje preduzece i ima kupca ,moze bez problema da prodaje malinu. Neki clanovi foruma su u zabludi. KOJI ne poznaju pravo stanje stvari. Ja znam,ali to nije relevantno jer mi ne verujemo jedni drugima,a mislimo da sve znamo.Predlazem da iznajmimo nekoga kome svi verujemo i da nam taj neko skolovan i sa iskustvom u spoljnoj trgovini kaze ko je od nas u zabludi. Ja imam 2600 sadnica maline u selu Bakionica kod Pozege i bavim se drugim poslovima koji su vezani za izvoz i uvoz, ali cudi me da Ivanjicani biraju gospodina Radovica za predsednika. Nemam nista protiv njega licno,ali nama treba da nas vodi potpuno drugi profil coveka.To mora biti intelektualac koji govori min dva svetska jezika i koji ima uspesnu poslovnu biografiju,a ne neko ko je od drzave dobio sredstva da napravi hladnjacu i tu hladnjacu koja ga nista ne kosta posle dve godine odvede u stecaj. Pa kako on moze da nas vodi? Takav profil strucnjaka nikada ne moze biti moj Predsednik asocijacije. Sta on zna osim da nas zove na ulice i blokade? Bio bih na celu kolone, ali znam da od toga nema koristi.Sve dok imamo takav profil ljudi koji nas vodi, malinarstvo ce sve dublje tonuti,NASE UDRUZRNJR TREBA DA VODE OSTVARENI A NE NEOSTVARENI LJUDI, JER MALINA ZASLUZUJE MNOGO BOLJE.
 
Ne znam zasto ne objavite ono sto sam napisao to je poziv na ucenje i nikoga ne vredja.Ako poznavalac prilika i njegov kum znaju nesto oko uvoza i izvoza ja znam to i jos ponesto...sto bi mladima koristilo u teskim nastupajucim vremenima.No necemo o tome.Hteo bih da pitam sve poljoprivrednike na ovoj temi,ne samo malinare,sta mislite da li ce cene vasih proizvoda rasti ili padati narednih deset godina?
 
Izvinjavam se sto je malo nabacano
.
Ma to je najmanji problem, nismo na sipozijumu, forum je, dokolica, laka zanimacija.
A nije ni nabacano, makar meni ne smeta.
Problem je u nečem drugom, u tome što ovde ima meterijalnih netačnosti, dakle ne neslaganja sa stavom, nego pogrešnih premisa, polaza.
A kad se od greške krene sve je pogrešno.
Ono, kad se u pogrešan voz sedne sve stanice su pogrešne.

Na nesreću komentar je podržan, što govori o tome koliko se poznaje tematika o kojoj se raspravlja, i u kojoj se zauzimaju čvrsti stavovi.
Ni malo.
Pa onda ne čudi što je takva populacija izabrala nekog Dobrivoja za svog predstavnika, koji traži da se otkriju uvoznici i da se kazne.
Budalaština.
I sad zamisli kad takva neznalica i smetenjak sedne preko puta ala u biznisu da pregovara.
Pa šta on može da ispregovara kad lupeta gluposti?
Ko će njega ozbiljno da shvati i uvaži njegove argumente?
Niko, zezaće budalu i smejaće mu se.

A šta je greška?
Ovo
uprkos zakonu o dostupnosti informacija vi ne mozete naci ni jedan podatak koji utice na cenu maline.


Taj zakon blage veze nema sa cenom malina, sa dogovorima između kupaca i prodavaca, sa privredom uopšte.
Taj zakon se odnosi ISKLJUČIVO na državu i njene slušbe, ona je dužna da svojim građanima dostavlja informacije koje su im značajne.
To je i logično, građani plaćaju državni aparat i imaju pravo da znaju kako se troše njihove pare.

Šta država ima sa tim kako su se dogovorili neki Laza iz Arilja i neki Hans iz Minhena oko Lazinih malina, i šta je uticalo na to da njihov dogovor bude ovakav ili onakav, da cena bude ova ili ona?

Niti se zna povrsina pod malinom,niti prinos po hektaru,niti koliko je i odakle maline uvezeno
Bilo bi lepo da ta statistika postoji, ali ni važnije stvari nisu uređene, a ne postoji država na svetu u kojoj se baš svaka sitnica zna.
Amerika ne zna koliko ima pod pšenicom, procenjuje.
Naša država ne zna ni koliko ima zaposlenih u svojoj upravi, a da precizno zna površine i prinos malina.
Nije realno a ni presudno.
Šta bi bitno promenila činjica da je do u kilo poznata količina i do u ar površina?

A i što bi se u detalje pratilo ko uvozi malinu?
To je legalan posao, može da ga radi svaki građanin ove države ako regustruje firmu za tu delatnost, ne znam što bi trebalo praviti spiskove.
koje hladnjace su sada kaznjene zbog dogovaranja cena

To oko monopola je prilično tanka stvar.
Prvo, užasno je teško dokazati nameru da se stvori monopol, a zabranjivati ljudima iz istog posla da se viđaju i razgovaraju je budalasto.
Pa proizvođači malina se javno dogovaraju, udružuju, organizuju, a postoji i monopol na strani proizvođača, zakon i njega pokušava da spreči, pa niko normalan ne kaže sprečite ih,kaznite ih, evo ih prave monopol.
A ako se dva hladnjačara nađu na kafi ili ručku, i pričaju o poslu, to treba kažnajvati?
Izvini, ali to je maloumno.

Sada se to radi sa malinom,uvozi se najjeftinije sr.nje mesa se sa domacom
Šta tu ima loše, tj šta tu ima protivzakonito?
Ako je roba lažno deklarisana to jeste kršenje propisa, ali ako neko uveze maline iz Poljske, pomeša je sa srpskom, i uspe da za takvu robu nađe kupce, šta mu ko može?

pa kad se vrate hladnjace sa miksovanom robom onda kukaju kako su pune hladnjace,stao izvoz.
Njihov problem, napravili loš poslovni potez, nisu mogli da prodaju pa pukli, ali cenu plaćaju oni.

Na osnovu kojih cinjenica je malina najprofitabilnije voće u Srbiji?
Tako je javnost, ona koja negativno komentariše, doživljava, a ni ja ne mogu da se setim nekog profitabilnijeg.
Prozivaše me ovde tvoje kolege da mi pokažu gde su pare, zar greše?

l
i me je onih par postova gde se kaze kako malinari zavlace ruku u dzep postenim poreskim obveznicima
Ja to nisam pisao, ali u nekom drugom kontekstu bi se i ta teza mogla braniti.
 
ironman@ Koliko sam shvatio tebi ni iz džepa ni u džep cena maline i sve oko toga...zašto se ubiše da objašnjavaš neke stvari ljudima???:sta:
 
Ma kakav zatvor , zatvor je blaga kazna za onoga ko se drznuo da podigne glas protiv ovako idealno uredjenog drustva.
 
Sve drzave koje su ucinile nes,sto od sebe uzimale su aktivnu ulogu u svom razvoju.Engleska Nemacka,i sve druge razvijene zemlje koristile su aktivno poluge razvoja koje su im na raspolaganju.
Ima neke, ali nikako one koje bilo kome nalažu da plati neku cenu.
Evo recimo koju polugu je EU upotrebila sad nedavno kad je pala cena mleka.
Rekla je svojim seljacima, smanjite količinu inače nema subvencija.
Da li bi malinari prihvatili taj potez?
A država to može jer su u pitanju njene, državne, pare za subvencije, pa ima pravo da postavi uslov za davanje.
Dakle, može da raspolaže svojim, ali ne i tuđim parama.

Ne postoji nijedan primer u istoriji da su strani investitori razvili tudju teritoriju.
To je tačno, ali je tačno i to da ne postoji ni jedan primer da se država razvila terajući od sebe strane investicije, a ovo što ti predlažeš je upravo to

akle vlasnici kapitala moraju imati iskljucivo domace drzavljanstvo
Ko bi pod tim uslovima došao, i zašto bi dolazio u Srbiju?
Niko, jer Srbija nema ništa ekskluzivno da ponudi, nema naftu, nema dijamante, nema ništa što se na drugom, mestu ne može obezbediti.
To bi značilo samoizolaciju, to bi bila Enver Hodžina Albanija ili Severna Koreja.

- - - - - - - - - -

ironman@ Koliko sam shvatio tebi ni iz džepa ni u džep cena maline i sve oko toga...zašto se ubiše da objašnjavaš neke stvari ljudima???
A što to tebe sekira?
Ne čitaš moje komentare i rešio si propblem.
Ili misliš da ako nema glasnika nema ni glasa?
Deder ti usudi se da pobiješ nešto, pa da ukrstimo koplja, a što ja pišem, koji su mi motivi, je manje važno.
 
Gvozdeni,pročitaj tvoje zadnje postove pa ti se možda i samo kaže zbog čega su tvoji psiholozi pobegli u Ameriku
 
Evo ga i ovaj.
Posle moderacija kaže vartite se temi.
Pa kad ti se neko ovako napenali, kako da ga ne rokneš?
Al dobro, suzdržaću se ovaj put.

Imaš li ti koju o temi, ili bi i ti da ne pišem, pa bi da budeš viskast?
 
A što to tebe sekira?
Uopšte me ne sekira(nisi upotrebio pravu reč za moje interesovanje)...nego eto živo me interesovalo šta tera nekog kome evo ponavljam se "Ni iz džepa ni u džep" da toliko pocepa tastaturu svoju radi toga da tamo nekom objasni neke stvari koje možda su tako a možda nisu...:sjasi:
 
.nego eto živo me interesovalo šta tera nekog kome evo ponavljam se "Ni iz džepa ni u džep" da toliko pocepa tastaturu svoju radi toga da tamo nekom objasni neke stvari koje možda su tako a možda nisu.

Čovekoljublje, volim, a i smatram plamenitim, da zabludele ovčice privedem poznaniju istine.
Dovoljan razlog?
 
Stace ovo bit "poznavalac" 2 dana nista nije komentariso,barem je trebo nekog ostavit daga mjenja!Ovako dosadno
 
Ironman hoce da kaze da ako su sljive i mleko ispod cene koja bi trebalo da bude tako i malina treba da propadne...razumemo sad
 
Sve dok se bave mnome, a ne pokušavaju da ospore ovo što pišem, biće da je znam.
Ajd probaj ti da pobiješ nešto.
Jevtu i Srbinu svaka čast, oni su izneli stavove, neki su zasnovani na pogrešnim tezama pa time pogrešni, ali svoje stavove.
Ovi pokušaji adhominem napada, naravno da mi daju za pravo da verujem u svoje stavove.
Ajd pokušaj da osporiš neki.

- - - - - - - - - -

Vidim da ti baš razumeš.
A vidim i još nešto, bežanje u gomilu, u MI.
 
Istina boli izgleda,nisam hteo da te uvredim ja samo kazem kakvo je stanje,imam i ja sljive pa ne kazem da bostan treba da bude 5 dinara....sve treba da bude isplativo ne samo malina ali zavist u tebi ne da da kazes da je tako....mi smo malinari mora da se drzimo
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh