Prihrana i đubrenje voćaka

Pozdrav, da li neko može odgovoriti na moje pitanje da li se ova vještačka đubriva mogu rastvoriti u 10 Litara Vode i tako zaliti Voće pojedinačno da li je to efikasnije ili ga razbacati oko Voćke i zaliti
 
jos samo jedno pitanje ...u martu sam dubrio ureom oko 100gr po stablu ne znam da li je potrebno i da li je kasno za prihranu Kan-om ...
 
Treba mi savet: Mlad zasad jabuke, posadjen u jesen 2013, uhvatila hloroza.U ponedeljak pre kisa sam oprskao Fe i Mn,juce proverio sadnice se oporavile i nema hloroze.Pitanje, da li za vikend kada budem prskao protiv pepelnice, plamenjace i cadjave krastavosti jos jednom da oprskam sa Fe i Mn , ili je nepotrebno_Odnosno, da li mogu da napravim neku stetu jos jednom prihranom.Napominjem , mlad zasad, naravno, nema roda ove godine.
 
Gotovo je sa đubrenjem do jeseni, pogotovo azotom. Ubuduće nemoj ureu već kan koristi.
 
@ milrek76

Ako se oporaviše, nemoj više, možeš dovesti do toga da se neki elementi blokiraju jer drugih ima previše...
 
Imam problem sa nedostatkom KALIJUMA u zasadu kruske, dajte neki savet , koji proizvodjac , koja kolicina , kroz KPK , preko lista ?
Ja sam koristio yara krista K plus , kroz sistem i folijarno , nisam primetio da se nesto stanje poboljsalo.
I da li neko moze da mi pojasni koncetraciju rastvora kroz KPK , ako je npr.2% da li to racunam za celu kolicinu vode koju planiram da pustim u zasadu , tipa 3000litara , da potrosim za sva stabla, to je 60gr prihrane ili gresim ?

Kolicina po analizi je 25mg/100gr
 
Kolege, imam nameru da ove godine šljivama u rodu stavim Yara Complex umesto klasičnog NPK đubriva. Preporuka je oko 100 kg po hektaru ili 150-200g po stablu sad a isti taj Complex i u martu ali sa oko 2 do 3 puta većom dozom, u zavisnosti od starosti. Kasnije ide njihovo azotno đubrivo i td. Interesuje me da li neko ima iskustva sa tačnim terminom, kad staviti njihovo đubrivo u voćnjaku u jesenjem periodu, da li pre ili posle opadanja lista? Normalno bi bilo posle opadanja, ali pošto se ono jako brzo usvaja, i nije kasno da se nime ide u proleće, a u jesen ide samo da bi pomoglo održanju rodnih pupoljaka, da li onda ima smisla da se stavi dok još traje vegetacija. S tim da tu možda onda postoji rizik od prevelikog produženja vegetacije. Molio bih za savet nekog ko ima iskustva sa ovim đubrivima.
 
Koliko stajskog djubriva da pripremim da razbacam po mladom vocnjaku ,kako da odredim kolicinu odprilike , imam ukupno 7 redova na 200m , oko 550 stabala ? Samo u redu oko sadnica da razbacam, mislio sam sad da izvucem na gomilu kod vocnjaka ,pa negde novembra u red i freziranje
 
To ti je 3 traktorske prikolice, ja sam razbacivao po 4 ili 5 vila gvozdenih, a sa jednom dobro natovarenom prikolicom sam pokrivao oko 200 komada.
 
Prikolica tovareno koliko može da stane do ravnih kanata, pa još toliko gore. A previše nećeš da izvučeš sigurno, stavi i duplo od ovoga neće im biti loše, samo se spremi za borbu protiv trave naredne godine, jer kad se pođubri stajnjakom tu raste trava kao luda ( a isto tako raste i voćka), kupi total, ili spremaj frezu.
 
Da li ste videli ili imate prikolicu za razbacivanje stajnjaka u voćnjaku (razbacuje stajnjak samo u zoni reda voćaka a ne na celu površinu).

Gde se može kupitii koje su cene?
 
Kod nas mrka kapa mozda u nekim malo razvijenijim vocarskim krajevima
Mislim da bi to moglo i nesto da se napravi za postojecu prikolicu za razbacivanje, samo treba usporiti lance i nakalemiti uredjaj da baca u red na stranu:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Kolege, imam nameru da ove godine šljivama u rodu stavim Yara Complex umesto klasičnog NPK đubriva. Preporuka je oko 100 kg po hektaru ili 150-200g po stablu sad a isti taj Complex i u martu ali sa oko 2 do 3 puta većom dozom, u zavisnosti od starosti. Kasnije ide njihovo azotno đubrivo i td. Interesuje me da li neko ima iskustva sa tačnim terminom, kad staviti njihovo đubrivo u voćnjaku u jesenjem periodu, da li pre ili posle opadanja lista? Normalno bi bilo posle opadanja, ali pošto se ono jako brzo usvaja, i nije kasno da se nime ide u proleće, a u jesen ide samo da bi pomoglo održanju rodnih pupoljaka, da li onda ima smisla da se stavi dok još traje vegetacija. S tim da tu možda onda postoji rizik od prevelikog produženja vegetacije. Molio bih za savet nekog ko ima iskustva sa ovim đubrivima.

Ja ti nebih preporucio da ides pre nove godine sa yarinim djubrivom kao jesenjim djubrenjem, posebno ne kompleks. Kompleks mozes na prolece a oko nove godine neku od formulacija za jesenje djubrenje. Ja sam prvi put ove godine radio sa yarom i ovo je naopako, nemoze da se obuzdaju sadnice. Budi pazljiv i sa kolicinom jer nije kao ovo sto smo dosad koristili pa koliko god da bacis valjalo bi jos. Azotno na prolece cim krenu pupoljci a ti za djubrenje azotno +kompleks pa dosta vlage i nakrivi kapu.:ppozdrav:

Za sljive u rodu idi vise od tih 200gr po sljivi ali NPK. Ja sam isao 120-150 na visnji u drugoj godini ali sam malo preterao to sam isao u jesenjoj varijanti NPK. Nema losih efekata ali su napredovale po meni i previse jedino je to (po meni) greska sto sam isao vecu dozu pa im jos na prolece dodao dosta linzer KAN + kompleks Yara.
Sto mi neki ovde rekose "spremi samo makaze" i nista se ne brini.:riba:

Ove godine ide opet dobra doza NPK Yare ali na prolece veoma malo kompleksa..
 
Nazad
Vrh