Prepoznavanje bolesti i zastita od istih kod jagoda

@ bijeljina
Meni ovo lici na pegavost. Verovatno je ostalo od jesenas. To najefikasnije resava Score od Syngente
 
Danas nisam bio u situaciji da slikam sa druge strane list, nadam se da će mi sutra uspjeti da slikam. Prije dva dana sam poprskao sa Topas-om, vidje ću reakciju. Inače od agronoma sam dobio savjet da Score sačuvam za kasnije, jer je on siguran da će biti svega ovog proljeća zbog blage zime. Do tada, hvala puno.
 
CAM00108.jpg
[/URL][/IMG]
CAM00105.jpg
[/URL][/IMG] Truli mi jagoda blizu folije i redom se trulez siri i na pupoljke neznam sa cime da spricam ako hoce da prestane.
 
Protiv botritisa ide signum ili svič. Moze i teldor, ali nema potrebe za njim u ovoj fazi
 
Ne vidi se najbolje ali najverovatnije. Botritis pored ploda moze napasti i cvetnu granu i lisnu drsku
 
Pozdrav, jutros primetih zute i uvijene listove na jagodama, zivici su posadjeni pre desetak dana, primetio sam i na foliji i par malih zelenih skakavaca, i crnu bubu neku kod nekih jagoda....Zadnja slika je jagoda bez zutila i uvijenih listova. Da li je u pitanju insekt, ili treba necim prihraniti, ili jagoda jednostavno dok se ne primi odbacuje listove? To je nekih 140 zivica posadjeno, za sebe i decu, dakle ne planiram da prskam mnogo jer nije za prodaju
2yvtdgg.jpg

b6606t.jpg
14cv11c.jpg
 
Poslednja izmena:
danas bio da prskam jagodu sa vertimekom i borom wuksal pa imam neke cudne simptome na jagodi koja je pokrivena agrilom listovi se tu i tamo poneki susi neznam dal je bolest ili ne evo par slika aparat nisam pono na njivu pa slikano je kuci ,,sta vi mislite o ovome dali da je prskam sa necim ili ne ovo je na jagodi ispod agrila ona sto nije pokrivena je zdrava.
 
Sutra cu ih isprskati signum+actara+murtonik, i jagode, i malinu, kupinu, visnju i sljivu :)...imam svega po malo pa mislim da signum kao fungicid i actara kao insekticid mogu za sve navedeno, plus prihrana...
 
Postovani, imam veliki problem, ne znam u cemu je problem. Posadjene su prosle godine, i do zime su bile veoma dobre, bilo je lisnate mase dosta, cvetala je kao luda, sve sam skidao. Nisam bio preko zime tu, i ovo me je u martu docekalo, pustao sam 3x20 pre 10 ak dana, juce 2 gr kalcijuma i 2 gr ferticare 10:5:26 + 2.5 mgo , a danas poprskao preko lista sa magafolom i horusom.
Najlosije je na kleriju, dok alba dosta bolje izgleda. Zemljiste je dosta kiselo, i poprilicno siromasno, ali sam i jesenas a i sada pustao sve sto je potrebno od prehrane.
Ovako je na celoj njivi, stim sto je alba bolja. Imam leja gde je jedan red dobar a drugi los, uopste nema neko pravila sta moze da mu bude. Kacam slike pa molim za savet iskusnijih, i pametnijih.

20140404111212.jpg
[/IMG]
20140404111222.jpg
[/IMG]
20140404111237.jpg
[/IMG]

20140404133540.jpg
[/IMG]

20140404133550.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

....

20140404145213.jpg
[/IMG]
20140404145218.jpg
[/IMG]
20140404145235.jpg
[/IMG]
20140404145235.jpg
[/IMG]
 
Petre,nisma bas strucan,ali po tim tvojim slikama i tom zucenju lista,mislim da je nedostatak gvozdja.Znaci pusti im neku prihranu sa gvozdjem,mada moze da bude i nedostatak magnezijuma.Al pre bih rekao da je gvozdje.
 
Ja sam prskao totalom izmedju redova i isto ovako zuta gde total dohvatio,verovatno je od toga ili gvozdja fali nema trece.
 
Posadjene su prosle godine, i do zime su bile veoma dobre, bilo je lisnate mase dosta

Ako je bilo dosta lisne mase, kako kažeš, gde ti je ona sada, kada si u martu došao i ovo te je dočekalo? Ako je nisi čistio od starog lista pre fotografisanja, ovo su biljke u prilično lošoj kondiciji. Ovo zemljište ti je jako loše, trebao bi da negde odneseš zemlju na anlalizu i da ti naprave program prihrane za tu parcelu (meni je veoma visok ph zemljišta i vode, te dodajem kiselinu pri svakoj prihrani, npr.).
Sudeći po fotografijama, u pitanju je nedostatak Fe, koji se rešava sa par tretiranja folijarno (odvojeno, nemoj mešati sa pesticidima i bar dan-dva pre ili posle klasičnog tretiranja pesticidima), ali mislim da ćeš time samo delimično rešiti problem stanja biljaka. Voleo bih da nisam u pravu, ali tako mi se čini, sudeći po fotografijama.
Pozdrav i puno sreće.
 
Sisano je na prolece tako da nema lisnate mase. Ja sam radio analizu zemljista u lokalnoj sluzbi al rezultate nikad nisam dobio zbog administracije, da ne davim sa tim. Sto se nedostatka gvozdja tice to sam i ja pomislio, ali mi rekose da zbog kiselijeg zemljista je mala sansa ds je to. Pa smo radili sa aminokiselinana, klcijumom i sta sam sve gore naveo. Sacekacu ponedeljak , utorak ako nema poboljsanja onda mi jos jedino gvozdje preostaje.
Hvala na odgovoru.
 
Upravo i jeste čudno to što deluje kao nedostatak gvožđa, a po nekom pravilu biljka ne može usvojiti gvožđe iz zemljišta koje je jako alkalno... :sta:
A aminokiseline uvek prijaju biljci.
 
Kod mene u jagodama se pojavili mravi, ne nešto puno, sporadično ih primjetim, a jagoda je procvetala oko 50 %. Da li smijem tretirati nekim insekticidom, recimo Vertimec (vec sam jednom tretirao) ili Karate Zeon (dva puta tretirano)?
 
Nazad
Vrh