Prirast i konverzija kod prasica

Hvala na misljenjima.Iskreno,s`obzirom da ih hranim gotovim konc,i da zavisim od fabrike kakvu ce smesu da naprave,ja sam zadovoljan.Uslovi mi nisu neki,prasad su melezi, i bili su u tovu mesec i po dana.U tovu su nabacili oko 17 kg.Sta znam,za sad sam najbolji u svom selu :haha: :haha: :haha:
 
Danas kontrolno merenje druge ture,hranjeni Gebijem.75 dana od odlucenja,na odlucenju 11.5kg ,35 kg konc pojeli po komadu,prosek 34kg.
Ovi su s. landrasi,a iz predhodnog posta hempsir-landras.
 
To bi bila onda gornja granica i po zalučenju bi trebali bar 7 dana da jedu ne veću količinu koncentrata od one koje su jeli dok su sisali. I naravno ne treba menjati koncentrat već davati isti.
 
oni da kazemo pojedu lonce od kila kocentrata danas jedva juce im bilo mesec dana jos nisu odluceni jos desetak dana pa ih odlucujem
 
Piksi je napisao(la):
oni da kazemo pojedu lonce od kila kocentrata danas jedva juce im bilo mesec dana jos nisu odluceni jos desetak dana pa ih odlucujem Dragane Stojkovicu. Koji koncetrat im dajes. Jesi li poceo od startera sa mlekom ili ne? :cao:
 
pozdrav s juga jedna ispravka nisam dragan nego dejan.hranim ih sa sto posto a poceo sam sa mlecnim.vec je pri kraju dzacic prvi pa sam sada krenuo da im mesam starter bez mleka da se polako na njega naviknu evo danas su pojeli lonce i po,planiram sa 43 dana da ih odlucim
 
Piksi je napisao(la):
pozdrav s juga jedna ispravka nisam dragan nego dejan.hranim ih sa sto posto a poceo sam sa mlecnim.vec je pri kraju dzacic prvi pa sam sada krenuo da im mesam starter bez mleka da se polako na njega naviknu evo danas su pojeli lonce i po,planiram sa 43 dana da ih odlucim
Ma ja da se nasalim malo . Smatram da je svaki Piksi ,DraganStojkovic. A o prasicima ce profa.dr.seljak da ti pojasni.Pozzzzzz :ppozdrav:
 
S"Juga hvala na prozivci! :ppozdrav: To sa mlečnim koncentratom tj predstarterom ili starterom je ostalo iz nekih prošlih vremena kada je osnovu tih koncentrata činilo mleko u prahu, što je sasvim logično jer prasad u tom periodu najbolje iskorišćavaju komponente mleka (laktozu, kazein, proteine mlečnog seruma, mlečnu mast) kao visoko vredne izvore hranljivih materija. Međutim danas se sve manje koristi, čak može se reći da je mleko u prahu izbačeno u potpunosti iz dva razloga. Prvo je cena, sirovo mleko pa termička obrada, dehidrovanje i na kraju čuvanje i pakovanje a druga je kvarljivost, kako je pogodno prasadima tako je i mnogobrojnim mikroorganizmima od kojih je značajan broj patogen pa izaziva različite prolive kod prasadi. Umesto njih se danas koriste koncentrovani proteini biljnog porekla (izolat proteina soje, ekomeal....) i masti takođe biljnog porekla. Inače što se tiče zalučenja to jeste relativno dug period sisanja. U intenzivnim uslovima definitvno neprihvatljiv, jer krmaču dodatno iscrpljujemo i trebaće joj više vremena da udje u estrus pa dobijamo manje prasadi po krmači godišnje. Inače u nekom kućnoj radinosti još uvek se tako radi, što je prirodnije i sa stanovišta dobrobiti životinja bolje. Inače optimalno vreme za zalučenje u našim uslovima je od 28-30 dana, najbolje rezultate daje.
 
pozdrav prof.dr.seljak!volim kada ima neko ko moze da nauci!reci mi sta ti mislis sa kojim kocentratom je najbolje po tebi da hranim prasice i do koje kilaze pa da promenim.sto mislis da je bolje odluciti sa 30 dana nego sa 40?zar nije bolje kad duze sisaju?i sto je bolje da sisaju 30dana tj bolji efekat?unapred hvala na savetu!
 
Pozdrav Piksi. Ne bih da ih reklamiram, vidim da dosta ljudi sa foruma koristi ibeka-panto predstarter, samo mislim da mu je cena dobra, tj. poskup je ali dobar start prasadi nema cenu. Kod mene iskreno koristimo gebijev peletiran starter sa 20% sirovih proteina, cena je oko 36 din/kg, zadovoljan sam, nije vrhunski ali je dobar, pogotovo što se moji ne bave prvenstveno svinjarstvom. Idealno bi bilo koristiti do 15 kg telesne mase prasadi, ali je to skup sport u srpskom svinjarstvu te već sa 10 kg možemo preći na domaću radinost sa odličnim premiksom i kvalitetnim hranivima, znači bez buđavih žitarica, užeglih sačmi i pogača, bez mekinja itd. Ali o tom možemo u temi recepture ili koga zanima na pp, već par puta sam opomenut za off topic. Nije bolje da duže sisaju, tj ne preko 5 nedelja maksimalno. Evo zašto. Već od 14 dana uzrasta mleko krmače ne podmiruje u potpunosti potrebe za maksimalni rast prasadi, tj kad bi se prihranjivali uz to što posisaju bolje bi napredovali. Taj deficit se povećava sa uzrastom, što su stariji veći je i deficit. Zato treba početi sa prihranjivanjem u uzrastu od 7 dana, da bi se prasad navikla i zainteresovala za hranu, da bi od 14 dana počela da je konzumiraju. Drugi razlog je isrpljivanje krmače, pa posle teže ulazi u estrus, prasi manje leglo itd. Nema na čemu, samo ako je od koristi.
 
kod nas nema ibeka panto ima geebi ali je skup sve u svemu cena je ista za sve.ja sam poceo sa sto posto ne znam nesto imam poverenja u njih.ovi moji jedu sada lepo danas su pojeli dva lonceta od kilo kocentrata i sisali.danas im je 33 dan tako da cu jos neki dan i da odlucim mozda si ti u pravu.da li da odlucim odmah ili da ih neki dan ostavljam samo nocu sa krmacom?
 
Moja preporuka ti je da sačekaš dok ne dnevno ne pojedu 200grama po prasetu i onda ih zaluči normalno, nema potrebe da se mučiš da ih odvajaš, pa satavljaš. Obavezno im sad sa koncentratom daj i vodu, tu se najčešće greši, voda obavezno od početka prihranjivanja samo prvih 7 dana po zalučenju ograničiti da ne preteraju jer umeju.
 
Nazad
Vrh