Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ironman
Ok onda razumem sta hoces da kazes. Drzava nasa ne moze da napravi strategiju ni mesec dana unapred sta da radi a ne neku dugorocnu od tipa 10 godina gde bi bile faze razvoja npr aviosaobracaja sa ciljem da se dostigne Qatar Airways. Razlog je sto prvo mi nemamo politicki kadar koji to moze da uradi, nasi politicarizive da jedu o trosku drzave, vozaju sluzbeni auto sa sluzbenim benzinom i da imaju svalerku 15 godina mladju. Dakle to su vecinom (takve sam na zalost upoznao) plitki ljudi, koji su ceo zivot isli linijom manjeg otpora i da je hteo da nesto znacajnije radi u zivotu ne bi bio omladina DS, pa SNS pa se borio grcevito da se dokaze vodji kako bi dobio neki plen i to zloupotrebljavao. E sada ot tog nakaradnog sistema ide sve redom i ja ne vidim kako ce se razviti neka industrija sem da proizvodimo sirovinu kad za vece kad za manje novce. Malo cemo biti nezadovoljni, malo blokirati nesto, u proseku taljigacemo se i to je to.
 
Slažem se sa tim, nemaju svi isto, ali nije tu baš ni tolika razlika da ja imam trošak od 100, a Slaviša od 500 dinara... Razlika je mala, a na kraju kad se povuče neka crta izmedju nas dodjemo na neki prosek... I što kažeš, "poslovna tajna"... Da, i zbog tih "tajni" sada i postoji ova tema :D
 
Treći si koji nagađa, ma šta nagađa, koji je siguran da sam provokator, a kad ponudim da se uvere nešto i nisu raspoloženi.
Dva moja Valjevca i Banjčanin, takođe moj.
:)
Al dobo, makar ćeš nešto naučiti o socijalnim statusima.

- - - - - - - - - -

Da, i zbog tih "tajni" sada i postoji ova tema :D
Koja će sve tajne da razotkrije, jel da? :)
 
Ti rece da radis nocu po ladovini , uz neke lampe , treca smena , pustac cisterne , milina bozija . . . . . . . :haha:

Pa što napade mene, šta ti ja zgreših, a ja te baš pohvalih kako si cool lik :osmeh:

A slobodan sam danas, a sinoć sam zalivao... Da si malinar, znao bi da se to radi svaki drugi-treci dan ;) Sutra veče ću opet, pa ću biti do kasno napolju umesto ovde :p
 
Bojčetić

Da, to je to, ali makar da se mi ovde ne zavaravamo da je poljoprivreda neka super šansa za Srbuiju.
 
Moze i na 5 dana zalivanje, malo bolje natopite pa moze redje:osmeh:


@ironman
Za ono sto ti pricas mora se imati veza sa Papom ili sa Kraljicom ili sa USA Zidovima, ili imati naftu kao UAE. U ostalim varijantama si manje ili vise OFR (obican fizicki radnik).::novac:: Toliko.
 
Treći si koji nagađa, ma šta nagađa, koji je siguran da sam provokator, a kad ponudim da se uvere nešto i nisu raspoloženi.
Dva moja Valjevca i Banjčanin, takođe moj.
:)
Al dobo, makar ćeš nešto naučiti o socijalnim statusima.

Druze video si ko sam.kontakti arogantnih,drskih... ne zelim jer ja kratko i jasno otkacim sve koji ne postuju dogovor i drugu osobu.Rekao si da se stidim,dam ti fb da vidis sliku koju kace 5 % ljudi da ti dokazem da se ne stidim. Mogao si na pp da posaljes samo ime da se predstavis. To je dovoljno da znam osobu
 
Slaviša, ništa ja tebe ne razumem.
Kažeš da kratko i jasno nešto otkačuješ, a ovde nikako da otkačiš, pričaš o dogovorima a nikakav dogovor sa tobom nisam pravio, pominješ fejsbuk a ja tamo ne zalazim, insistiraš na imenu a ne znam šta će ti.
Evo ti ga ako ti nešto znači, Gvozden se zovem, otud i nik.

Jel sad u redu?
 
Pustite ironmena neka pise.Covek mora da odradi sendvic.Nije u pravu nizasta i nema pojma o malina.Pardon ,zna da treba da se podmetnu ledja.U malinjaku treba da se podmetnu svoja ledja u drugim oblastima mozes i tudja a mozes i nesto drugo, ako nadjes nekog da prej...s za minimalac i da zaradi reumu u hladnjaci.
Koliko sam dobro zaradjivao i ostvarivao profit govori i moj vozni park traktor,auto i masine cirka 5-6.000 eur-a i svi iz sredine proslog veka sve zajedno preklo 100 godina starosti.A ostale branse u poljoprivredi?Mislim na vozni park (mehanizaciju i sl).Cenim njhov rad.
Pa drzava svima pomaze na raznorazne nacine(privreda,poljoprivreda,socijalne pomoci,stipendije itd za razne clanovee KPJ i sl.) a svi nesto se pravimo nevesti.
Nikad nikakvu pomoc nisam dobio i netrazim je od drzave za malinu.SMS vise nesaljem za nikog jer sam sedmorici pozajmio novac za lecenje dece ,zena i sahrane baba i sl.i svi su lagali i zaj...li na kraju.Ako nema neka ide u Slovacku u Samsung ili u Peugeot da zaradi.Zabole me .
Zeleo bih samo realnost i manje zlobe.Realnost pocev od medija i institucija pa i nas proizvodjaca i otkupljivaca.
I sada da strajkujem da bi skorojevici otplatili ulozeno.Ljudi ja necu da se borim za cenu za one koji su posadili malinu pre 1,2 ili 3 godine.To su oni trebali da razmisle a ne da budu ljubomorni sto ja imam malinu i sl.i sto mi tekici nije u minusu.Ovako oni su zaj...i mene i dobar deo nas a i sami sebe.
Pisem stvari onako kako ih ja vidim.
 
Jeste primjetili da ovi sto napadaju malinare rade u smjenama,malose odmaraju .a nekad igraju i dubl.Treba zaradit platu.Jeste svjesni kojesu pare u pitanju,Oni imaju zaradu i kadje plate 220 din.kad hladnjacar koji otkupi 1000 tona .Toje milion kila obori cjenu samo 1 din toje jos dodatna zarada oko 8.3 hiljda eura.kad skine 10 dinara 83 hiljda eura.A onisu skinuli 100 din-toje 830 hilj.eura dodatne zarade.7,8 stanova u Beogradu.malolije.Pa jel sad svatate zasto nas napadaju.Malo im zarada preko 220 dinara,sad hoce i nasu zaradu .Tako se postaje gazda sa ledja posteni radnika.Oni ne postaju gazde svojim radom nego nasim!I jos se bune i napadaju nas ,kako nas nije stid da protestujemo.Dasu skinuli cjenu 10 din nebise niko ni bunio,al njima je malo i da im poklonimo malinu.gladnese oci najest nemogu!
 
Hvala za informaciju, samo ne znam šta ću s njom.
A ako bih ja odlučivao rekao bih da bude trista, petsto, hiljadu, meni ni iz džepa ni u džep.

Ali dobro je što si ovo napisao, lepo pokazuje način razmišljanja, čak mentalitet.
Očigledno je da misliš da bih ja voleo da malina bude jeftina, da malinari propadnu, da bih ja nekome da se svetim.
Daleko sam ja od toga, dečko, previše godina i previše iskustva imam da bih time hranio svoju sujetu.

A taj princip, gde su pare to radi, primenjuju skorojevići, pa otud, smatram, kod malinara toliko sujete i toliko samouverenosti u svoju izuzetnost.
Previše se skorojevića nakupilo u toj proizvodnji.

Ne gajim ja malinu,dečko, ne zbog toga što ne znam cenu, ili što ne znam da je gajim, nego, momčino, porodična koncepcija je sasvim drugačija.
U porodici su mi dva psihologa, od kojih jedan u Americi, pa im je zarada koja se može postići na hektar malina, smešna.
Radim ono što mogu uglavnom sam da obradim, mehanizacijom, plaćam samo berbu, tako da malina otpada pa neka bude i hiljadu dinara.
A vidim i ti si iz Valjeva, evo i tebi nudim pivo, da porazgovaramo i da vidimo, rođeni, koliko ko zna o voćarstvu.
Smeš li ti da kažeš iz kog si sela, meni piše da sam iz Robaja, i smeš li da kažeš gde su ti maline, pa da ja dođem do tebe?
Poneću i pivo.

Evo sve noge polomi da razglabam sa tobom o malinama. Pivo sisaj sam. I sta ima ti da dolazis u moje maline? Sta si ti ovde, neka opasnost? Ljubomoran si na malinare da nema kuda gore.
 
Ja cudnih li ljudi....
Zajaca selo kod Loznice! Gajbu 'ladnog zajecarca molim i hvala! :ppozdrav:

P.S. Samo trazi Miksera, u mom selu svi me znaju jer sam baja
 
@Vlada Nikolic
Nisi razumeo to je malo spram broja ljudi u drzavi i spram nekih drugih delatnosti kojima se bave razvijene drzave.
 
Pa što napade mene, šta ti ja zgreših, a ja te baš pohvalih kako si cool lik :osmeh:

A slobodan sam danas, a sinoć sam zalivao... Da si malinar, znao bi da se to radi svaki drugi-treci dan ;) Sutra veče ću opet, pa ću biti do kasno napolju umesto ovde :p

Nisam te pomenuo u losem kontestu , cak naprotiv , ovo je samo dokaz da pazljivo citam tvoje postove a i ponesto naucim .

Ovo za zalivanje sam se i sam uverio , prijatelji koji se bave malinama ( par njih ) idu svako vece i zalivaju ( cisterne , kap po kap )

Doduse ovo je polka u pitanju , a vi verovatno imate wilamet ?

Izgleda da bez obzira na svu tenziju i kuknjavu oko trenutne otkupne cene malina ipak ostaje isplativa kultura dugorocno gledano ?

Kako drugacije objasniti danasnji clanak iz novina ( vecernje n , str 26 ) gde saznajemo da je u Lipovici kod Despotovca izvesni Dragan Trailovic pre 7 god prvi poceo sa malinom i zasadio tek 50ari a danas je uzgajaju na 15 hektara i kako sami kazu to je tek pocetak .

Ako sad u ovom momentu i trenutku tako nesto izjave ( jos se i slikala cela porodica ) sta ce tek reci kad cena bude normalana ( 220 + . . . . . . . )

pozZz . . . . .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh