Prednji utovarivač i zadnji utovarivač (kašika)

  • Začetnik teme misasumadianc
  • Datum pokretanja
Evo sta sve moze da se uradi prednjim utovarivacem.

1wxw8.jpg
169s4lt.jpg
xbgz68.jpg


Inace RD je 3m +paker valjak i sejalica.
 
Ali ja vozaču traktora nebih dozvolio da tako vozi moj traktor sa tako mekanim gumama kao što vozi ovaj na slikama.:nono:
 
Dobro su naduvane gume samo sto se teret nalazio dosta daleko od traktora. Cak se traktor u jednom trenutku podigo samo na prednji tockovi.
 
Gume djeluju jako široke, na zapadu se sve više (moraju) koristiti takve šrioke "mekane" gume (sa jako niskim pritiskom) kako bi se smanjilo tabanje zemljišta. Mislim da je to razlog za situaciju sa slike, mada ih je mogao malo naduvati za ovaj utovar. Ovako je rizikovao da ih gadno ošteti, a o upravljačkom sistemu na traktoru da i ne govorimo.
 
Ma to je za nji ko dobrojutro da voze traktor samo na prednje tockove. Ovaj je samo dizao teret i malo se pomerio napred -nazad. a oni koji tovare stajnjak oni su stalno u ovakvim pozicijama.
 
Gume djeluju jako široke, na zapadu se sve više (moraju) koristiti takve šrioke "mekane" gume (sa jako niskim pritiskom) kako bi se smanjilo tabanje zemljišta. Mislim da je to razlog za situaciju sa slike, mada ih je mogao malo naduvati za ovaj utovar. Ovako je rizikovao da ih gadno ošteti, a o upravljačkom sistemu na traktoru da i ne govorimo.


Drugar, izvini, ali mislim da si si sada rekao paušalnu ocenu da tabanje zemljišta zavisi od pritiska u gumama. Koliko ja znam da tabanje zavisi od pritiska po kvadratnoj jedinici površine, a gume se duvaju na određeni pritisak prema opterećenju, a traktor koji je tovario nalazio se na betonu, tako da smanjenje pritiska radi povećanja površine naleganja na podlogu u ovom slučaju "nepije vodu".

Pozdrav od Mirka iz Kule.:cao:
 
Odosmo u offtopic. Ocjena nije uopšte paušalna već se radi o činjenici. Čitao sam na netu da u nekim zemljama EU postoje zakoni kojim se zabranjuje rad poljoprivrednih mašina sa običnim gumama. Prema tom zakonu, moraju se koristiti posebne "floatation" gume koje su veoma široke i duvaju se na jako nizak pritisak. Pošto su takve gume, kao što sam rekao, jako široke te jako mekane, kada nagaze na zemlju one se dosta deformišu tako da je površina kojom naliježu na zemlju mnogo veća nego kod običnih, "tvrdih" guma. Svako zna da se zemlja ili bilo koji drugi teren (snijeg, blato) mnogo manje taba ako je pritisak u gumama jako mali jer se tako povećava površina nalijeganja. Koliko sam puta vidio da se ljudi izvlače iz gadnog blata tako što izduvaju gume, a tek zimi na snijegu...

Evo par primjera, ovdje je jako dobro objašnjeno:



Izvinjavam se za offtopic, ali ima mjesta da se ovo razjasni na ovoj temi.
 
U pravu ste gospodine Zombie_666, to je odavno pznato da gume sa manjim pritiskom se bolje prilagodjavaju terenu i kao takve su primenljivije u poljoprivredi jer nemaju dubinsko sabijanje zemljišta za razliku od guva sa visokim pritiskom.
Ali da li je potrebno da ovaj JD skida toliki teret sa ne namenskim gumama na tvrdoj podlozi ili se za to koristi za to namenjena mašina koja ima i gume namenjene za takve terete?Po meni je ovo iživljavanje!
 
Da, jasno je to za gume, na Zapadu se to čak i zakonski reguliše.

Slažem se 100% za utovaranje, kombinacija RD+sijačica+pakeri tako daleko od težišta traktora su stvarno katastrofalno veliko opterećenje. Aj za gume, ali tu prednji most trpi u svakom slučaju daleko više nego što bi smio. U trenutku kada se zadnji toškovi dignu u zrak, masa traktora + masa tereta počivaju na prednjem mostu. Gume su tu najmanji problem, koliko tek trpe ležajevi i čaure! Svakako primjer kako ne treba postupati sa traktorom.
 
@RatkoPa

To bi velikim dijelom riješilo problem. Vidio sam dosta puta na oglasima ogromne tegove koji se kačaju nazad, jednostavno izliven veliki betonski blok (prije toga se naravo napravi ram okolo da zaštiti ivice betona kao i kačanje za tri tačke). Obično im je masa 1.5-2 tone, nije ni na Zapadu svako spreman da iskešira brdo novca za originalne tegove. Par kvadrata daske, vreća cementa i nešto šljunka, ta koja armatura, dan posla i dobiješ teg kojim em pomaže da se traktor očuva, em je sigurniji za raditi (kako za radnike, tako i za teret ako je nešto vrijedno u pitanju).
 
A za čega onda služe viljuškari?Zar njima nije to osnovna delatnost?Da li je traktor namenjen da mu to bude onovna delatnost?Da li te prednje gume imaju propisanu nosivost i šta se dešava kada stalno prelazimo dozvoljenu nosivot?
 
Valjda su konstruktori i proizvodjaci racunali na velika opterecenja prednjeg mosta kad su naklemili nosace utovarivaca na traktore ?
 
Ne bih da stavljam pitanje u oglas posto to retko ko gleda,nadam se da mi moderatori nece zameriti.
Da li neko zna gde ima da se kupi povoljno polovan grajfer??Prvenstveno mi treba za utovar stajnjaka za traktor IMT 539.Ko zna moze da pise i na PP.
 
Nazad
Vrh