Prirodni pesticidi

Ne, pitao je ::namigivanje::
Ne moze se nista desiti i da je jaca koncentracija, samo cemu bacati ako nema potrebe
 
Ма да то што Ратко каже. Варијанту са млеком сам најмање радио али навише чај од луковине.
 
Ja moram ujutro prskati...doduše papriku, na kojoj imam problem...pa usput i paradajz...
Planiram mleko , te lukovinu i zaperke od paradajza...Ja nisam pravio "čaj " od lukovone...po onim receprtima treba preliti vrućom ili kipućom vodom...Ja to nisam...nego eno stoji, četiri dana već...pa ću to samo procediti...isto tako i zeperke od paradajza samo sam stavio u kofu sa vodom i pritisnuo jednom ciglom da ne ispliva...
Dakle: litar tek pomuženog kozjeg mleka, pa litar proceđene vode od lukovine , pa litar proceđene vode od zelenih delova paradajza i mislim da ću izgnječiti nekoliko belih lukovica...i naravno dodati vode do deset litara ( više tečnosti mi i ne treba)
 
Odlicno kolega,

javi rezultate al sam siguran da ce sve biti u redu. Mi smo prskali kupovnim mlekom iz kesice ili od ostataka od jogurta. Ulijes vodu u flasicu jogurta, izmuckas, procedis dodas vode i tretiras....
Pozzz...
 
Pa ne znam...rezultate ćemo videti..valjda će se oporaviti..Mora proći nekog vremena...ali neću čekati dugo...tri-četiri dana...tako da već u ponedeljak "mora" se videti poboljšanje...ili ne .....videćemo

- - - - - - - - - -

U stvari ja i ne znam za koliko, taj prirodni antibiotik-penicilin počne da deluje...
Što se tiče mleka...pa ja imam kozu, koju sam pomuzao i odmah stavio u kantu za prskanje...ja mislim da od ove varijante nema bolje...
 
Ma ja sam mislio preventivno prskati sa mlekom od plamenjace,kod mene jos nema ali verovatno ce biti ali opet koliko sam citao izgleda da od mleka i nema neke koristi dok vi koristite caj od lukovine te zaperke i svasta nesto.Kad sve razmotrim mnogo je lakse sa mlekom ali ocigledno da ne daje nekog znacajnijeg efekta dok ovo drugo nisam u mogucnosti spravit.
 
Ja moram ujutro prskati...doduše papriku, na kojoj imam problem...pa usput i paradajz...
Planiram mleko , te lukovinu i zaperke od paradajza...Ja nisam pravio "čaj " od lukovone...po onim receprtima treba preliti vrućom ili kipućom vodom...Ja to nisam...nego eno stoji, četiri dana već...pa ću to samo procediti...isto tako i zeperke od paradajza samo sam stavio u kofu sa vodom i pritisnuo jednom ciglom da ne ispliva...
Dakle: litar tek pomuženog kozjeg mleka, pa litar proceđene vode od lukovine , pa litar proceđene vode od zelenih delova paradajza i mislim da ću izgnječiti nekoliko belih lukovica...i naravno dodati vode do deset litara ( više tečnosti mi i ne treba)
zaperci od paradajza idu protiv bube zlatice u krompiru kao repelent
 
Ma ja sam mislio preventivno prskati sa mlekom od plamenjace,kod mene jos nema ali verovatno ce biti ali opet koliko sam citao izgleda da od mleka i nema neke koristi dok vi koristite caj od lukovine te zaperke i svasta nesto.Kad sve razmotrim mnogo je lakse sa mlekom ali ocigledno da ne daje nekog znacajnijeg efekta dok ovo drugo nisam u mogucnosti spravit.

Mi smo koristili mleko i za prskanje breskvicastog voca kada se pojavilla kovrdzavost lista. Naravno da zahvacene listove nismo spasili ali novi listovi se nisu kovrdzali. Tako da.... dobro je mleko....
 
Jeste Marko69 , ne možeš očekivati od ovakvih stvari: mleka , lukovine, koprive....i mnogo toga još , neke spektakularne rezultate u suzbijanju štetočina i bolesti na biljkama...da je tako, ne bi ni izmišljali razna hemijska sredstva za iste potrebe...Stim da ta hemijska sredstva moraš gledati i kao lekove za ljude...jedno leče, a drugo u istom organizmu upropašćuju...a sve što se zovu hemijska sredstva za bilje su u suštini otrovi...koji "ovako" ili "onako" " pre" ili "posle" utiču na čovekov organizam jako loše , a i na zemljište , vode , pa i vazduh...
E, mi se trudimo da što više tih stvari zamenimo nekim starim, prirodnim stvarima...po ceni da ne uspe svaki put, da pojedemo i po nekog crva ili da ostanemo bez dela plodova ili celih biljaka...jebiga neki put i ceo zasad ode...
Po meni korišćenje ovih stvari je kao kod ljudi korišćenje vakcina i seruma...za razne bolesti...Ja se ne razumem mnogo u medicinu, ali koliko znam unosom vakcine unosimo i "deo bolesti" (ne znam da li sam uzeo najtačniju reč) a onda naš organizam sam stvara antitela i mehanizme za suzbijanje bolesti kada se ona pojavi...Ili pak unosom seruma , unosimo gotova antitela koja odmah stupaju u odbranu organizma...
Tako ja vidim funkciju prskanjem mlekom, lukovinom, koprivom , gavezom i sličnim stvarima...mada i ma tu i dosta hraniva koja se unose na taj način....
Odužio sam ga, eto ti...
 
Kolega Gandrad - napisao si poentu. Ko zeli da je vidi - videce je i otkrice. I primenice ali ne moze da prodje bez tesko truda i rada...
 
Možda vredi ponoviti primer koji se lepo vidi kod infekcija gripa - neko oboli neko ne oboli! Biljka mora da bude zdrava, njena genetika mora da bude zdrava a to je danas veliki problem. Vitalnost semena je u dramatičnom opadanju i samo zbog toga se treba okrenuti starim sortama. Raznolikost je druga važna neophodnost. Tek na kraju dolaze eventualne zaštite.
 
Ma jeste Zorane...ali mi malo možemo da utičemo na "vitalnost semena"...i mnoge druge preduslove da bi biljka bila zdrava...
Pa kod nas su prekjuče ponovo prskali iz aviona protiv komaraca...A lepo su priznali da je to samo trovanje naroda a ne komaraca...i da nigde u EU se to više ne radi jer je dokazana štetnost...
Nažalost i mnoge druge stvari se dešavaju , na koje mi ne možemo da utičemo...
 
Ma jeste Zorane...ali mi malo možemo da utičemo na "vitalnost semena"...i mnoge druge preduslove da bi biljka bila zdrava...
Pa kod nas su prekjuče ponovo prskali iz aviona protiv komaraca...A lepo su priznali da je to samo trovanje naroda a ne komaraca...i da nigde u EU se to više ne radi jer je dokazana štetnost...
Nažalost i mnoge druge stvari se dešavaju , na koje mi ne možemo da utičemo...

Na zalost ni stare sorte nisu vise garancija da je u njima zadrzana vitalnost koju su na primer imale zrna psenice nadjenih u egipatskim piramidama koja su i posle toliko hiljada godina proklijala! Ali to je to sto imamo, bolje nemamo. Psenica Banatka je najbolje sto u nasoj zemlji u ovom trenutku postoji. Sejao sam je na 5 ha ali zi nekog razloga nije svuda nikla ali tamo gde je nikla bilo je čudo od pšenice - 160cm visoka a ni jedan vlat nije polegao ni pod kišom a ni pod vetrom (koji kod nas redovno duva). Prinos sa 5ha oko 1,5 vagona. Ovo seme je kupljeno (nekih 50gm) u Americi jer naši iz Instituta nisu hteli ni jedno zrno da daju, ubeđivali su me da je to nikakva sorta koja širi zaraze, da polegne... Seme je umnoženo na imaju kod Zlatka iz Stajićeva. Šta nam kiša donosi - Bože pomozi! Postoji i ozimi ovas - ova žetva nam je donela nešto više od 3 vagona ovsa sa 7ha. Šta da vam kažem kako je i na kojoj je zemlji krenuo bilo je za plakanje! Voda u njivi 7. klase, nije ni đubren... Mislio sam da će biti katastrofa. Jedino smo 6 januara primenili, kao i na svim parcelama zaštitni preparat 3 kralja.
DSCF0865.jpg
 
Pa dobro jel ima tog semena, te pšenice i za druge? Liči mi pomalo na "raženicu", po visini i obliku klasa...jel to hlebno zrno?
Da li ga primaju u mlinovima? ( Ovo za mlinove, moram malo pojasniti: meni recimo treba pšenica isključivo za moje potrebe, tjt. odnesem u mlin i izmelju mi ...i na količinu ,dobijem toliko brašna i toliko mekinja...ali ne dobijam brašno od moje pšenice nego od ko zna koje , odnosno nekakve mešavine koju taj mlinar ima u silosima...i shodno tome oni biraju pšenicu koju primaju , po kvalitetu i drugim parametrima... a recimo "tritikale" niko neće primiti, iako je i to hlebno zrno...zato sam i pitao da li ga primaju u mlinovima ili ga moramo nositi u "potočare", gde je svakako bolje ...ali...)
 
To je tvrda, crvena psenica koja je jedna od najkvalitetnijih koja je postojala u Evropi. Ukrstana je sirom Evrope do Rusije. Prava bi steta bila da je menjas za tamo neku levu. Nema boljeg hleba od nje! Mozes da dobijes malo da je zapatis. Moja je sejana zajedno sa Bankutom - uvek je dobro mesati razlicite sorte jer jedna drugu podsticu!
 
Poslednja izmena:
Банаћанка има веома висок потенцијал родности а поред висококвалитетног зрна даје и много сламе одличног квалитета.На жалост потиснута је зато што
трговцима и млинарима није одговарала.Натурили су нам лошије сорте по квалитету зрна и самим тим и мање квалитетно брашно а за узврат су нам понудили хемијске "оплемењиваче" брашна у пекарству па нам пекарски производи по укусу личе на сламу кад их једемо.А то да нам дају којекакво брашно у замену за нашу пшеницу то је ујдурма млинара.Није тачно да не могу да самељу само нашу пшеницу.Истина је да нашу квалитетну пшеницу мељу и то брашно продају по далеко вишим ценама јер се то брашно користи за побољшање квалитета лошег брашна.
 
Ma jeste... Deda Lala... To što se mlinara tiče si apsolutno u pravu..,.ali slušaj oni su samo u lancu...u lancu zarade ...sopstvene...Na neki način nije ni on kriv...to je jedan preduzetnik koji je tu da zaradi...ovako ili onako...tjt. kako može ili kako mu dozvoljavaju...ili trasiraju...Oko tih privatnih preduzetnika uopšte...ponekad pomislim da li bi i ja radio isto...verovatno da bi...uslovi uopšte ( još uvek) u ovoj državi su loši...a trasirani su samo oni putevi " sa krivinama" jer su lakši i brže se realizuje nekakva zarada...A i mi seljaci nismo čisti...Pa evo ja sam pre par godina svoju lošu pšenicu tek u trećem ( ili beše četvrtom) mlinu "proturio" ..... ali tako vam je to...bilo je ili baci ili teraj dalje, dok neko ne primi...kakvo je on brašno pravio i kome posle prodavao...nemam pojma...
 
У случају Земље Србије зарађујемо онако како нам дозвољавају,тако су устројили законе.Међутим,ако душу продаш нечастивом тикве ти се саме о главу лупају.Част,дата реч,поштење се скоро па изгубило.У земљи Србији изиграти државу и не дати јој порез је часна радња.Зајебати неког на било који начин је као рећи:добар дан.Опрезност у опхођењу према свакоме,без обзира да ли и колико га познајемо,је обавезна мера опреза и ко год није тако поступио имао је шансу да буде преварен.Људи о томе не говоре јавно јер се просто стиде своје наивности и лаковерности.Мисмо давне 2003 у марту донели одлуку да радимо по сиситему:Јеб за јеб а сир за паре.И мада и сад имамо коминтенте и клијенте који се буне и негодују не отступамо од тога и иако нам је промет смањен не боли нас глава дали ће нам или неће неко остати дужан.Плати па носи је свуда у свету неопходна премиса.Исто тако јако пазимо од кога било шта купујемо.Ништа не узимамо на почек и ништа не дајемо напочек.Тачка.
Што се тиче пољопривредних производа све може да се искористи у мањој или већој мери па је тако нарочито са житарицама.Ту постоје више начина побољшања квалитета и употребљивоститако да се мало шта има бацити а и то што би неупућени бацили се може компостирати.Дакле,ништа се не баца.Тако да можеш бити спокојан,ниси никог преварио.
Неопходно је чувати се оних који се нечим баве као и оних особа које су свезнајуће.Изузетак су експерти.
 
Jeste Deda Lala u pravu si...Ja bih samo još dodao ...o ovom življu što radi i živi na ovim prostorima...
Počesto se čuje : "snašao se " " vidi snalažljiv čovek" i slične stvari...Meni to "snalažljiv" i nije neka pozitivna osobina čoveka (naprotiv)...nekog tamo...
Pod tim pojmom zna da se sakrije mnoooogo toga...a dosta toga u mnoooogo toga , su jako negativne stvari....jako negativne , do ogavnih, na samoj granici a i preko.... kriminala raznih vrsta.... a o moralu i da ne govorimo...
Ne pravdam se...ali znate onu priču: " Sve žene su kurve...samo moja Majka nije...a i ona je ipak samo žena..."
Ovo se isto može primeniti i na stanovnike ovih naših prostora...
A i šire...
 
Mislim da je prepiska otisla daleko od naziva same teme "prirodni pesticidi", a mozda i nije... Ima preklapanja a mozda je i lek jednostavan! U biodinamickoj poljoprivredi a verovatno bi trebalo da bude tako i u zivotu gledamo i trazimo dobro i to dobro da ojacamo. Za razlik od zapadne medicine i poljoprivrede gde imamo patogenezu, tj. pratimo i borimo se sa bolescu a ne salutogenezom. Nasi kazu, cini dobro i dobrom se nadaj! Kako u polju tako i u zivotu.
 
Nazad
Vrh