Predsetvena priprema zemlje

Danas sam uradio onom ciki po lanca 2 puta presao i sutra da mu posejem.
nije jos za zemljisne poslove, samo za bacanje v.djubriva za sad.
 
Koliko je vremena(dana) potrebno da se prosusi zemllja za setvu kukuruza ako su dnevne temperature oko 20 stepeni.U pitanju je zemlja osrednje teksture.
 
Je l cete pripremati jednom ili dva puta zemlju za setvu? Mislim na povrsine koje nisu dirane od jesenas, tj oranje...cujem kod mene kazu da je bolje da se baci na oranje djubrivo i samo jednom predje spremacem, da se ne sabija zemlja posle ovih kisa....sta cete vi raditi?
 
Da imam masinu sa diskovima ne bih ni jednom prelazio setvospremacem, ali posto nemam tu mogucnost onda samo jednom.
 
Je l cete pripremati jednom ili dva puta zemlju za setvu? Mislim na povrsine koje nisu dirane od jesenas, tj oranje...cujem kod mene kazu da je bolje da se baci na oranje djubrivo i samo jednom predje spremacem, da se ne sabija zemlja posle ovih kisa....sta cete vi raditi?

Negdi jednom negdi dvaput.
 
Da za kukuruz je jesenas podrljano jednom i sad u martu drugi put stim da je pre tog razbačena urea a ostala površina za soju je takođe nešto urađeno jesenas jednom pa sad po drugi put a ostalo je dva puta u martu podrljano stim da uvek vodim računa o tragovima.
 
Je l cete pripremati jednom ili dva puta zemlju za setvu? Mislim na povrsine koje nisu dirane od jesenas, tj oranje...cujem kod mene kazu da je bolje da se baci na oranje djubrivo i samo jednom predje spremacem, da se ne sabija zemlja posle ovih kisa....sta cete vi raditi?

Ja planiram da u većini slučajeva bacim UREA po netaknutom oranju, pa sutra dan pređem setvospremačem, ali to neće moći na jednoj peskovitoj bašti gde su korovi i samonikli tritikale u poodmakloj fazi. Tu ću što hitnije da počupam setvospremačem sa pačijim šapama, čim završim sa prskanjem ozimih strnina. To mi je sada ipak najhitnije. I tek nakon tog prvog čupanja korova ide UREA pa ponovo setvospremisanje.
 
Poslednja izmena:
koliko god da je oranje dobro bez jednog prohoda makar najobicnijom drljacom tesko je ravnomerno i bez odvaljivanja bubrega i ciklona razbaciti djubrivo.pokusavao sam ranijih godina to da radim,pa sam posle na licu mesta morao da pravim tragove kuda sam se kretao.vasa stvar ali ja to ne bih nikome preporucio.probavao sam u 2 godine kad se cinilo da je oranje jako lepo i da je mraz odradio svoje
 
Ne znam šta će kod nas bit, kiša svaki dan cim prosuši da bi moglo neki oblak naiđe i kiša padne, od repe smo definitivno odustali plan je bio 60 jutara ali nećemo a za ostalo cemo još vidjet. Sve u svemu katastrofa.
 
koliko god da je oranje dobro bez jednog prohoda makar najobicnijom drljacom tesko je ravnomerno i bez odvaljivanja bubrega i ciklona razbaciti djubrivo.pokusavao sam ranijih godina to da radim,pa sam posle na licu mesta morao da pravim tragove kuda sam se kretao.vasa stvar ali ja to ne bih nikome preporucio.probavao sam u 2 godine kad se cinilo da je oranje jako lepo i da je mraz odradio svoje

Uzeću i ovo iskustvo u obzir. Ja priznajem da do sada nikada nisam radio u netaknuto oranje, a ove godine mi se čini jako lepo slegnuto. Probaću prvo drljačom, pa ću videti. Ako ne ljulja jako onda na sledeću njivu teram odmah ciklon.
To još ne znam, ali za ovo ravnomerno si potpuno u pravu. Uvek kad bacam veštak pa se negde nađe neka dolja ili kolotrag, uvek se tu skotrlja najviše.
 
Danas bačen veštak i urađena predsetvena priprema na 27 jutara, ta milina kako se lepo uradilo, sad mi je žao što i ugar nismo zatvorili ono početkom marta kad smo ostalo radili. Sutra nastavljano, nažalaost danas nisam ni slikao ni snimao, a sutra oću...
 
Nazad
Vrh