Prirast i konverzija kod prasica

Zalucenje prasadi ima veliki udeo u kolicini pojedene hrane krmace i brojnosti legla, a satime i prasadi preracunato na godisnjem nivou.
Ako uzmemo za primer zalucenje u 28 danu i u 42 danu laktaciji (4toj nedelji i 6toj nedelji)
4.5kg hrane * 42dana = 189kg KASNO odbijanje
4.5kg hrane *28 dana = 126kg RANO odbijanje

3 kg hrane * 5dana = 15 kg KASNO odbijanje dolazi do ranijeg estrusa
3 kg hrane * 10dana = 30 kg RANO odbijanje dolazi do kasnijeg estrusa

2.5kg hrane * 114 dana = 285 kg hrane u graviditetu

45dana + 5dana + 114dana = 161dan ; 365dana/161dan= 2.26 KOEFICIENT PRASENJA KOD KASNOG
28dana + 10dana + 114dana = 152dan ; 365dana/152dan= 2.4 KOEFICIENT PRASENJA KOD RANOG

8 odbijenih oddojaka * 2.26 koef.pras.kod.kasn. = 18 oddojaka godisna produkcija kod kasnog
8 odbijenih oddojaka * 2.4 koef.pras.kod.kasn. = 19 oddojaka godisna produkcija kod ranog

189kg+15kg+285kg=489kg * 2.26 = 1105 kg HRANE GOD. PO KRMACI KOD KASNOG ODBIJANJA
126kg+30kg+285kg=384kg * 2.4 = 921 kg HRANE GOD. PO KRMACI KOD RANOG ODBIJANJA

1105 kg / 18 oddojaka = 61.4 kg HRANE pojede krmaca po proizvedenim prasetu KASNOG ODBIJANJA
921 kg / 19 oddojaka = 48.5 kg HRANE pojede krmaca po proizvedenim prasetu RANOG ODBIJANJA
Od gorenavedenoj kalkulaciji se vidi ekonomska prednost ranijeg odbijanja prasadi od majke sto na kraju utice i na celokupnoj konverzji hrane na farmi.

prof. dr. Seljak mislim da je servis period kraci kod kasnijeg zalucivanja zato sam i kalkulirao 5 dana, za razlike od ranijeg zalucivanja gde sam kalkulirao 10 dana zato u velikim farmama gde se zalucuje sa 3-4 nedelje koncepcija od 80% smatra se zadovoljavajucom, a kod manjim odgajivacima koji zalucuju kasnije imaju vecu koncepciju. :ppozdrav:
 
Ja se ne bih složio da sa kasnijim zalučenjem ranije ulaze u estrus i da je bolja koncepcija. Evo zašto mislim da je tako. Duža laktacija kod krmača dovodi do većeg gubitka telesne mase, jer krmača deo hranljivih materija za sintezu mleka uzima iz sopstvenih rezervi, a količina masnog tkiva u organizmu je u direktnoj koralaciji sa plodnošću odnosno sa kraćim servis periodom, sa brojem ovuliranih, zatim oplođenih jajnih ćelija a samim ti i sa brojem oprašenih prasadi u leglu. Česta posledica dužih laktacija kod krmača jeste sindrom mršavih krmača kojima treba i do 60 dana da udju u estrus To sa boljom koncepcijom kod manjih odgajivača se slažem i tu ste apsolutno u pravu, ali iz mog ugla ja vidim drugi razlog. Naime manji proizvođači imaju malksimalno 15 krmača, što znači da svaku znaju kao člana porodice, imaju svu potrebnu pažnju i negu, non stop su im na oku tj prate je, tako da je lakše uočiti estrus, pravovremeno pripustiti. I druga stvar to je njihovo, od kvaliteta obavljenog posla zavisi njihova zarada, a ekipa na farmi ima fiksnu platu, nije njihovo i bitno je da se uradi a za baš neko povadjanje neće dobiti otkaz. Ovo je neko moje vidjenje stvarI~! :ppozdrav:
 
dobro vece narode!prof.dr.seljak ono o cemu smo sinoc pricali ako se secas danas su mi prasici pojeli 1600 gr kon.njih 9 i to bas lako.najverovatnije sad za vikend ih odlucujem.da li odmah kad odlucim da im udarim inekcije za gliste ili da prodje neki dan pa onda?da li da im udarim i opet jednu dozu znaci po kubik gvozdja i vitamina kao kad su se oprasili?ili ne?
 
Zdravo Piksi, golgeteru! :D To je skoro ta konzumacija, taman će do vikenda postići optimalnu tako da ih možeš zalučiti. E sad što se tiče inekcija protiv parazita moja preporuka je da ih daš 7 dana nakon zalučenja. Samo zalučenje jeste stres za prasad pa su podložnija raznoraznim prolivima, a obično te inekcije imaju laksativno dejstvo pa kad se udruže eto ozbiljnijeg proliva. Ovo nije vrlo čest slučaj ali može da se desi pa je zato preventiva najbolji lek. Što se tiče vitamina i gvožđa, to i nije loša ideja, međutim ako je koncentrat kvalitetan ne bi trebao da im se javi deficit, ali ako imaš daj im, neće škoditi ili prati pa ako vidiš da im opada apetit, koža im se bora pa onda tek daj. Pozdrav!
 
Najverovatnije je mislio na Fe+Ad3e.Ja to dajem 5 dana života.Može se dati Oligovit,ali ako je koncetrat kvalitetan kao što kaže Profa nema potrebe da se daju vitamini.
 
ja sam mojima sa 5 dana udario gvozdje-PAPAFER a vitamini-SIMBIO FARMto je vitamin AD3E S!to sam kupio i posti ih sutra odlucujem sa 38 dana posle odlucenja dva tri dana cu im ponoviti dozu nece skoditi.
 
Evo jedan drugarski savet.Možeš da im daš ad3e ali gvožđe nemoj jer kad im daš u toj starosti kao da ga nisi dao.Ako baš hoćeš kvalitetnije vitamine kupi Oligovit prašak pa im daj u vodu ili hranu.U njemu ima 10-ak vitamina. :ppozdrav:
 
Izvinjvam se bio sam u gužvi pa sad tek odgovaram. Što se tiče vitamina ja obično dajem AD3E inekciono, sad razni su proizvođači, ali to je to, medjutim pošto je zalučenje stres za prasad nije loše da se da i komleks B vitamina i to najčešće u vodu, ali ako je sve u redu, kocentrat kvalitetan i prasad nisu na antibiotskoj terapiji onda i nije nužno davanje vitamina, jer simbiotske bakterije debelog creva sintetišu ove vitamine i plus životinje ih uzimaju putem hrane tako da su podmireni. Što se tiče gvožđa ono treba dati u uzrastu od 3-4 dana po pašenju, 1-2 ml kubna, i to je dovoljno, eventualno ponoviti manoj prasadi koja zaostaju u razvoju. A gvožđe u kombinaciji sa vitaminom B12 je prava stvar jer taj vitamin je uslov za apsorbciju gvožđa u organizam, tako ako imate tu mogućnost uzimajte takve preparate.
 
znaci koliko sam shvatio da udarim samo inekciju vitamina kada ih odvojim tj.nekoliko dana posle i kupim oligovit za vodu?cuo sam za ologovit za ljude jel to isto?dana sam ih merio ali pre nego sto kazem koliko imaju kg da se ogradim i kazem da sam krmacu kupio za 10000 din mrsavu kao grana oko 90 dana suprasnu nije nikakva sorta.danas sam merio imaju 8 kg sa 37 dna.vase misljenje?
 
Uadari im inekciju par dana po odvajanju ako proceniš da im treba,. Ovo ti govorim samo iz računa, ali ako ti imaš te vitamine i nisu ti skupi onda daji i ne razmišljaj. Jer na farmama godišnje 2000 prasadi po 2-3 kubika vitamina puta cena i eto par stotina evra samo za to Trebali bi da imaju oko 9 kg sa tim uzrastom, tj to se smatra prosekom tako da si u proseku što je ok skroz, pogotovo za takvu krmaču. :D A što se tiče oligovita ako je dekleracijom naznačeno da u njemu su isti vitamini kao i kod ljudi, onda je to, jer su sintetički izvori isti a i zahtevi u pogledu kvaliteta ali je cena različita, dosta su skuplji oni koji se koriste u humanoj medicini, malo farmakološka mafija se igra!
 
hvala profo na savetu.vitamini mi nisu skupi cela bocica 750 din a ima da udaram ihhhh mnogo.koliko kubika da udarim kad odlucim?
 
danas kad dodjem sa posla da udarim inekcije prasicima za gliste.da li predhodno da ih hranim ili ne ili pak kad udarim inekciju ili nema veze uopste?
 
Zoran je u pravu, nije bitno, radis kako ti odgovara. To se pre praktikovalo kad se stavljao prasak od glista u hranu pa ne das im ujutru pa u podne das koncentrat sa praskom i oni to polizu i siguran si da su celokupnu dozu leka uneli.
 
koliko bi prasici odluceni sedam dana trebalo da pojedu koncetrata na dan?dok su sisali i posle odlucenja sedam dana su mi jeli po 200 gr na dan po prasetu ,a sta mislite sada?
 
Nazad
Vrh