Prihranjivanje pšenice

Da,baš se malo pali.Juče pričao a drugarom i kaže mi da mu stigli rezultati konstatovali da je verovatno što je deo paora prešao na MAP mada ne mora da znači.
 
Pa kod nas je PH od 5-7 to je jedan razlog.
Drugo,dosta sam se godina mrznuo i gubio zdravlje bacajuci ureu po debelim minusima.
Trece, ona je nezgodna,ako je ne potrefis veliki su gubitci,a kad je kupis gotovo je,moras i da je upotrebis. Jedne godine nije moglo do kraja marta da se udje u njive i imali smo kuci ureu,i onda smo bacili na psenicu,temp bile 20+ C i posle nikako kisa da padne,te godine smo bas najebali sa zitima.
Pred setveno za kukuruz,znaju da budu visoke temperature i odma mora da se zatrpava.
Uglavnom sa Kanom i An-om je mnogo jednostavnije,a prinos nista manji.
Pretpostavljam da u prvoj prihrani ides AN-om a kasnije KAN-om ?
 
Danas razbacali pola doze uree. Dali izmedju 40-50po kg po kj Azomures uree. Za dve nedelje, pocetkom februara ide ostatak uree, posle Kan.
b7c04fb66e669ab5710a3984d427b783.jpg


Sent from my S60 using Tapatalk
 
Dobro sto ima ciradu rasipac bez nje bi razbacivao zemlju,tako su dobro dizajnirali te blatobrane na zadnjim tockovima da su tu izgleda najvise zbog ukrasa ,tj da lepse izgleda.
Nego ako mogu pitati,zbog cega sad jedan deo ureje,a za par nedelja drugi deo ?.
 
Rano je jos,za normalno zito,to kazem za ono koje je bilo lepog uzrasta pred zimu,ne treba ga "buditi",lose i malo i Boz' pomozi,ali opet i to malo rano,tamo pocetkom Februara.
 
@nikola ilic da li pricas za uopste prihranu ili za An prihranu? Inace, odustao sam od ovog vikenda, ostavio prihranu za februar, valjda ce biti jos minusa da moze da se radi....mada se desavalo, kao npr pre 2god ako se ne varam, da nije moglo do sredine marta da se udje kod nas, temp nije htela ispod 0 nikako
 
Kod nas se pojavio manjak Kalijuma usled višegodišnjeg forsiranja MAP-a.
Upravo iz tog razloga, pored zaoravanja žeteonih ostataka, MAP svake druge-treće godine a mešano NPK između, da bi zemlja dobila i K.
Mislim da smo svu pažnju posvetili N i P a ovaj treći makro elemenat malo potisnuli u ćošak. O sumporu da i ne govorim.
 
Upravo iz tog razloga, pored zaoravanja žeteonih ostataka, MAP svake druge-treće godine a mešano NPK između, da bi zemlja dobila i K.
Mislim da smo svu pažnju posvetili N i P a ovaj treći makro elemenat malo potisnuli u ćošak. O sumporu da i ne govorim.
Kod mene uglavnom mesano za psenicu pre 5 godina je djubreno map i ove inace nije lose NPK jer uglavnom se seje kukuruz na psenici a kukuruz je vise NK biljka ...
@talianu Kod vas bas ne bi trebalo faliti kalijuma za soju mozete da koristite formulaciju 8:15:15 ...
 
Ja necu Kan-om prihrsnjivati do pocetka marta, mozda je i to rano.
Planirao sam iz tri puta po 150kg Kan-a.
 
Ja bacam dva puta po 220 kg/ha, prva pola pola 15-15-15 i Kan, druga sam samo Kan. Vidim da je to na granici, pogotovo ako je kišnija godina, preklopi ili uvratine znaju poleći. Predsjetveno uvjek bacam.
Obično krećem sa prvom prihranom iza 15. februara, pa nadalje ovisno o vremenu. Oko 30-40 dana kasnije druga prihrana.
 
Još od mladih dana sam navikao dva puta, pa se toga držim i sada, a dokle ću - videću.
U martu AN i u aprilu KAN po 250 kg/ha. U jesen mešano pred setvu, naravno.
 
Dobro sto ima ciradu rasipac bez nje bi razbacivao zemlju,tako su dobro dizajnirali te blatobrane na zadnjim tockovima da su tu izgleda najvise zbog ukrasa ,tj da lepse izgleda.
Nego ako mogu pitati,zbog cega sad jedan deo ureje,a za par nedelja drugi deo ?.
Hocu da probam da kroz ceo horizont zemljista imam ujednaceni kolicinu Azota. Pa tako ove godine experimentisemo.

Sent from my S60 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh