Prihrana i đubrenje voćaka

Moze , pravilo je u jesen ,ali sam citao da moze i u ovom periodu, ako treba da se iznese, ja bih ga sad izvukao u vocnjak
 
Problem je sada što će preko leta dosta da ispari, zato nije loše uneti ga malo u zemlju i nemoj da preteruješ sa količinama da ne spališ korenje. Najbolje bi ti bilo da ga uzmeš kod sebe pa da praviš kompost, imaš temu o tome, ubacivanje lišća, grana, kartona, trave i ostalog organskog otpada iz kuće. Do jeseni bi taman imao pravu stvar.

Evo ja sam probao sa sažmem na jednu stranicu ono što sam po internetu i ovde u toj temi pročitao: http://vocarskisavetnik.com/content/djubrenje-kompost.php
 
Kupio sam Mortonijc Plus 19-9-27 i zelim ga koristiti za Jabuke,Šljive Kruške koliko Grama ide na 1 Litar vode i da li se moze mješati sa Insekticidom i Fungicidom i u jednom mahu prskat hvala u naprijed
 
Poslednja izmena:
mogu li stajsko djubre preko leta staviti oko vocaka ili je to iz nekog razloga pozeljno uraditi kad stane vegetacija? oce covek stajnjak da skloni iz dvorista a ne ceka mi se do kraja godine a meni zao da ga uzme neko drugi...
Ukoliko imas malo zgodnog prostora u vocnjaku,nagomilaj tu stajnjak i ostavi ga da sazri do jeseni,ili jos bolje do proleca.Bolje zbog duzine zrenja.A onda ga daj vocnjaku inkorporacijom,unesi ga u zemlju.Meni kada se nagomila stajnjak,a nemam ga gde,odlozim jednu kolicinu na gomili i zaboravim na nju.Vec sledece godine imam dosta sazreo stajnjak,koji jos nije gotov,ali ga vec koristimo po basti,a i delimo komsiluku.Sada je to,pretpostavljam,dosta slamnjiva i sveza masa,pa nije preporucljivo do zgoreva oko korena,a ne valja ni da se susi na povrsini.
@Novi.P
Doza za zalivanje (fertigaciona) je 0,5-2,5gr/l,a za folijarni tretman je 0,15-2%.Mozes da ga mesas sa fungicidima i insekticidima,nemoj sa bakarnim preparatima,a za ostale uvek procitaj u uputstvu da li proizvodjac preporucuje mesanje sa hranivima ili ne.
 
Ivane hvala ti puno sto si nasao vremena da mi odgovoris Ja sam to mislio za folijarni tretman dakle koliko grama ide za folijarni tretman na 1 Litar vode

- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -

 
Ja sam na voću nakon precvetavanja koristio neko NPK 20-20-20 sa mikroelementima, stavljao sam baš tako 20 grama na 10 litara vode.
 
Oktopode,videh danas na fitofert sajtu da se ova prihrana koristi do cvetanja.

fitofert.jpg
 
Znam, ja sam gledao taj plan pa čitao šta je koji preparat u brošuri, pa kupovao zamenski :D Tako sam recimo pre 10ak dana prskao pa dodao Kalcijum, naravno ne prehranjujem ovoliko puta koliko piše na ovom planu, već kad prskam ja dodam i prehranu ali onu shodno fazi u kojoj je voće prema ovom planu. Sad ću prskati insekticidom trešnje pa ću dodati opet kalcijum, a kad bude prskao protiv truleži kad plod menja boju opet kalcijum ili nešto sa više kalijuma videću..
 
E pa ti ne možeš :osmeh:

Šalim se, koliko ti je staro voće i koje je voće u pitanju? Ako je starije tj ima rod, u kojoj je fazi zrenja?
 
Da li za drugu prihranu azotom mogu da iskoristim N : P : K 20:20:0 , jedino to trenutno imam ,preostalo od ratarstva , prvu sam isao sa ureom. I sa kojom kolicinom ? Fosfora po analizi ima oki 20mg
 
Posle ovih kiša trava i korovi krenuli ko popi..eli,danas međuredno spremačem oko voćki motika ,voćnjak ko na slici :osmeh: a foto sutra.Kada bi trebalo drugi put prihrananiti ANOM-KANOM?
 
Sad odmah. Ja sam prekjuče tanjirao, a danas sam oko voćki fertor plus okopavanje, sutra se saga nastavlja :) Preporučio bih ti Fertor ili Siforgu, prirodni su znači ne uništavaju zemljište i živ svet, mikroorganizme i gliste, a nisu ni skupi, Fertor je oko 1100 dinara džak od 25 kila, reklamiraju ga kao zamenu za stajsko...
 
Sad odmah. Ja sam prekjuče tanjirao, a danas sam oko voćki fertor plus okopavanje, sutra se saga nastavlja :) Preporučio bih ti Fertor ili Siforgu, prirodni su znači ne uništavaju zemljište i živ svet, mikroorganizme i gliste, a nisu ni skupi, Fertor je oko 1100 dinara džak od 25 kila, reklamiraju ga kao zamenu za stajsko...
Planirao sam da stavim neko azotnog ovih dana pa razmiljam... Pred kraj zime sam nadjubrio bas dobro sljive stajskim, sad razmisljam logicno: ako ga reklamiraju kao zamenu za stajsko da li ima svrhe da stavljam sad neko takvo djubrivo?!
 
Ma reklamiraju ga kao zamenu za stajsko zato što je organsko i zato što je od pilećeg stajskog i napravljeno, uz dodatak nekih mikroelemenata...na tvom mestu ja ne bih ništa ni đubrio, išao bih na varijantu malčiranja odnosno dosta osušene trave bih bacao oko voćaka da preko leta drže vlagu.

Moj plan je da pravim kompost sa stajskim i da ga bacam svake godine po malo, u procesu sam pravljenja jedne gomile koja će letos biti spremna, pa ću videti ako nastupe suše nakon nekog zalivanja da bacim taj kompost oko stabala da drži tu vlagu i nađubri...

U svakom slučaju klasično veštačko nemam nameru ni trun više da bacam jer sam se načitao koliko ono uništava zemlju i pravi začaran krug sve više i više đubrenja. Svaka pomisao tipa "ali mora barem prvih godina da dobro krene" je u startu pogrešna, postoji toliko različitih načina da se unese ista količina NPK uz jako puno i mikroelemenata i na druge, prirodnije načine.
 
Nazad
Vrh