Prihranjivanje pšenice

To je dobro.Kod mene nema teorije da se uđe u njive do nekog jačeg mraza,blato se lepi na noge samo tako.
 
Isto je i kod nas trebalo bi mraz jedno dva dana da bude da se zemlja malo stegne da se moze uci u njivu,blato je a i valjalo bi ako bi bio jos jedan sneg da malo smrzne i da se po snegu baci vestak
 
Kod mene se za prihranu pokazalo najbolje kad mraz stegne recimo -3,-4 i na to padne sneg.Onda da dan ili dva ostanu minusi i može se slobodno u njivu.
 
И да онда опет падне снег.


Цитиран део из саветника:
"Karbamid (urea) je pokretan (u zemljištu pod uticajem padavina), ali samo vrlo kratko vreme do hidrolize, odnosno prelaska u amonijum jon. U povoljnim uslovima proces hidrolize se završava za 3-4 dana.[1]
Urea je pokretna u zemljištu vrlo kratko vreme jer se, u zemljištima kao što je černozem - bogatim adsorpcijskim kompleksom, amonijak kao prvi produkt razlaganja uree, veže u međulamelarne prostore sekundarnih minerala gline i tu se zadržava bez spuštanja u dublje slojeve zemljišta. Iz međulamelarnih prostora sekundarnih minerala gline ga u većoj meri istiskuju joni vodonika kada padne kiša i čestice gline nabubre...
Bitna je činjenica da se urea ne ispire tako brzo van domašaja korenovog sistema i da nema bojazni od ispiranja azota primenom uree u jesen!
Prolećna ili neposredno pred setvu primenjena upotreba uree nije povoljna, ako nije unesena u zemlju mehanički, padavinama ili navodnjavanjem. A da ne bi bilo štete od, u jednom momentu nakupljene velike količine amonijaka nastalog mikrobiološkim procesima amidnog oblika azota uree, preporučuje se primena uree barem mesec dana pre setve jarih useva. Šećerna repa je tu posebno osetljiva, pa ureu u predsetvenom đubrenju za proizvodnju šećerne repe ne treba ni upotrebljavati, nego An i njemu slična amonijsko nitratna đubriva. I tu treba napraviti vremensku distancu do setve šećerne repe!
Zato su za primenu uree povoljniji jesenji i zimski uslovi, jer se pri nižim temperaturama, naročito ispod 8 stepeni Celzijusa i pod uticajem padavina urea (amidni oblik azota) spušta dublje u zemlju.
Amidni oblik azota uree, kao i amonijačni, koji je prvi produkt razlaganja uree, pogodniji je za bržu razgradnju žetvenih ostataka preduseva, jer ne prolaze u telima mikroorganizmima proces redukcije, kao što to moraju nitrati."
 
Poslednja izmena:
Danas bacena urea na psenicu, 150kg/kj, dobice jos 150kg/kj KAN-a polovinom aprila i to joj je.
[video=youtube_share;2YmF6aNP-RM]http://youtu.be/2YmF6aNP-RM[/video]
 
rezultat analize Nmin metodom:
2z3rl0j.jpg

uzorak 1 je uziman iz dolja, uzorak 2 sa greda. preporučena prihrana je 71kg azota u dolje i 87kg na grede iz dva puta. ukupna veličina parcele oko 12.5 jutara. okolina subotice.
 
za 5.5 tona po hektaru. za svaku tonu više treba dodati 18 kg azota. najbolju parcelu od jednog lanca koja je skoro ravna ću prihraniti sa ciljanim prinosom oko 7,5 tona po ha. gredave parcele ne vredi đubriti više jer im je i tih 5.5 tona premija.
 
Godinama samo bacimo 3x15 u jesen 100kg/kj , zatanjiramo i posejemo. U prolece krajem marta samo jedna prihrana 100-150 kg/kj AN, eventualno neka prihrana preko lista kad se prska protiv korova i to je sve kakva urea i bacanje para i imam uvek rod preko 3t po kj nekad i vise nego oni sto rade dve prihrane u prolece. Nama se ovo odlicno pokazalo i necemo sigurno menjati
 
mi smo imali sreće da je još bilo mesta u "besplatnoj" kvoti. besplatnoj zato što za određeni broj analiza plaća neko drugi, opština, pokrajina, republika, ne znam tačno.

potrebna je specijalna sonda za uzimanje uzorka do 90cm dubine koju smo dobili u pss. uzorak se uzima na isti način kao i običan, dakle po celoj njivi po rasporedu cik-cak pa se svi to mešaju da se dobije neki prosek. razlika je da se sve od 0-30cm, sipa u jednu, 30-60cm, u drugu i 60-90cm u treću kantu. rezultat je došao za dan-dva. mesto događanja je subotica.
 
Nazad
Vrh