Proizvodnja sira od ovčijeg i kozijeg mleka

Zasto mi je surutka nekad zelenkasta a nekad bela?Sirilo,temperatura...ne provaljujem sta je a zanima me jako.
 
će daš li jedno jare zensko dobijaš informaciju odma na pp,ništa neostaje ni masnoća ni ono sitno ništa samo čista vodica:osmeh:gledao sam na feis slike,koze su ti ful:bravo:
 
Da ti kazem pravo bas sam zadovoljna kozama.Od pet koza imam trenutno 8l mleka i pored osam jareta.Imala sam problema...uginula mi koza i dva jareta i jedna kozica pobacila ali sta cu.Sad je sve ok.Jarici su prelepi sad pomalo izlaze napolje na sunce.
 
Godinama sam pravila sir od kozijeg mleka. Nikada nisam solila mleko kad stavljam "maju". Sad u zadnje vreme na internetu sve češće čitam da se stavlja so zajedno sa "majom".Šta je ispravno? Takodje napravila sam kačkavalj ali nisam dobila onu gumenost koju ima kravlji kačkavalj. Gde grešim?
 
U vezi soljenja mi smo probavali obe varijante,i u literaturi stoji da su obe ispravne.Po meni je bolje soljenje nakon formiranja sira,bilo da je kriska ili sitan sir.Kada je kriska u pitanju bolja je krupnija formulacija soli jer se lagano topi i sir ga usvaja polako i duboko.
 
Našla sam se u čudu jer do sada sam godinama pravila dobar koziji sir i nikad ali nikad mi se nije desilo da mi sir gorči. Počela sam da pravim sir i lepo jebilo 2-3 reda koji sam probala ali evo sad sam 8 red probala gorči. Skroz do kraja pa i onaj što je bio dobar i on gorči. Zna li neko koji problem imam i kako da ga rešim. Hvala
 
Koze ližu kamenu so koju muž kupuje kad ode na teren je ovde u BGD ima samo ona okrugla indusriska i neka siva četvrtast isto industriska. A za soljenje sira koristim "tuzlansku" običnu sitnu so.
 
Posto sam negde na forumu procitao -preporaka da se koristi sitna sol ,ja koristim edra morska sol za suvo solenje isto i za salamura.Ako je sitna bolja da promenim nesto i sto?

- - - - - - - - - -

Posto sam nov, jel moze link gde je objasnjenje?
 
Moze li neko iskusniji da objasni kako da prepoznamo fals sir bez mleka, od popularnih bugarskih biljnih masti, margarina i slicnih gluposti? Znam da su to vecina sireva iz industrijske proizvodnje, medjutim cujem da su i seljaci poceli da mesaju kako bi ostvarili veci profit. Ove masti, aditivi, nitrati itd koji se dodaju su izuzetno stetni.
Mozete li mi preporuciti nekog u Nisu ko prodaje pravi domaci sir?
 
Što sam starija sve više mi se jede nešto što sam jela kada sam bila mala. Bože, ispuni mi želju pa da neko nauči da pravi Somborski ovčiji sir,onaj što kao pečurka viri iz kačice i ima tanku koricu a kad pogledaš u kačicu on ima male rupice po sebi.
 
evo malo da te podsetim :ppozdrav:
12745916_976429065771410_4463698120679661699_n.jpg
12729048_976432772437706_4948813175444548186_n.jpg
 
Kod mene taj sir nece ni naopako, ne kontam gdje grijesim.prokuham mlijeko do 95 stepeni i onda ga ohladim na 36 dodam na 4 litre mlijeka 2 kasike maje pokrijem krpom i ostavim par sati pored sporeta.kada otkrijem sve isto ko na samom pocetku , ama bas nikakve reakcije.pomagaj te ljudi ako boga znate........
Unaprijed zahvalan - Uplakani sirar.
 
A sto uopste kuvas mleko?Kod mene u kraju i kravlji i ovciji sir se prave od ne kuvanog mleka.Cim pomuzes odma ga podlijes i to ti je to do podne se zgrusa i onda ga sipas u cedilo.
 
Kuvanje mleka (pasterizacija, sterilizacija) se radi zbog uništavanja mikroflore mleka, pri čemu se uništavaju i korisni i štetni mikrorganizmi. Neobrađeno mleko može biti nosilac mnogih ozbiljnih bolesti od kojih mogu oboleti ljudi poput bruceloze, tuberkuloze... Tako da sa proizvodima od nekuvanog mleka treba biti oprezan. Znam taj kraj oko Vršca, pravite odličan ovčiji sir, punomasni, i dugo vremena nisam znao da je od termički neobrađenog mleka, kad sam to saznao kupujem samo od jednog domaćina čije ovce i uslove znam.Mada nisam čuo da je iko imao problema sa pomenutim ali profesionalna deformacija. :osmeh: I najbolji domaći kravlji sirevi koje sam probao su od nekuvanog mleka, ali prosto sve to nosi rizik.
 
Da znaš Aco :ppozdrav: Malo opreza nije na odmet, ali ne treba preterivati. Kod nas u zapadnoj Srbiji jako malo sira se pravi od nekuvanog mleka, i po meni je lošiji takav sir, al zato imamo kajmak :osmeh: Al zato ovčiji kajmak, to je specijalitet...
 
Nazad
Vrh