Prihranjivanje pšenice

Ja uradio jutros, pa kako bude.
7a978f0990a42003626a7acb1b4dae96.jpg
2b9a58cb206d7e254b90088f4201f623.jpg


Послато са M2006C3LG помоћу Тапатока
 
ja mislio sad ces reci preko 10t.. meni rodi 9t sa manjom kolicinom djubriva kako ne znam bogami

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Sad gledao neki prilog i u njemu prof Malešević kaže da do 15 februara treba ići sa ureom koja će delovati negde polovinom aprila. A oni koji nisu dali azot u pripremi i setvi da do kraja februara idu sa AN-om ili KAN-om koji će odmah delovati.
Zar stvarno ovoliko dugo treba urei da bude pristupačna biljci? Znam da treba da pređe dve faze ali zar je to toliko dugo. Ovo znači da sad ko od vas daje ureu neće se poznati po pšenici ništa nekoliko dana posle bacanja, a profesor kaže i da se već primećuje po pšenicama (ono žutilo) da su gladne i da menjaju boju. Nije mi jasno zašto onda sada davati ureu ako nema odmah efekat.
 
Zato se i baca sad da efekat krene kad treba. A moj prinos od 9 t je krenuo od kako radim ovako kako sam opisao a prije toga je bio 5 do 6 t, zemlja mi nije neka velika sreća, druga i treća klasa i ima oko 30 % kamena.
 
Mene stvarno ljudi zanima da to sto se rastopi od mraza gde ce da ode bez padavina??
Trenutno za moj reon stoji litra padavina u nedelju. Nije problem da urea stoji na povrsini dok je dnevna temp u blagom plusu i veci deo dana je u minusu. Problem ce nastati sl. nedelje kada temp. budu u plusu do deset stepeni a urea kada se istopi ostaje na povrsini, znaci u prevodu lepo ce da lapi na blagom povetarcu. Zato cekamo padavine,
I drugo urei treba vremena da N iz nje bude dostupan biljkama, jasno, ali ta brzina zavisi od teperature,vlage, sto dalje znaci da to vreme nije mesec dana vec mnogo to moze brze da bude.

Sent from my WP5 using Tapatalk
 
Urea je amidni oblik azota gde se u prve dve nedelje transformise u amonijak a u sledece 2 nedelje u nitratni oblik koji je dostupan biljci, jeftin izvor azota u odnosu na kan i an ali je potrebna kisa ili inkorporacija u zemlju jer je sklona isparavaju.
 
Nebih rekao da ureji treba toliko vremena ako odmah pane kiša. Pustam svake godine ureju u plastenicima kroz sistem kpk i na biljkama se primijeti dejstvo za oko 7 dana. Ovdje ulogu igra i temperatura, nije isto ljeto i zima. Imam ja u zemlji ureje od jeseni koju sam zaorao i ona je sigurno sad pristupačna biljki ali pod uslovom da je viša temperatura jer korijen pšenice ne radi usvajanje hraniva na ovim temperaturama.
 
Nazad
Vrh