PROJEKAT FTN-a: Laki poljoprivredni transporter

Da li imate potrebu za lakim poljoprivrednim transporterom?


  • Ukupno glasača
    46
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

740

Član
Učlanjen(a)
8 Maj 2010
Poruka
1.279
Nažalost, ne možemo dalje da čekamo da prethodni komentari ponovo postanu vidljivi, pa stoga nanovo postavljam pismo prof. Časnjija u vezi ovog projekta. Molim sve članove da se bez ikakvog ustručavanja uključe u diskusiju i iznesu svoje potrebe, iskustva, sugestije itd.
Svaki komentar nam je od važnosti jer ko će bolje znati šta treba Srpskom paoru od njega samog? Ponavljam: radi se o lakom poljoprivrednom transporteru posebno namenjenom za uslove koji vladaju u Srbiji!

Jesmo mi navikli da nas u državi niko ne ferma dva posto što se tiče naših potreba, ali evo jedinstvene prilike da svako od nas kaže šta mu je potrebno da bi svoj posao mogao da obavlja kvalitetno! Apelujem na sve ovde prisutne Kolege (naročito Šumadince - jer se ipak radi o proizvodu prvenstveno namenjenom za brdsko-planinske uslove) da iskažu svoje mišljenje o ovakvom vozilu - bukvalno od pogonskog motora pa sve do poslednjeg zavrtnja.

Unapred zahvalan i s poštovanjem:

Attila M.

Fakultet Tehničkih Nauka u Novom Sadu je pristupio razvoju jednog lakog poljoprivrednog transportera, namenjenog malim gazdinstvima i poljoprivrednim domaćinstvima, koja se bave mešovitom ili specijalizovanom proizvodnjom u oblasti ratarstva, povrtarstva, voćarstva, vinogradarstva, stočarstva, ribarstva, šumarstva, hortikulture i drugih oblasti.

Transporter je namenjen za kretanje van puteva, prvenstveno po teškim planinskim i ravničarskim terenima, po raskvašenom zemljištu i u blatu, po njivi, velikim nagibima, itd. Transporter bi mogao imati i različite priključke za neke radove (očekujemo od Vas da nam kažete za koje radove ste zainteresovani). Osnovne karakteristike transportera u početnoj koncepciji bile bi sledeće:
- male dimenzije
- mala težina, mala nosivost (1000-1500 kg)
- pogon na sve točkove
- niskopritisni široki pneumatici, kako bi pritisak na tlo bio što manji
- velika stabilnost, zaštitna struktura pri prevrtanju ( rol bar ili sigurnosna kabina)
- najveća brzina kretanja do 40 km/h - 45 km/h
- registracija u kategoriji radnih mašina
- pogon od dizel motora odgovarajuće snage
Pogonski dizel motor bi mogao da ima dodatni elektromotor tj. hibridni pogon koji bi u slučaju potrebe pojačao snagu dizel motora pomoću struje iz baterije (npr. na uzbrdicama), dok bi na nizbrdicama radio kao generator i time kočio transporter i punio baterije. Na taj način bi dizel motor mogao biti male snage, a transporter ekonomičan u pogledu potrošnje goriva.
Radi ilustracije naše ideje, prikazujemo neka slična, postojeća vozila, koja još nemaju hibridni pogon.
Naša početna koncepcija će biti podložna izmenama, između ostalog i na osnovu vaših sugestija. Zbog toga nas interesuje vaše mišljenje da li je uopšte potreban laki poljoprivredni transporter, kakve osobine treba da ima, čemu bi vama služio i sl.
Unapred hvala na Vašem učešću na ovom forumu kao i informacijama kojima nas budete snabdeli.

U ime istraživačkog tima. prof. Ferenc Časnji

Slike već postojećih rešenja koje će vam približiti zamisao projekta kao i mogućnosti u pogledu izmenljivih priključaka:

2i0ps10.jpg


1zbyuzc.jpg


33elatc.jpg


iggrpi.jpg


1ftudd.jpg


o93hix.jpg


34xp3zr.jpg


9s757o.jpg


2rh05dy.jpg
 
Član Sakuljan ima prerađen kamion u višenamensko vozilo, mislim da je postavljao slike u nekoj temi u delu priključci za traktore
Ako ima šanse da se poveća brzina kretanja sa tih 40 na bar 60 km/h, verujem da dosta ljudi ima udaljene parcele do kojih se može doći asfaltom, ali je za kretanje istim 40 prilično mala brzina
 
pa 40kmh i nije tako loše , vjerujem da bi se povećanjem brzine za tih 20kmh moralo dosta poraditi na bezbjednosti , to odmah povlači za sobom dosta izmjena koje bi vjerovatno prešle granicu isplativosti

kada se kaže laki transporter ja onda i mislim na neki mini kamion a ne na vozilo koje obavlja poslove sa priključnim uredjajima vezanim na poluge
mislim da ova slika gdje čovjek kosi sve govori , ko će skidati sanduk da bi kosio ili radio neku drugu radnju

eventualno da ima PH radi kašike za snijeg ali to je neobavezno


od motora se može staviti neki pouzdan i provjeren motor , recimo LOMBARDINI , provjereni , dostupni i imaju rezervni dijelovi
e sad koji motor ? zavisi od nosivosti i potrebe , moje mišljenje je da ne treba pretjerivati sa snagom motora jer nema potrebe za time , sam teren za koje je ovakvo vozilo namijenjeno je brdsko planinski , a tu niko ne jurca nego polako ide

transmisija ? e tu treba posvetiti više pažnje nego na sve ostalo
prednji diferencijal je malo nezgodno uklopiti jer on i mjenjač otprilike trebaju da budu na istom mjestu , zadnji diferencijal je već lakše pronaći
raspored brzina bi trebao biti rasporedjen tako da se najbolje koristi u transportu , sa više brzina u rikverc

kočnice ni da ne spominjem da moraju imati sva 4 točka , čak i ručna kočnica da bude na sva 4 točka
to se može uraditi da se stave dva doboša na oba kardana i prednji i zadnji

zaštitni rolbar takodje

naoružati ha hidrauličnim sistemom koji bi mogao da zadovolji i montažu nekakvog krana ili nekog drugog sistema sa hid. napajanjem


a moja posebna želja za šumu je da buda zadnja dupla osovina , znači 6X6 ali to već izlazi iz okvira ''lakog''
 
@Zombie, @Velja: prethodni postovi su se, nažalost, izgubili u prevodu...

@Savo, gde si dosad? Već danima čekam da gukneš koju, s obzirom na to da si ceo život proveo po šumama i gorama.

O hidrauličnom kranu sam i ja razmišljao, a pošto će šasija najverovatnije biti zglobna (da bi se vozilo moglo okrenuti sa manjim radijusom) razmišljam gde bi mogao biti postavljen. Pozadi mi se ne sviđa zbog ugrožavanja stabilnosti. Najbolje bi bilo postaviti ga između kabine i sanduka, a da komandovanje bude daljinsko kao na bagerima. Znači da vozač može biti na bezbednoj udaljenosti u slučaju da se vozilo surdukne zbog preopterećenja, proklizavanja ili nečeg drugog. Sve to se da lako rešiti uz pomoć elektronski upravljanih ventila u hidrauličkom sistemu, par metara kabla i džojstika.


Izmenljivi priključci bi postojali zbog povrtara. Recimo da se umesto sanduka može postaviti rezervoar od prskalice, a grane bi bile postavljene na prednjim ili zadnjim nosačima oruđa - kako kome odgovara. Ili bi se, prethodnom zamenom pneumatika, vozilo moglo iskoristiti i za kultiviranje... Očekujem i kolege povrtare da se izjasne o svojim potrebama.

@Savo: čega god se setiš iz prakse, samo udri po tastaturi.
Isto važi i za ostale Kolege.

Voleli bismo da što više ljudi učestvuje u ovom domaćem projektu! :)
 
Svašta nešto je bilo napisano u ovoj temi, valjalo bi to naći i dodati. Atila, kakve su šanse za realizaciju projekta u nekom prototipu vozila tj. o kom vremenskom periodu pričamo, finalni proizvod za 3-5-10 godina?
 
@Attila da se ja pitam ja bih ovakvo sokocalo napravio,zasto i sta sve moze ??

Prenosi ugalj od ulice do supe,moze se nositi voda do baste koja nije odmah kuci,siroka primena u gradjevini za guranje maltera,isto u rusevinama za vucu suta,vecim poljoprivrednicima od mesaone do stala da vozi koncentrat,itd,itd...
http://www.avto.net/_TOVORNA/ad.asp?ID=4721976
 
U potpunosti mi se sviđa ideja lakog transportera. Meni bi najviše potrebovalo za voćnjak (šljive i malinu) i to baš za transport istih, mada ne bi bilo na odmet da se ostavi mogućnost kačenja priključnih mašina (kose, freze i prskalice). Takođe ne bi bilo loše da ima i prednju hidrauliku za zimske čarolije kada treba čistiti sneg. Obavezan 4x4 pogon, pouzdane kočnice i brzina od 40-50 km/h... Što se tiče snage motora tu ne treba preterivati....
 
@Futurefarming

Ne raspolažem tom informacijom. Jedino vam sa sigurnošću mogu reći da je projekat krajnje ozbiljan i da ga finansira Pokrajina. Nedavno sam razgovarao sa prof. Simikićem sa Poljoprivrednog fakulteta u NS-u i tako saznao da i taj fakultet učestvuje u projektu.
Projekat je u početnoj fazi i prikupljaju se ideje kojom će se nadograditi/izmeniti početna koncepcija. Istraživačkom timu je jasno da bez Paora nema ništa i zato je odlučeno da se Poljoinfo iskoristi kao veza za komunikaciju. Svi članovi tima pomno prate ovu temu, te zato možete biti sigurni da nijedan post neće biti zanemaren i da ne pričate u prazno. :)
 
U potpunosti mi se sviđa ideja lakog transportera. Meni bi najviše potrebovalo za voćnjak (šljive i malinu) i to baš za transport istih, mada ne bi bilo na odmet da se ostavi mogućnost kačenja priključnih mašina (kose, freze i prskalice). Takođe ne bi bilo loše da ima i prednju hidrauliku za zimske čarolije kada treba čistiti sneg. Obavezan 4x4 pogon, pouzdane kočnice i brzina od 40-50 km/h... Što se tiče snage motora tu ne treba preterivati....

Istina, zato i pitam, za voćnjak bi legao kao guza na nošu.

N.A., interesantna ona sprava, izgleda neki ručni rad.
 
Da bas je prakticna,tek joj sad vidim primenu kad je cale takoreci sam u kuci da radi pa kad treba djubre,kukuruz i ostalo da se nosi.
Samo da se ja pitam jos bih napravio iza malu platformu da covek koji "vozi" moze da stoji i napred malu PH za kasiku za sneg,unutra moze so da se stavi i ujedno bude i teg.
 
ovu temu sam počeo pratiti ali iz nekog rezloga mi se izgubila iz vida

kran na zadnjem dijelu tovarnog prostora po meni je totalni promašaj , ako već razmišljamo o kranu onda da se on stavi naprijed jer je tako i manje naprezanje šasije za koju će biti pričvršćen kran , stabilizatori bi bili poželjni
komande elektro-hidraulične NIKAKO ne dolaze u obzir , ako si nekada radio sa kranom znaš o čem pričam , elektro ventili naglo otvaraju i zatvaraju protok ulja a to je kod kranova NEDOPUSTIVO jer bi rasturilo i kran i cijeli transporter vrlo brzo
znači obezbijediti mašinu (od prevrtanja i ostalih gluposti) staviti klasične komande i to je to
toliko o kranu , njega staviti u drugi plan jer je on dodatna oprema

sve ono što ja pričam pretežno se zasniva na tome da sam ja stalno u šumskim poslovima , o ratarstvu i povrtlarstvu nemožem puno reći niti pomoći u tom pravcu , ali valjda će neko drugi iskazati potrebe vozila u tim ili sličnim granama


mene je impresioniralo ovo vozilo sa svojih 20tak konja

mada ima i sličnih kreacija

ovdje može da se vidi i nekih detalja , radi se o samogradnji tako da prateći linkove može da se nadje više informacija o ovome prototipu


nemožem sada da se sjetim imena još nekih vozila koja bi bila jako interesantna za analizirati u ovoj temi
 
Takođe treba poraditi na stabilnosti transportera i na odignutosti od podloge, u našim brdsko-planinskim predelima neki niži transporter ne bi mogao sići sa puta, tj do njive i voćnjaka a o šumskim putevima i da ne pričam....
 
@Savo

Lako se da srediti to za upravljanje kranom. Nisam mislio da glavni razvodni ventil bude direktno upravljan elektromagnetom, već da se napravi bilo interno ili eksterno upravljan glavni razvodni ventil. Video si to već negde sigurno. Znači da elektromagnet upravlja jednim razvodnim ventilom koji bi zatim dovodio ulje za upravljanje glavnim ventilom, te bi napokon glavni ventil propustio ulje za upravljanje cilindrima na kranu.
Čini mi se da bismo ovako mogli da uštedimo i na mestu u kabini i oko krana, jer ne bi morali tu da nadžidžamo ručice za upravljanje. A u nekim situacijama bi možda bilo bolje da vozač može da izađe iz kabine da bi bolje video šta radi.
 
@Dukanac: šasija će biti što je niže moguće zbog stabilnosti, ali dovoljno visoko da se ne razbije karter motora ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh