Prihranjivanje pšenice

Još od mladih dana sam navikao dva puta, pa se toga držim i sada, a dokle ću - videću.
U martu AN i u aprilu KAN po 250 kg/ha. U jesen mešano pred setvu, naravno.
Nekad bilo dva puta na dan, posle dva puta nedeljno, a pod stare dane dva puta u godini...?

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Kod mene uglavnom mesano za psenicu pre 5 godina je djubreno map i ove inace nije lose NPK jer uglavnom se seje kukuruz na psenici a kukuruz je vise NK biljka ...
@talianu Kod vas bas ne bi trebalo faliti kalijuma za soju mozete da koristite formulaciju 8:15:15 ...
Ne znam ovo je pokazala analiza,e sad videćemo još nekoliko parcela ,možda je neki izolovan slučaj.Ja ne koristim MAP uglavnom isem NPK .
Inače danas istreso 100 kg Uree da joj se nađe-D li je rano ili ne videćemo trenutno uslovi dozvoljavaju da se radi inače kod nas ako malo okiši možemo i u aprilu u prihranu.
A i što se tiče soje ja mogu da je bezbedno sejem na jedno 50 kj a na 100+ nije baš za soju pa je izbegavam.
 
@nikola ilic da li pricas za uopste prihranu ili za An prihranu? Inace, odustao sam od ovog vikenda, ostavio prihranu za februar, valjda ce biti jos minusa da moze da se radi....mada se desavalo, kao npr pre 2god ako se ne varam, da nije moglo do sredine marta da se udje kod nas, temp nije htela ispod 0 nikako

Uopste za prihranu i to sa Ureom,za An je jakooo rano.
 
Мислим да сте окаснили са прихраном....дали је та пшеница искористила 50%основног ђубрива од сетве?Дали ову прихрану захтева анализа или индивидуалност произвођача?
 
Ja sam 175kg/ha bacio sad i pred kraj februara idem još toliko ureje.
Radim po preporuci.
Na ovim tem zemljišta za ovu prvu prihranu urejom treba od 30-40 dana da postane dostupna u zoni korena pšenice.
Znači ona će biti dostupna početkom marta-kad i treba biti jer će bokorenje i rast tada nastaviti.
Druga tura koja ce ići krajem februara ili eto s početkom marta će biti dostupna biljci početkom aprila - kad i treba,pošto njoj treba od 20-30 dana da postane dostupna korenu pšenice.
Na taj način smanjim gubitke azota, jer baciti bilo šta po površini u aprilu je postalo kocka. Na ovaj nacin imam bolji, umereniji raspored azota po slojevima i bolje praćenje korena pšenice. Takođe i bacam naj jeftiniji azot.
 
Ja cu ici prvu prihranu, oko 10.marta, pa drugu nakon 20. dana, pa trecu nakon 20. dana od druge.
Bacicu 3x150kg KAN-a po ha.
 
Ja sam prošle godine išao 2x KAN. prvo je bilo 23.02. a drugo 13.04. Oba puta po 500 kg na 2,5 ha. Probao sam ranijih godina da idem samo sa ureom ali mi se bolje pokazalo sa KAN-om. Još se razmišljam šta i kako ću ove godine. Jedino znam da ću sigurno iz 2x.
 
Ja cu u martu kad najave kisu jos an i od mene dosta, necu da se vezujem za datum jer kod nas je mart najsusniji mesec.Nema smisla da bacim a kise na vidiku.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Trenutno je nesto malo snega palo,mraz polako steze za ujutru su najavili -4 ali zemlja je poprilicno vlazna. I sada se dvoumim da li da pokusam sutra ujutru prvu prihranu...
 
Nazad
Vrh