Prihranjivanje pšenice

Ja sam juce i danas malo se igrao

120-140kg ureje/kj kako gde , crkao mi obrtomer na traktoru pa sam po zvuku motora bacao .

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Koju količinu azota ste dali u jesen? Da li zato sad žurite ili je iskustvo pokazalo da je ovako bolje? Mi ove godine išli sa oko 45 kg ureje pored mapa pa kontam da ima fore bar još mesec dana za novu turu ureje. U planu je dodati još 125 kg i to je sve i za ječam i pšenicu.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Danas poceo, sutra zavrsavam sa prihranom, vec 10-god posle Bozica pa do kraja januara kad se ukaze prilika, smrzne, a u najavi neke padavine prihranjujem ureom.. Nisam imao do sada nikakvih problema.. Za moj teren je rizik cekati pola ferbruara, da li ce biti mraza, a vodolezja cesta, a zna i da zasusi kao prosle godine pa bude "bacanje" umesto prihrana..
 
Milovane sta znaci kad mi lajkujes post, a zatim ga ispod lose prokomentarises.
Lajkujem ako je dobro islo bacanje.
A komentarisem strucnjake iz PSS,kod nas godinama u nazad toliko lupetaju u vezi te prihrane,da veze sa vezom nema. Ne mislim da su svi takvi,samo oni koje ja poznajem i one sto vidim na Tv-u, ako slucajno radis u PSS na tebe se nije odnosilo posto te ne poznajem.
Ureu sam bacao u januaru-februaru prethodnih 10 godina,i moje iskustvo govori da se urea baca kad su najmanji gubici,a to znaci po snegu ili pred kisu,a ne kad "Strucnjaci iz Fotelje"kazu. Trenutno psenici ne treba prihrana,ali urei inace treba puno vremena da se aktivira i bolje sad baciti kad su idealni uslovi. Posle moze da bude suvo i toplo i dzaba onda bacanje.
Inace ja od prosle godine ne koristim ureu uopste u ratarstvu.
 
Ove godine verovatno bez Uree I Ana. Verovatno samo Kan. Analize su pokazale da zemljište polako klizi ka kiselom, a veći problem je nedostatak karbonata.
 
Lajkujem ako je dobro islo bacanje.
A komentarisem strucnjake iz PSS,kod nas godinama u nazad toliko lupetaju u vezi te prihrane,da veze sa vezom nema. Ne mislim da su svi takvi,samo oni koje ja poznajem i one sto vidim na Tv-u, ako slucajno radis u PSS na tebe se nije odnosilo posto te ne poznajem.
Ureu sam bacao u januaru-februaru prethodnih 10 godina,i moje iskustvo govori da se urea baca kad su najmanji gubici,a to znaci po snegu ili pred kisu,a ne kad "Strucnjaci iz Fotelje"kazu. Trenutno psenici ne treba prihrana,ali urei inace treba puno vremena da se aktivira i bolje sad baciti kad su idealni uslovi. Posle moze da bude suvo i toplo i dzaba onda bacanje.
Inace ja od prosle godine ne koristim ureu uopste u ratarstvu.
Ne radim u PSS, bavim se samo poljoprivredom. Ipak i pored svega mislim da je prehranjivanje 15 januara isuvise rano.
 
I to sto kažu stručnjaci?
Milovane koji razlog što si izbacio ureu?
Pa kod nas je PH od 5-7 to je jedan razlog.
Drugo,dosta sam se godina mrznuo i gubio zdravlje bacajuci ureu po debelim minusima.
Trece, ona je nezgodna,ako je ne potrefis veliki su gubitci,a kad je kupis gotovo je,moras i da je upotrebis. Jedne godine nije moglo do kraja marta da se udje u njive i imali smo kuci ureu,i onda smo bacili na psenicu,temp bile 20+ C i posle nikako kisa da padne,te godine smo bas najebali sa zitima.
Pred setveno za kukuruz,znaju da budu visoke temperature i odma mora da se zatrpava.
Uglavnom sa Kanom i An-om je mnogo jednostavnije,a prinos nista manji.
 
Vidis iskustva razlicita,ja sam uvek lose prosao kad sam isao sa dve prihrane anom ili kanom,uvek posle druge prihrane nebude kise mesec dana,ovako u drugoj polovini februara oko 190kg uree po kj i bude ekstra
 
Pa ja sam nekad radio ureu 200kg od jednom ali mi se isto desilo da je posle dugo bilo suvo i u Aprilu sam morao da idem korekciju sa kanom.
 
Nazad
Vrh