Prepoznavanje bolesti i zastita od istih kod jagoda

imam problem u plastenicima,jagode se suše,drške listova počinju prvo dobijati crvenu boju,zatim se list prevrne i počinje se sušiti,plod ostaje sitan i suši se.koren na nekim ima crvenkaste boje na nekima.da li tretirati i sa čim pošto je na nekih pola branja?
након инфекције, изданци, листови, бркови постепено мења боју, биљка престаје да расте и умире. јајници на заражени не развија жбун. пацијент биљне жбуње, лишће и бркови су обојена браон. врло често болести јављају у лето, посебно по топлом времену.извори инфекције су заражени корова и гљивична обољења тла.акција против фусариум увенућа:
најважнија је превенција :. здрави садница и коректан плодоред
у случају болести мора поспите дроге фундазол, хорус, или поред ових фунгицида у воду за наводњавање кап по кап у цеви. ако се болест види у раним фазама, као и спречавање је веома ефикасна употреба трицходерма и пхитодоцтор.ovo ti je sa ruskog sajta prevedeno na nas nije neki prevod ali razumeces.

- - - - - - - - - -

Imam problem u plastenicima,jagode se suše,drške listova počinju prvo dobijati crvenu boju,zatim se list prevrne i počinje se sušiti,plod ostaje sitan i suši se.Koren na nekim ima crvenkaste boje na nekima.Da li tretirati i sa čim pošto je na nekih pola branja?
http://agro-store.com.ua/bolezni_klubniki_i_ih_lechenie EVO TI LINK SAJTA
 
Sta moze da bude kod sumskih jagoda, sredina biljke se kovrdza ,bukvalno ne mogu da se razdvoje listovi . Da li je neka bolest ili su grinje :sta:
 
To ti moras da vidis jesu li grinje. Moze biti nedostatsk bora ili verovatnje, kalcijuma

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ne vide se,u tome je problem ,a kad odnesem listove u neku poljoprivrednu apoteku oni pronadju sve moguce i nemoguce i bolesti i insekte i uvale mi po 3-4 preparata uglavnom najskupljih,tako da to izbegavam. Inace pre mesec dana tretirano Abastate+Nu-film, pre 15 dana Envidor ...Bor nisam koristio,kalcijum jesam folijarno pre desetak dana . Kako je najbolje da primenim bor i kalcijum ,folijarni ili kroz sistem i koju koncentraciju ???
 
Dali to ovako izgleda posto ja imam taj problem a prskao sam borom i kalcijom a i pustao sam kalvijum prije neki dan,dali je to ovako
b269f913cc03c8cccf73414755a91253.jpg
d93c9fa73293843ca7e7372edb0cfc89.jpg


Послато са ZTE Kis 3 уз помоћ Тапатока
 
Ja bor idem folijarno a kalcijum i kroz sistem i folijarno (kalcinit kroz sistem a folijarno neki od preparata koji su za to namenjeni). Ako si radio bor, onda verovatno nije to u pitanju jer treba bas dobar deficit da bi se odrazilo na list. Slikaj pa okaci sliku. Nema vasiju?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Joj Nebojsa ja sam citao poruku od dc83 i i mislio da ja imam isti problem kao i on medjutim u mene je jagoda kleri i na pola sam berbe i postavio sam slike nesto se plod skovrdza,e imao sam malo stete od mraza dali moze biti da je to od njega evo stavicu jos jednu sliku
fb1beb10fbff106ad9ee1f1166ceb319.jpg


Послато са ZTE Kis 3 уз помоћ Тапатока
 
Ovde plod iz nelog razloga nije formiran. Nije doslo do oplodnje. Vidis da ima samo par "bobica"

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Evo neka slika,ako se vidi lepo . Usredini biljke su se nekako zgusnuli listovi i suse se




 
Ma sta se bre zgusnulo, vidis na sta ti lice jagode. Ne vidim dobro na telefonu ali imas ti ovde svasta. Uzmi uzorke pa pravac kod nekog zastitara, ili jos bolje da on dodje na njivu. Cini mi se da ima i pepelnice i pegavosti i nekakve bakterijske palezi. Daj boze da nema fitoftore. Jel gotova berba?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
dc83 Tako je i kod mene na jollyju u pitanju trulez korena.Korenov vrat je u redu ali koren se susi.biljka se bori za opstanak izbacuje nov koren i bokori se.Moj savet sisanje jagode i zalivamje korena sa galofungin i ridomil jer ti i ovako od berbe nemas nista a rizikujes da ti se cela biljka osusi.Izvadi jednu biljku i proveri korenov sistem ako je crn to je to.
 
nebojsa...ne vidi se na slikama dobro,biljka je u sredini ukovrdzana ,slazem se da ima svasta,zato i trazim savet. ovih dana cu da izvadim nekoliko biljaka sa sve korenom i nosim kod nekog zastitara,mada konkretno za jagodu nema bas pravih poznavalaca. jagode su sumske,berba je stalna,svakih 4-5 dana.. Branko dj,radasin provericu koren ,ranije prskano Alijansom , a pre 5-6 dana sam pustio kroz sistem i oprskao sa Fostonic 80 wp
 
Zdravo prijatelji.. treba mi savet, i u mojoj plantazi se pojavljuju crveno lisce i kao da skroz do biljke dole pocinje da truli taj list.. sve je ovo vezano za plantazu napolje.. u pitanju je sorta Klery.. svaki savet mui je dobrodosao... unapred zahvalan... pozdrav
 
Ljudi jeli ovo trulez,prskao sam i sa svicom i sa kvadrisom ali imam nesto ovakvih plodova,mada berba je pri kraju.Pozdrav
384f56222702278f01cf74cc4e722039.jpg


Послато са ZTE Kis 3 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav drugari,

Pocetkom Avgusta sam zasadio 30a Albe.

Na stabljikama se nasumicno vec pre mesec i nesto pojavilo crvenilo, pa smo dobili informaciju da to isprskamo Humistartom, Captanom i Ridomil Goldom. Crvenilo se tad smanjilo, medjutim pre 15ak dana se opet pojavilo u kako nam objasnjeno kombinaciji sa biljnim vasima pa je islo prskanje Humistart, Combivit, Hurel D i Captan.
Medjutim crvenila jos uvek ima ponegde i ono sto je drugacije od prvog puta je da se crvenilo javlja i u samom dnu stabla. Da li neko zna sta je u pitanju i sta je potrebno da izlecimo jagodu? Hvala

39b50cb37c212c89503235865f0a7bea.jpg


12cf81048371f1a302919178b660b7a8.jpg


1d67b7b5326c620d1659cd3635642919.jpg
 
Nazad
Vrh