Prihranjivanje pšenice

Za Vidovdan sam ja vec obrijao pola....debeo :off_topic:

I nije trebalo bi nego je 7-mog Jula.
 
Da izvini Nikola jasno je po Avataru , mada je Pavle zaslužio da ga svi poštuju. Nego ja reko kiša krajem juna nije dobra za pšenicu a ti kažeš tad je pšenica već spakovana u silose , poslije kažeš do Ivandana ,... ma nije ni bitno :ppozdrav:
 
Sad sam gledao u temi Pivski Jecam,kosio sam 14 i 15-tog Juna,posle 7-8 dana krece i zito,usluzno prosle godine radio 4 Jula.
 
Zvao danas strucnu sluzbu, PH na mojim parcelama (one kojima sam radio analizu) je od 5,78 do 6,50.
Jel tu mogu da bacam Ureu?
 
Mnogi kazu da nema prinosa bez Ureje. Pa sam mislio da bacim 200kg ureje, pa posle 200kg KAN-a. Nego se bojim da ne polegne, pa cu mozda prskati regolatorom rasta.
 
Poslednja izmena:
Jedan pametan tekst preuzet iz agroinfo:

Izvršite analizu lista na prisustvo azota i dodajte ga koliko je pravilno. Ne jurite maksimalne prinose jer često maksimalni prinosi ne obezbeđuju i pozitivnu ekonomsku računicu. Stručnjaci kažu da “ciljanje” prinosa 10% ispod genetskih mogućnosti sorte jeste pravi prinos.


Posmatrajte cene na tržištu, predviđanja stručnjaka su i dalje da postoji veliki fond zaliha pšenice na svetu i da se ne očekuju velika pomeranja – to sve prati nizak nivo cena nafte, koji će se nastaviti kako predviđaju brokeri na berzi.

Izračunajte danas koliko ste do sada uložili, koliko treba još da uložite da bi dostigli prinos koji želite po hektaru – tu sumu podelite sa tim “dobrim” prinosom i vidite koliko Vas košta jedan kilogram. Uporedite to sa današnjom cenom i znate gde ste i šta Vam valja raditi.
 
Prosle godine ( 2015 ) najvise novaca smo uzeli na psenici. Em dobro rodila em je cena bila dobra u odnosu na druge kulture. Verujem da vecina misli tako.
 
Jedan pametan tekst preuzet iz agroinfo:

Izvršite analizu lista na prisustvo azota i dodajte ga koliko je pravilno. Ne jurite maksimalne prinose jer često maksimalni prinosi ne obezbeđuju i pozitivnu ekonomsku računicu. Stručnjaci kažu da “ciljanje” prinosa 10% ispod genetskih mogućnosti sorte jeste pravi prinos.


Posmatrajte cene na tržištu, predviđanja stručnjaka su i dalje da postoji veliki fond zaliha pšenice na svetu i da se ne očekuju velika pomeranja – to sve prati nizak nivo cena nafte, koji će se nastaviti kako predviđaju brokeri na berzi.

Izračunajte danas koliko ste do sada uložili, koliko treba još da uložite da bi dostigli prinos koji želite po hektaru – tu sumu podelite sa tim “dobrim” prinosom i vidite koliko Vas košta jedan kilogram. Uporedite to sa današnjom cenom i znate gde ste i šta Vam valja raditi.
Šteta što nisu uzeli vremenske prilike ,kao jedan od faktora prinosa.Piše ko šta hoće ,kao da mi ne znamo od čega zavisi prinos pšenice.
 
Poslednja izmena:
Na vremenske prilike i cenu ne mozemo da uticemo, ali na agrotehniku mozemo. Misljenja sam da treba uraditi sve po propisu, podjubriti, prihraniti, zastititi od korova i bolesti, pa ako se potrefe cena i vremenske prilike onda nemamo zasta da se kajemo da nismo uradili kako treba. Ja uvek uradim sve ono sto je do mene, a kakva ce godina biti to samo Bog zna, a o ceni mozemo samo da nagadjamo.

Ja cu u prihranu posle 15-og februara sa Ureom, a KAN u martu.
 
Cek,cek ovu godinu,pa izvuci prosek:ppozdrav:

Prosek je takav kakav je. Znam ja godine kada sam obrao 1.5 kikinde sa 6 jutara i to pabiraka, a bila puna štala bele marve. Kazem samo da nije svake godine isto, ali bez dobre prihrane pšenice u dva puta nema ni dobrog roda. A moj zaključak poslednjih godina je da je bolji san i an nego urea u prihrani pšenice.
 
Nazad
Vrh