Predsetvena priprema zemlje

i to sto kazes,probas pa vidis,evo pada kisa i rit ce se lakse raditi kad ima malo vise vlage i neboj se za svetospremac samo ga slobodno pusti sto dublje to bolje a za posle sta bog da.
 
Kod nas je jedan čovek uzeo gruber na probu, prelazio je dva puta neoranu zemlju jer nije mogao da vuče dovoljno duboko u prvom prolazu. Kažu prvi put na 15cm, pa onda na 25cm. Nisam video gruber, 3m je zahvat, a vuče ga sa traktorom od 270ks.
Kako onda da mi radimo samo sa setvospremačem?

I moj NH je hteo da crkne sa gruberom koji je samo malo siri od traktora pre 3 nedelje kad sam hteo da uradim jedinu neoranu parcelu od 3 KJ. Pola sam uradio pa sam batalio. Zemlja je bila previse vlazna pa je zato islo tako tesko. Samo ti probaj sa setvospremacem nista neces izgubiti. Probas na jednoj parceli pa ako ne ide batalis i nista ne gubis.
 
I moj NH je hteo da crkne sa gruberom koji je samo malo siri od traktora pre 3 nedelje kad sam hteo da uradim jedinu neoranu parcelu od 3 KJ. Pola sam uradio pa sam batalio. Zemlja je bila previse vlazna pa je zato islo tako tesko. Samo ti probaj sa setvospremacem nista neces izgubiti. Probas na jednoj parceli pa ako ne ide batalis i nista ne gubis.
Nisi ovaj moj post mozda video,pa da ti postavim ponovo,voleo bi da cujem tvoje misljenje!

Morao bih samo jednu napomenu ili bar neko moje zapazanje.Na takvu zemlju,po meni nikako sejati veci fao od 450~500,mozda je fao 450 maximalni....
 
Ja sam i planirao ranije sorte,ZP-434 i AS iz te grupe zrenja,definitivno možda manje rode ali bolje podnose sušu,što kaže Kiš pre će pobeći a ja ni ne mislim pre 1 maja da sejem
 
Probao danas da idem setvospremačem u ne oranom delu njive.Zaključak je da bi se vrlo lepo dalo odraditi samo da ne guše ostaci slame.Na mestima gde nema puno slame išao sam oko 10cm u dubinu i ostajao je vrlo lep setveni sloj i to samo u jednom prohodu.Ipak će se morati jednom proći tanjiračom pa tek onda setvospremačem.Za tanjiraču je malo mokro pa ću sačekati par dana.
 
imao sam prosle godine tanjiranje [detelina posejana na strnjiku al samo tanjirano pa pola voda udavila i ja aj da posejem nesto drugo] kukuruz al su bile malo krupnije grudve jer je zemlja losija al ga je kisa izvukla tako da sam imao 50m pokj da nije bilo kise ni pola od toga nebi rodilo,malo sitne zemlje se dobije tanjiranjem pa onda sve zavisi od kise koja padne,kukuruz je za nijansu bio manji nego na ostalim njivama koje su orane.
 
Drugi prolaz pred sjetvu kukuruza.

Brzina 14-18 km/h

[Slike su losije - slikano je mobitelom]

DSC00503.jpg


DSC00501.jpg


DSC00504.jpg
 
Vidim kolege iz Hrvatske dosta koriste drljace,a kod nas su retkost!
Neka mi neko objasni koje su prednosti drljace u odnosu na setvospremac?
 
Manje vadi vlagu iz zemlje. lakše se vuče pa se može ići na veće zahvate. To su po mom mišljenju prednosti u odnosu na setvospremač, ali u svemu ostalom prednost dajem setvospremaču.
 
Bas cu probati ovu tehniku sa setvospremacem u neorano , palo je 7 L kise do danas , ici cu u ponedeljak pre nego sto mi dodje clan Levak pa cu slikati.
Prosle godine je bila uljana repica , ako budem uspeo da je obradim imacu mnogo biljnih ostataka po povrsini sto je po profesoru Skrbicu dobro i posejacu soju Lanu pa da vidimo
 
Ma samo da nema toliko preostale slame bilo bi odrađeno dobro da se čudiš.Samo drži pravac i ne motaj sa spuštenim spremačem i problema neće biti.
 
Nazad
Vrh