Prihrana i đubrenje voćaka

@kanački i ja sam se skoro raspitivao što u okolini što po poljoapotekama šta bi' mi bilo najbolje za prihranu.

Svi su mi savetovali Yara i Haifa kao najnaj što ima,na par mesta i Murtonik.

Meni su to bila prevelika pakovanja jer nemam puno voćkica pa da mi ne lapi bez veze tri godine uz'o sam i ja fitofert 20 20 20 kristal +Me i prskao sam.Jeste li vi uopšte sigurni koliko je efikasna fertigaciona prehrana u voćarstvu?Meni to logički više ima efekta u povrtarstvu,jagodama,gde je plići koren.Za voćke mislim da su efikasniji folijarni tretmani.
 
Necu da se mesam u raspravu, samo da napomenem da biljka moze folijarno usvojiti max 2% od ukupnih potreba. Sto rece jedna profesorica, da list sluzi da hrani biljku rastao bi ispod zemlje. Folijarna ishrana sluzi kao korekcija i dopuna a nikako kao zamena ishrani preko korena

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ja sam imao nedostatak kalijuma u dunjama i fitofert 4-10-40 mi je zavrsio posao folijarnim prskanjem. Brat je prehranjivao preko kap po kap isto dunje fitofertom i zadovoljan je bio.
 
Dobro, znači zaključak je da si samo probao a ne i aktivno koristio ove prehrane.

Nisi imao ni ugledni uzorak za poređenje.

Ne navodiš ni da si probao neke druge pa njima bio zadovoljniji.

Plus si to radio folijarno a ne fertigaciono o čemu se ovde priča.

"Vazi cujemo se" ::super::

- - - - - - - - - -

Necu da se mesam u raspravu, samo da napomenem da biljka moze folijarno usvojiti max 2% od ukupnih potreba. Sto rece jedna profesorica, da list sluzi da hrani biljku rastao bi ispod zemlje. Folijarna ishrana sluzi kao korekcija i dopuna a nikako kao zamena ishrani preko korena

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
Bas lepo sto si se umesao. Sve zavisi koja biljka i koji elemenat (mikroelemenat) ako sagledas potrebu biljaka za elementima ili mikroelementima onda tih 2% i ne zvuci lose, jel?.Uzgred posto vidim da gajis jagodu, ne sumnjam da si dobro upoznas sa djubrenjem fertigacijom a ni folijarno. :ppozdrav:
 
Nemoj se ljutiti Tintoreti što se i ja ubacujem, ali ipak je ovo forum gde ljudi dolaze da nešto novo nauče od drugih članova (besplatno). Bilo bi lepo kada bi i ti sa svima nama podelio svoja iskustva (ovog puta je đubrenje u pitanju, sledeći put nešto drugo). Svako od nas nešto bolje zna i radi od nekog drugog i lepo je to podeliti sa zajednicom, onda svi po malo napredujemo. Opet kažem, po meni je osnovna svrha ovakvog foruma pomoć u raznim informacijama koje delimo nesebično.
S druge strane, niko nema pravo da se ljuti na tebe ako to ne želiš da uradiš (iz bilo kojih razloga).
Što bi komšije Ameri rekli - хеј, иц а фри кантри!
 
Prijatelji, treba mi mala pomoc.
Imam spreman govedji stajnjak za jesen , a ukazala mi se prilika da nabavim povoljno stajnjak od koka nosilja.
Da li mijesati?
Zemlja jako losa: humus 2.5 %.
Naravno, kokosijeg bi malo dodao, ne bih pretjerivao.

- - - - - - - - - -

Prijatelji, treba mi mala pomoc.
Imam spreman govedji stajnjak za jesen , a ukazala mi se prilika da nabavim povoljno stajnjak od koka nosilja.
Da li mijesati?
Zemlja jako losa: humus 2.5 %.
Naravno, kokosijeg bi malo dodao, ne bih pretjerivao.
 
sadrzaj-elemenata-u-prir.gif
 
Procenat od 100%, ne vezano za kolicinu.

Pre 2 dana ugrabio vreme i djubrio sljive pilecim stajnjakom pomesanim sa piljevinom 1 kolica na 2 sljive. Posto sam pileleci potrosio, kad dozvoli vreme prelazim na svinjski. Za kravlji jos pregovaram, traze 30e za jednoosovinsku prikolicu +moj prevoz. Javicu rezultate koja sljiva je bolje rodila sa kojim stajnjakom :osmeh:

NPK 6-12-24 +S 6% 25kg u Cmana prometu je 1200din
 
Meni rekose da je preporucljivo od koka nosilja jer nema piljevine, pa je manje kiselo.
Ja bih ga malo ubacio, ali se bojim jer mi je zemlja kisela, pa se zato raspitujem da nesto ne uprskam.
Nekako mi se cini da je jaci, pa rekoh da ih pogura malo.
 
Nazad
Vrh